Особливості змісту права власності на землю



Зміст права власності на землю (земельну ділянку) складають повноваження з володіння, користування та розпорядження земель­ною ділянкою (ст. 78 ЗКУ, ст. 317 ЦКУ).

Особливості права володіння земельними ділянками

Легального визначення володіння як складової права власнос­ті не існує.

У спеціальній літературі існують різноманітні визначен­ня права володіння земельними ділянками.

У доктрині цивільного права право володіння традиційно розгля­дається як юридично забезпечена можливість господарського пану­вання власника над річчю, або усвідомлена юридично гарантова­на можливість мати річ під своїм пануванням. Таким чином, ви­значення права володіння містить у собі два критеріїв: фактичний (фактична можливість мати річ під своїм пануванням, в рим­ському праві та вольовий {усвідомлення можли­вості і бажання панування надріччю в своїх інтересах).

2.2. Особливості права користування земельними ділянками

Закон не наводить визначення права користування.

В доктрині цивільного права право користування традиційно визначається як юридично забезпечена можливість застосовувати корисні властивості речі. Це визначення вважаємо найбільш вдалим.

На відміну від загального правила, встановленого ст. 319 ЦКУ ("власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не су­перечать закону"), обсяг права користування земельною ділянкою є обмеженим і обумовлюється цільовим призначенням земельної ді­лянки. Земельна ділянка може (і повинна) використовуватися лише за цільовим призначенням (ст. 91 ЗКУ, ч. 4 ст. 373 ЦКУ).

Також до особливостей користування земельною ділянкою нале­жить спеціальний порядок справляння плати за землю (відповідає економічному поняттю "диференційована рента"), яка може виступа­ти у формі земельного податку або орендної плати (ст. 13.2 Податкового Кодексу України).

Особливості права розпорядження земельними ділянками

Легальне визначення права розпорядження земельними ділянками у законодавстві України відсутнє.

В доктрині Цивільного права усталилося розуміння права розпорядження як юридично забезпеченої можливості визначати подальшу долю речі шляхом вчинення щодо неї юридичних актів. Останнє ви­значення, на нашу думку, є найбільш привабливим з огляду на його точність та лаконічність. Між тим, право розпорядження земельними ділянками має і певні особливості. Законодавством передбачені:

особливі правила відчуження земельних ділянок;

особливі правила надання земельних ділянок в користування;

особливі правила щодо обмеження та обтяження права влас­ності за волею власника

;пошкодження і тим більше знищення земельних ділянок за­боронене і тягне юридичну відповідальність (див. тему "Юри­дична відповідальність за земельні правопорушення та захист порушених прав");

особливий порядок зміни цільового призначення земельних ді­лянок (див. ст. 20 ЗКУ, "Про затвер­дження Порядку зміни цільового призначення земель, які пере­бувають у власності громадян або юридичних осіб").

3.У законодавстві та земельно-правовій доктрині України усталив­ся поділ права власності на землю за суб'єктом права на форми пра­ва власності на землю.

Право приватної власності на землю

Суб'єктами права приватної власності на землю є громадяни та юридичні особи (ст. 80 ЗК). З урахуванням змісту ст. 81 та ін. норм ЗК, це положення слід розуміти розширено, оскільки суб'єктами права приватної власності на землю визнаються також іно­земні громадяни та особи без громадянства.

Законодавство визначає, які земельні ділянки можуть належати кожному із перерахованих суб'єктів.

Щодо громадян України обмеження по об'єктному складу земель, що можуть перебувати у їх власності, практично відсутні (див. ч. 1 ст. 81 ЗКУ).

Іноземні громадяни та особи без громадянства, відповідно до ч. 2 ст. 81 ЗКУ, "... можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності. "

Юридичні особи (засновані громадянами України або юридични­ми особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності... " (ч. 1 ст. 82 ЗКУ).

Ч. 2 ст. 82 ЗКУ передбачає, що іноземні юридичні особи

"... можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення:

а) у межах населених пунктів у разі придбання об'єктів нерухомого
майна та для спорудження об'єктів, пов'язаних із здійсненням підпри­
ємницької діяльності в Україні;

б) за межами населених пунктівуразі придбання об'єктів нерухо­
мого майна."

П. 13 розділу X "Перехідні положення" ЗК передбачає загаль­не обмеження для всіх суб'єктів права приватної власності: "На пері­од до 1 січня 2015 року громадяни і юридичні особи можуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 гектарів. Ця площа може бути збільшена у разі успад­кування земельних ділянок за законом".


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 290; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!