ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА САМОПЕРЕВІРКИ



1. Назвіть поняття земельного сервітуту.

2. Які ви знаєте види земельних сервітутів?

3. Які є підстави для встановлення земельних сервітутів?

4. Назвіть підстави припинення дії земельних сервітутів?

5. Охарактеризуйте поняття та зміст суперфіцію та емфітевзису.

6. Охарактеризуйте інститут добросусідства в земельному праві України.

7. Визначте співвідношення понять «обмеження» та «обтяження» прав на земельну ділянку.

8. Охарактеризуйте правовий режим зон, що підлягають спеціальній охороні. Які нормативно-правові акти регулюють порядок використання зон, що наділені особливим правовим режимом?

9. Що таке добросусідство у земельному праві? В чому полягає його зміст?

9. Які Ви знаєте підстави припинення права власності на землю?

10. Які землі відносяться до особливо цінних?

11. Охарактеризуйте порядок погодження питань, пов’язаних із вилученням земельних ділянок для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності.

12. Проаналізуйте основні положення Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

Розв'яжіть ситуацію:

1. Громадянин Прохоренко Р. Д. посадив вишню на відстані, більшій за метр, від межі земельної ділянки сусіда Шевченка С. М., але вона так розрослася, що її гілля стало затіняти рослини Шевченка С. М. Його син висловив претензії до сусіда стосовно виш­ні. У відповідь на це Прохоренко Р. Д. зауважив, що не раз спостерігав, як Шевченко С. М. на своїй зе­мельній ділянці збирає ягоди, що впали з вишні.

Запитання

1. У чому полягає зміст добросусідства?

2. На якій відстані мають висаджувати плодові дерева від межі сусідньої земельної ділянки?

 

2. Колишні члени СГВК «Мрія» на майнові паї одер­жали овець, яких у них скупив місцевий фермер Скоротько П. С. Найняті ним чабани випасали отару ка його пасовищах, але на водопій мусили гнати до річки Південний Буг береговою смугою. Коли СГВК «Мрія» було реформовано в приватно-орендне сіль­ськогосподарське підприємство (ПОСП), його керів­ник Трохин заборонив Скоротьку П. С. переганяти його овець прибережною смугою і випоювати отару В річці, де її випоювали раніше.

Переговори фермера з керівником ПОСП про ви­пій отари в річці Південний Буг ні до чого не при­вели, хоч фермер доводив, що існує прибережна за­хисна смуга, яка належить державі, а землі ПОСП доходять тільки до неї, і річка Південний Буг — державна власність і худобу там завжди випоювали. Фермер Скоротько П. С. погрожував звернутися до прокурора з цього питання. Тоді Трохин запропо­нував йому укласти договір оренди щодо викорис­тання прибережної смуги завширшки в 50 м і зав­довжки 800 м або укласти договір земельного серві­туту.

Запитання

1. Визначити правовідносини, що склалися між сторонами.

2. Дайте визначення прибережних захисних смуг.

3. Дати визначення земельного сервітуту.

 

3. При купівлі-продажу для садівництва земельної ділянки новий власник К. погодився з наявністю встановленого земельного сервітуту щодо його ділянки. Однак через півроку став перешкоджати здійсненню сервітуту, який полягав у праві сусіднього власника П. на забір води з природної водойми, розташованої на земельній ділянці К. Свої дії К. пояснив незручностями, що виникли в нього у зв’язку зі здійсненням сервітуту (ранній або дуже пізній час забору води, що заважає відпочинку його родини). Тому К. звернувся до суду з вимогою припинити дію сервітуту.

Питання.

1. Вирішіть дану справу.

2. Дайте характеристику інституту сервітутного права.

 

4. До суду з позовом звернулося ТОВ «Завод Універсал» - власник земельної ділянки, через територію якого пролягають лінії електропередачі, що належать ТОВ «Київенерго». На думку позивача, земельна ділянка обтяжена сервітутом відповідача, якому належать і яким експлуатуються ці лінії електропередачі. Однак укладати договір про встановлення сервітуту відповідач відмовився. Разом з тим позивач вказує не неможливість реалізувати право власності в повному обсязі, зокрема щодо частина земельної ділянки, де встановлена охоронна зона ліній електропередачі.

Позивач наполягає на отриманні відповідної плати за обтяження земельної ділянки.

Питання.

1. Дайте правову оцінку заявленим вимогам позивача.

2. Охарактеризуйте інститут сервітутного права.

 

5. В прибережній захисній смузі річки Ірпінь (класифікується як мала річка) фермерське господарство влаштувало літній табір для худоби.

Чи правомірні дії фермерського господарства? Дайте кваліфіковану відповідь.

 

Норми законів, які необхідно вивчити – ст. ст. 98-115, 140-151 ЗК України, Закон України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

Нормативно-правові акти, необхідні для роботи на занятті:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної ради України 28 червня 1996 р. – К., 1996.

2. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 р. // Відомості Верховної Ради. – 2002. – № 3-4.

3. Закон України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

4. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. // Відомості Верховної Ради. – 2003. – № 40-44.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна:

  1. Мачуська І.Б.Земельне право: навч. посібник/ МОН України, КНЕУ ім. В.Гетьмана.- К.: КНЕУ, 2007.- 280 с. С.19-26.
  2. Мірошниченко А.М. Земельне право України: Підручник. – К.: Алерта; КНТ ; ЦУЛ, 2009. С.21-32.
  3. Земельне право України: Підручник / За ред. О.О. Погрібного та І.І. Каракаша. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: Істина, 2009.
  4. Земельний кодекс України: Науково-практичний коментар / За заг. ред. В.І. Семчика. – 3-е вид., перероб. і доп. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007.
  5. Шеремет А.П. Земельне право України: навч. посіб. (для студ. вищ. навч. закл.). – 2-ге вид. – К.: Центр учбової літератури, 2009. с. 36-45.

Додаткова:

  1. Алексеева С. Виды земельных сервитутов и их классификация // Підприємництво, господарство і право. – 2005. - № 5.
  2. Марусенко Р.І. Земельний сервітут: історія і сучасність // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. - Випуск 52.
  3. Марусенко Р.І. Правові аспекти реєстрації земельних сервітутних прав // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Юридичні науки. – Випуск 60.
  4. Погрібний С.О. Право земельного сервітуту за українським земельним законодавством // Земельне право. – 2006. - № 1.
  5.  Марусенко Р.І. До питання про правову природу земельного сервітуту // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Юридичні науки. Випуск 66.
  6. Бусуйок Д.В. До питання про співвідношення обмежень прав на землю в інтересах сусідів із земельними сервітутами // Стан та перспективи розвитку аграрного права: Матеріали Міжнар. наук.-теорет. конф., присвяченої 80-річчю д. ю. н., проф., акад. АПрН України В. З. Янчука, Київ, 26-27 травня 2005 р. / Під ред. В. М. Єрмоленка, В. І. Курила. – К.: Магістр – ХХІ сторіччя, 2005.
  7. Бусуйок Д. Правові підстави обмеження прав на землю // Право України. – 2004. - № 9.

 

Семінарське заняття № 5

Тема: ПОНЯТТЯ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ В УКРАЇНІ.

 

Мета заняття: засвоєння курсантами (студентами) розуміння сутності та видів землекористування.

 

Опорні поняття: землекористування, постійне землекористування, оренда земельної ділянки, концесійне землекористування.

 

ПЛАН

1. Поняття і принципи права землекористування.

2. Право постійного землекористування.

3. Право орендного землекористування.

4. Право концесійного землекористування.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!