Як діалог впливає на кожного з нас окремо



 

Діалог часто справляє на людей істотний та тривалий вплив. Навіть через багато років після участі в активному діалозі люди, які пережили значну травму або конфлікт, часом згадують про те, наскільки їх змінило це спілкування. У ряді випадків цей досвід зачіпає їх так глибоко, що вони присвячують своє подальше життя вирішенню питань, які обговорювалися в ході діалогу. Багато учасників відчувають наступні результати впливу активного діалогу.

 

Особисті роздуми та ясність думки

 

Початкова мета діалогу полягає в тому, щоб допомогти його учасникам глибше розібратися у власних поглядах, принципах, способі мислення та упередженнях. Більшість людей навіть не уявляє собі, наскільки індивідуальний життєвий досвід людини формує її образ мислення та вчинки. Саме через життєвий досвід ми формуємо уявлення про те, що «істинно», «правильно» або «добре». Несхожі уявлення, або «світосприйняття» — те, як ми бачимо навколишній світ — можуть стати причиною розбіжностей та привести до міжособистісних і навіть міжгрупових конфліктів. Якщо діалог проходить успішно, його учасники починають чітко усвідомлювати, що особистий досвід залишає вагомий відбиток на їх поглядах і сприйнятті, а те, як вони інтерпретують свій досвід, багато в чому залежить від їх поглядів.

 

Діалог допомагає учасникам глибше розібратися у власних поглядах.

 

Одна жінка в діалозі зі своєю донькою спочатку скаржилася на те, що та «занадто багато скиглить» через те, що мама її не хвалить. Завдяки діалогу та особистим роздумам жінка зрозуміла, чому її дочка так сильно потребувала материнської похвали. Справа в тому, що її власна мати завжди вважала, що часта похвала обмежує батьківську владу та авторитет, і так виховувала свою дочку. Це один із прикладів того, як діалог може допомогти учасникам усвідомити власну роль в проблемах, з якими вони стикаються. Але якщо людині надати можливість спокійно поміркувати, це може призвести й до інших припущень і «осяянь».

 

Співчуття до інших

 

Люди зазвичай вважають за краще зближуватися з тими, кого вони сприймають собі подібними. Ті ж, хто вважають, що вони істотно відрізняються від інших, окреслюють ряд ознак, за якими розрізняють «своїх» і «чужих». Чим менше люди спілкуються один з одним, тим більше вони можуть сприймати один одного як незрозумілих і навіть зловмисних чужинців. Найголовніша мета діалогу полягає в тому, щоб його учасники якомога повніше розкрили свій досвід і погляди та змогли зрозуміти, чому люди з інших груп сприймають реальність інакше.

 

В етнічно розділеному суспільстві островів Фіджі лідери корінних народів часто конфліктують з індофіджійськими (вихідцями з Індії) провідними підприємцями та громадськими діячами. Ця напруженість кілька разів переростала в політичні перевороти. В рамках міжетнічного національного мирного діалогу на Фіджі учасники ділилися своїми найважливішими потребами та інтересами в пошуку мирних рішень в ситуації, що склалася. У ході цього процесу його учасники навчилися співчувати досвіду інших і відкрили для себе, що у них, виявляється, багато спільного зі співрозмовниками. Діалог забезпечив умови для того, щоб корінні фіджійці та індофіджійці могли відверто поділитися спогадами про те, як пережили кілька насильницьких політичних переворотів. Люди з обох груп розповідали історії, повні тривоги та страшної напруги, що були викликані політичними потрясіннями. Діалог породив відчуття спільної історії та спільності у важкі часи. [3]

 

Зростання взаєморозуміння

 

У діалозі центральне місце займає розуміння того, чому люди вірять у те, у що вони вірять, у світлі їх особистих історій. Багатьом репортажі та факти, що їх повідомляють нам журналісти та вчені, можуть здатися більш об’єктивними мірилами істини, ніж особисті історії. Але діалог допомагає учасникам зрозуміти цінність обох типів знань і те, що жоден з них не можна назвати повністю об’єктивним.

 

Для кращого розуміння проблеми в діалозі цінують як «об’єктивні факти», так і особисті розповіді.

 

Учасники міжрасових діалогів у Річмонді ділилися роздумами про своє життя, особливо про те, як на їх досвіді позначилася економічна, расова і юрисдикційна сегрегація в регіоні. Деякий час поспіль ми спостерігали значні зрушення в розумінні учасниками впливу расових упереджень на економічний та політичний поділ міста. В цілому, афроамериканці, як правило, більш гостро усвідомлювали цей вплив в силу власного досвіду. Проте завдяки діалогу деякі білі громадяни усвідомили, що вони і ряд чорних співгромадян поділяють напівусвідомлене розчарування з приводу того, що деякі райони міста виявилися «забороненими» для білих по вихідних днях у вечірній час.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 320; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!