Діалог — зовсім інший вид спілкування



Lisa Schirch & David Campt. The Little Book of Dialogue for Difficult Subjects: A Practical, Hands-On Guide, Intercourse, PA: Good Books, 2007; 90 pages, ISBN: 978-1-56148-551-2:     Ліза Шерч и Девід Кемпт  

Маленька книжечка про діалог на складні теми.

Практичний посібник

 

ЗВОРОТНА СТОРОНА ОБКЛАДИНКИ

Кому з нас не доводилося переживати незручні моменти, коли під час святкового застілля розмова раптом заходила на суперечливі політичні та релігійні теми або торкалася злободенних подій? Або зненацька на зборах атмосфера починала загострюватися?

 

Ліза Шерч і Девід Кемпт представляють перетворюючий і як ніколи багатообіцяючий підхід, що дозволяє обговорювати непрості та напружені теми, застосовуючи принципи діалогу. Чи то є бесіда за столом або в залі для переговорів, засідання місцевого комітету з благоустрою чи нарада старійшин народності сету, «формат діалогу дозволяє людям у конфліктних ситуаціях слухати один одного, підтверджувати спільні точки зору або ж у безпечній обстановці розбиратися, що їх розділяє.»

 

З цієї маленької книжечки ви дізнаєтеся:
* чим відрізняється діалог від дебатів
* як запрошувати людей до діалогу
* які найважливіші навички сприяння діалогу
* коли застосовувати діалог
* як переходити від діалогу до дії
* як оцінювати ефективність діалогу

 

Ліза Шерч встигла вже попрацювати в проектах із запобіганя конфліктів і відновлення миру в більш ніж 20 країнах світу. Девід Кемпт основну увагу приділяє питанням расового примирення і масовим заходам, пов’язаним з налагодженням діалогу. Багато з навичок і характерних прикладів, представлених в книзі, були взяті з власного і вражаючого досвіду авторів.

 

 

Зміст

 

Подяка

 

1. Що таке діалог

 

2. Як працює діалог?

 

3. Коли застосовується діалог?

 

4. Організація процесу діалогу

 

5. Планування процесу діалогу

 

6. Сприяння діалогу

 

7. Від діалогу до дії

 

8. Оцінка ефективності діалогу

 

9. Діалог для нового століття

 

Додаток. Методи розширення переговорів

 

Примітки

 

Рекомендована література

 

Про авторів

 

 

Подяка

 

Ми висловлюємо спільну подяку організації «Надія в містах» з Річмонда в шт. Віргінія, яка найняла нас для сприяння серії діалогів з міжрасових і економічних проблем. Принципи та підходи співробітників «Надії в містах» продовжують надихати нас обох, і ми вдячні за надану можливість попрацювати з ними.

 

Ліза: Я хотіла б подякувати своїм студентам і колегам з науково-практичного Центру справедливості та відновлення миру при Східному менонітському університеті. За останні 10 років я сприяла проведенню незліченної кількості зборів і обговорень з різних питань у нашому університеті, і мої колеги постійно допомагали мені зміцнювати свої навички фасилітатора. Крім того, я багато чому навчилася, спостерігаючи, як вони фасилітувати діалоги на непрості теми, учасником яких я була. За цей час я навчилася в них, як сумлінно розпоряджатися тим, що я знаю і чого не знаю, що я вмію і що мені ще слід надолужити. Я вдячна тим колегам, які виховали в мені це знання про себе.

 

Девід: Я хотів би подякувати цілій юрбі людей, починаючи з моїх колег із «АмерикаСпікс» — «Говорить Америка», організації, яка дала мені можливість розвинути свої лідерські навички. Я переконаний, що не написав би й сотої частки своєї частини в цій книжці, якби не надихаюча та дружня участь Крикет Уайта, Менні Брандт і Тео Брауна. Вони надихнули мене зробити ще більше і дізнатися більше про діалог. Також я висловлюю особливу подяку Монікі Фортенберрі та Нгозі Робінсон, котрі тільки їм одним відомим способом допомогли мені зберегти розсудливість, працюючи на цій ниві. І, нарешті, нічого в моєму житті — особливо цієї пристрасті до діалогу — не було б без моїх батьків, Джеймса та Джеральдін Кемптів.

 

 

1. Що таке діалог

 

Якщо не всім, то багатьом з нас доводилося переживати незручні моменти, коли за святковим застіллям розмова раптом заходила на суперечливі політичні та релігійні теми або торкалася злободенних подій. Або зненацька на зборах атмосфера починала загострюватися. «Невже люди не можуть просто спокійно розмовляти на деякі теми?»— думали ми.

 

Діалог є методом обговорення непростих і напружених тем. Його застосовують як у сімейних стосунках, невеликих групах, бізнесі, на рівні місцевих громад і великих організацій, так і в конфліктах національного та міжнародного рівнів.

 

Все частіше люди розуміють необхідність пошуку способів поліпшення спілкування. Після трагічних подій 11 вересня 2001 року громадськість у всіх кінцях Сполучених Штатів збиралася, щоб обговорити, як цей день відбився на їх житті та що потрібно зробити, щоб спільними зусиллями запобігти насильству по відношенню до мусульман в їх громадах. Громадськість також вдається до діалогу, щоб уточнити керівні принципи планування та розвитку міст в швидкозростаючих регіонах. В інших місцях діалог допомагає обговорювати релігійні відмінності та гомосексуальність, такі проблеми, як надмірна вага у молоді або расові протиріччя. А в зонах військових дій дипломати вступають в діалог для пошуку політичних рішень, спрямованих на припинення насильства проти цивільного населення.

 

Ці приклади ілюструють те, як люди користуються діалогом, щоб усунути глибокі розбіжності або зцілити рани, отримані в минулому, запобігти насильству, що насувається, обговорити майбутні політичні рішення або розібратися в питаннях, які турбують громадськість. Люди вдаються до діалогу, оскільки інші форми спілкування не в змозі забезпечити умови або безпеку, необхідні для обговорення складних питань. Діалог сприяє спілкуванню людей, коли вони націлені на конструктивний пошук творчого розв’язання проблем, що стоять перед спільнотою. Діалог є важливим етапом не тільки вирішення проблем, але й трансформації стосунків між опонентами.

 

Діалог — зовсім інший вид спілкування

 

Можна навести безліч визначень діалогу. У повсякденному побуті під діалогом розуміють практично будь-який тип вербального обміну. На латині діалог означає розмову між двома або більше особами зазвичай по різні сторони конфлікту або потенційного конфлікту. У нашій книжці терміну надається більш конкретне значення.

 

Діалог спрямований на налагодження стосунків між людьми, які намагаються вирішити спільну проблему.

 

Діалог — це метод або процес спілкування, спрямований на налагодження стосунків між людьми, коли вони обмінюються досвідом, думками та інформацією щодо спільної проблеми. Він також спрямований на те, щоб допомогти групам людей засвоїти більше інформації та точок зору, ніж раніше, у спробі сформувати нове та більш широке розуміння того, що відбувається.

 

Один із способів визначення того, що таке діалог, полягає в протиставленні його іншим важливим і загальновживаним формам спілкування. Діалог відрізняється від бесіди, дискусії, навчання та дебатів.

 

У бесіді люди обмінюються інформацією та думками переважно з метою самовираження. Переконання, зміна точки зору або установок співрозмовника тут не задіяні. На відміну від бесіди конкретна мета діалогу полягає в тому, щоб розширити розуміння його учасниками будь-якого питання.

 

У дискуссії обмін інформацією та думками спрямований на виконання конкретного завдання або розв’язання проблеми. Метою діалогу не є виконання того чи іншого завдання, хоча в процесі діалогу іноді визначаються подальші завдання.

 

У ході навчання люди тримують нові знання; при цьому той, хто навчає передає свої знання тому, хто навчається. Оволодіння знаннями відбувається також і в діалозі, але не шляхом прямої передачі. Діалог допомагає людям сформувати власне нове, колективне розуміння того, що відбувається за допомогою обміну думками між учасниками.

 

Дебати схожі на змагання, в яких є переможці та переможені. Сам термін «дебати» викликає в уяві безліч образів: вчені, які в інтелектуальному протиборстві спростовують аргументи один одного, політики, які конкурують за голоси, або бурхлива суперечка за столом. Дебати як явище культури поширені в багатьох місцях земної кулі. [1] Участники дебатів слухають один одного, прискіпуючись до недоліків, помилок або інших вад у заявах опонентів. Тут мета полягає в тому, щоб виявити ці вади, виставити їх напоказ і зробити пролом у позиції суперника. Діалог же зазвичай розглядається як повна протилежність дебатам.

 

Діалог як процес спілкування є унікальним, тому що зосереджує увагу учасників на тому, щоб вислухати та зрозуміти співрозмовника. Найкраще діалог виходить, коли учасники зауважують, що в словах співрозмовника є правильним, конструктивним і відповідає істині. Співрозмовники намагаються виокремити ідеї та думки, з якими можна погодитися і по можливості виробити загальний погляд, більш цілісний, ніж вони мали порізно до цього. У таблиці на сторінці 9 наведені деякі найбільш істотні відмінності між діалогом і дебатами.

 

Діалог у своєму чистому вигляді відрізняється від інших форм спілкування. Проте інші форми спілкування також можуть мати ознаки діалогу. Адже спілкування — це процес мінливий, воно часто перетікає з однієї форми в іншу. Добрий діалог може носити невимушений характер бесіди, цілеспрямованість навчання і навіть пристрасність, енергійність, а часом і запальність дебатів.

 

Незважаючи на те, що в цій книзі основна увага приділяється спланованому та цілеспрямованому використанню діалогу, необхідно відзначити, що основними відмінними його ознаками — це уважне і шанобливе вислуховування співрозмовника, готовність дізнатися щось нове і обмін досвідом, що лежить в основі наших переконань — можна скористатися в будь-якій розмові за участю двох або більше осіб. Відповідно, будь-яка людина може застосувати координаторські навички, представлені в книзі, щоб під час святкового обіду, зборів або просто бесіди уникнути конфронтації та направити їх у русло діалогу.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 442; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!