Стилістичний аналіз мовних засобів різних рівнів.



Завдання

1. Виконайте семантико-стилістичний аналіз віршів Д.Павличка "Розплелись, розсипались, розпались..." і "Світ який – мереживо казкове!" В.Симоненка, зосередивши основну увагу на лексичних засобах.

2. Визначте мовну домінанту "Ритмів" Лесі Українки. Проаналізуйте стилістичні фігури та логіко-семантичні прийоми. Зробіть висновок про мовну організацію тексту.

3. Визначте можливість заміни поданих речень синонімічними конструкціями.

1. У колонній залі Київської міської державної адміністрації було нагороджено перших переможців конкурсу на звання «Майстер української орфографії», що проводився серед учнівської і студентської молоді Києва з нагоди Дня української писемності і мови. 2. Критерії визначення моральної шкоди законодавчо встановлені Цивільним кодексом України. 3. Твори переможців конкурсу на кращий вірш, відібрані авторитетним журі, вийдуть у світ окремою книжкою. 4. По закінченні Художнього інституту Мар'яна Хрипович продовжує наукову роботу, викладає у мистецьких закладах України                           (Є. Кононенко). 5. За прострочку платежів на термін більший місяця Покупець сплачує Продавцеві штраф у розмірі 15% вартості майна. 6. Хоч називалося село не дуже поетично – Завалійки, – але виявилося воно справді надзвичайно мальовничим і гарним (В. Нестайко). 7. Побачивши хлопців, баба Сиклета замовкла і винувато опустила очі                 (В. Нестайко). 8. Суд покладає на службову особу матеріальну відповідальність, якщо звільнення працівника здійснено з порушенням закону.

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Назвіть види стилістичного аналізу.

2. Розкрийте специфіку семантико-стилістичного аналізу мовних засобів різних рівнів:

o Фонетико-орфоепічні особливості тексту.

o Лексичний аналіз тексту.

o Частиномовний аналіз тексту.

o Синтаксичний аналіз тексту.

o Зіставний лінгвістичнийаналіз.  

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ

ТЕСТОВИЙ БЛОК

 

1. Визначте стильову приналежність поданого тексту:

У сучасному мовознавстві вивчення синтаксичних одиниць передбачає багатоаспектність підходів. Переважно досліджують три аспекти: формально-синтаксичний (враховує формальну будову синтаксичних одиниць), семантико-синтаксичний, або семантичний, (враховує взаємозв'язок формальної будови і значення синтаксичних одиниць) і комунікативний. Панівним є функціональний підхід до вивчення синтаксичних явищ. Він полягає у дослідженні об'єктивно-смислового змісту речення як відображення явищ позамовної дійсності… (К. Шульжук):

а) науковий;

б) публіцистичний;

в) художній.

 

2. Визначте стильову приналежність поданого тексту:

Не знаю, голубко, чи дістала ти довгі слова мої і фото. По­винна           б – та не знаю. Треба кінчати. Може, читатимеш хоч це. Пиши обов’язково. Гроші 40 –дістав. За все, за все дякую. Не забувай мене. Кріпко обох цілую й чекаю зустрічі. Живу тільки Вами. Натискуй на тітку, щоб про Вячка ді­зналась. Чекаю слів твоїх теплих.       

                                                                                    Твій П[авло]

а) розмовний;

б) епістолярний;

в) художній.

 

3. Визначте стильову приналежність поданого тексту:

Мене як людину, хоча і провінцій­ну, але не байдужу до того, що коїться в нашій державі, глибоко хвилює ни­нішній стан речей в Україні. Тому я й вирішив вам написати. Звичайно, не­можливо уникнути найголовнішого, що нас очікує, – виборів Президента. Бо хоч і заявляють деякі політики, що “на­род України “зомбують важливістю президентських виборів”, а саме для Ук­раїни в її нинішньому стані, саме зараз – це надзвичайно важлива події:

а) епістолярний;

б) публіцистичний;

в) художній.

 

 4. Визначте стильову приналежність поданого тексту:

Упали перші краплі. Сяйнула блискавка. Орач, що бовванів неподалік у полі, перехрестився поспіхом, зиркнув на хмару і знову натис на чепіги. Воли ступали повагом услід за хлопчиком, що йшов попереду в надутій вітром білій сорочечці й прилиплих до ніг штанятах. Він не звертав уваги ані на вітер, ані на дощ, що припускав. Дивився спідлоба, важко кудись у далеч і міряв землю – за кроком крок, за саженем сажень (В.Шевчуком):

а) художній;

б) публіцистичний;

в) розмовний.

 

5. Яку функцію у поданому реченні виконують архаїзми:

Зелена байова корсетка, з червоними мітками, червона в букетах спідниця, на шиї дорогі коралі, хрести, золоті дукати — усе гарно пристало до хорошої дівоцької вроди (Панас Мирний):

а) точніше, правдивіше зобразити життя народу в минулі епохи;

б) надати мові урочистості, піднесеності при зображенні величних подій;

в) сатирично-іронічний, гумористичний ефект.

 

6. Яку функцію у поданому реченні виконують архаїзми:

Полечу, каже, зигзицею, тією чайкою-вдови­цею, та понад Доном полечу, рукав бобровий омочу в ріці Каялі (Т. Шевченко):

а) створення сатирично-іронічного або гумористичного ефекту;

б) точніше, правдивіше зобразити життя народу в минулі епохи;

в) надати мові урочистості, піднесеності при зображенні величних подій.

 

7. Укажіть прізвище письменника – автора поданих неологізмів:

бистрозір, бистроплин, лозно-очеретно (шепотіли хащі), ясно-синьо-цвітно (задзвеніла далина), дощоросно, кленоклонити, самодзвонні (арфи), сонцебризний (сміх), мідно-упругий (крик)

а) П. Тичина;

б) В.Сосюра;

в) Леся Українка.

 

8. Укажіть прізвище письменника – автора поданих неологізмів:

розсвітання, повесніння, затіння, потерпілля, яснота, ясінь, гречінь, пахіль, дощовиця, краплинь, тайноща, весновій, грозовій:

а)В.Сосюра;

б) А. Малишко;

в) М.Бажан.

 

9. Укажіть прізвище письменника – автора поданих неологізмів:

силуетити, чумувати, заплужанитися, пересамостійнитися, заурядувати, розчудесувати, фараонувати:

а) Остап Вишня;

б) Олесь Гончар;

в) М.Стельмах.

 

10. Укажіть прізвище письменника – автора поданих неологізмів:

бджолиність, фільмувати, шелесткий (в шелесткім шумовинні), невситенний, очужілість, просвітлина, знебутись, вибомблювати, збезнадіяний, знедуховніти, знещасливити:

а) Олесь Гончар;

б) П.Загребельний;

в) І.Франко.

 

11. Визначте речення, в якому використовуються діалектизми:

а) «На добридень, ти, моя голубко!» — «На добри­день, мій коханий друже!» — «Що ж за диво снилось тобі, люба?» — «Сон приснився, та дивненький дуже». — «Що ж за диво снилось тобі, мила?» — «Мені снились білії лілеї...» — «Тішся, мила, бо лілея біла – квітка чистої та любої надії» (Леся Українка);

б) Леґінь був у червоних гачах, які носять гуцули у свято, у довгій домотканій сорочці. За широким чересом, оздобленим дорогими бляшками і прикрашеним дармовисами, стирчала різьблена мідна люлька, плечі закривав сердак, а в руках мав топірець з різьбленим топорищем (Ю.Федькович);

в) «Ну, чи з моєї теології і агро­номії мала б ти користь, то ще питання, але з філософії — певно!» — подумав собі вуйко (Т.Бордуляк).

 

12. Яку стилістичну функцію виконує просторічна лексика у поданому тексті: Повипинають рахітичні груди, напиндючать губи й стоятимуть важно… Сатана – і той почервоніє од рогів до ріпиці з ганьби за них, а вони так і стоятимуть з випнутими курячими грудьми (Остап Вишня):

а) іронічно-жартівливого, сатиричного забарвлення;

б) служить засобом для створення фамільярно-розмовного або просторічно-лайливого тону спілкування;

в) для негативно-соціальної характеристики осіб чи суспільних явищ, подій.

 

13. Яку стилістичну функцію виконує просторічна лексика у поданому тексті: У мене все так, як народна мудрість рекомендує: “брюхо в голодє” (ой, і пища ж!!!), голова в холоді, а ноги в теплі (у валянках). …А взагалі, як там воно “вопче”? (Остап Вишня):

а) іронічно-жартівливого, сатиричного забарвлення;

б) для негативно-соціальної характеристики осіб чи суспільних явищ, подій;


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 642; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!