Лекція № 1 Тема: Земельне право як галузь права



План

1. Поняття та предмет земельного права.

2. Методи регулювання в земельному праві.

3. Принципи земельного права.

4. Система аграрного права.

5. Співвідношення земельного права з іншими галузями права.

Міжпредметні зв’язки:теорія держави та права, конституційне право, аграрне право, трудове право, цивільне право, господарське право, адміністративне право.

1.Предметом земельного права, як і будь-якої іншої галузі права, є визначене коло суспільних відносин, що регулюються його нормами. Щоб стати предметом особливої галузі права, ці відносини повинні мати специфіку, яка відрізняла б їх від суспільних відносин, врегульованих нормами інших галузей права. Земельні відносини, виступаючи самостійним видом суспільних відносин, мають певну специфіку, яка обумовлена специфікою їхнього об'єкта — землі.

Аналіз норм земельного законодавства свідчить про те, що регулювання земельних відносин ґрунтується на: поєднанні використання землі як природного ресурсу, територіального базису і основного засобу виробництва; на різноманітті форм власності на землю та інші природні ресурси; на достатніх повно­важеннях органів державної влади та органів місцевого само­врядування з регулювання земельних відносин на своїх територіях; на рівності учасників земельних відносин у захисті своїх прав на землю; на неприпустимості втручання держави в здій­снення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпо­рядження землею, крім випадків, передбачених законом; на державному управлінні землями незалежно від форм власності та інших прав на землю.

Предметом земельного права є суспільні відносини, обумовлені специфічними властивостями землі як їх об'єкта у тій частині, у якій вони регулюються нормами земельного права.

Земельне право є самостійною галуззю права, яка становить систему правових норм, що регулюють земельні відносини з метою забезпечення раціонального використання земель, їх охорони від негативного впливу, захисту прав громадян та юри­дичних осіб на землю і додержання встановленого правопорядку в галузі земельних відносин.

2. Метод земельного права становить собою відповідні харак­теру земельних відносин способи та прийоми впливу на поведінку їх учасників, які відповідають характеру і природі землі як природного надбання, життєво необхідного усім громадянам. Він складається зі встановлених земельно-правовими нормами прав та обов'язків учасників земельних відносин і примусових заходів, що застосовуються до цих осіб, у разі недодержання ними правових норм. Особливості земельних відносин дістають вияв у специфічному поєднанні застосовуваних у земельному законодавстві методів їх правового регулювання. При цьому завданням правового регулювання є забезпечення відповідної поведінки учасників земельних відносин. Його сутність полягає в офіційному виданні правової норми, яка закріплює моделі поведінки учасників земельних відносин.

У юридичній літературі розрізняють імперативний,притаман­ний публічному праву, ідиспозитивний методи регулювання суспільних земельних відносин.Перший передбачає здійснення впливу на учасників земельних відносин за допомогою видання обов'язкових до виконання розпоряджень і встановлення різних заборон, а другий, що властивий приватному праву, лише визначає межі поведінки цих осіб, завдяки чому вони мають можливість самостійно регулювати свої відносини у встановлених межах.

Імперативний метод застосовується в галузі управління використанням і охороною земель: при визначенні порядку реалізації функцій державного управління; веденні державного земельного кадастру, земельного моніторингу; здійсненні земле­устрою; визначенні умов і порядку проведення земельних аукціонів; встановленні обмежень використання земель за їх цільовим призначенням тощо. У цих випадках уповноваженим є орган державної влади, а зобов'язаним — власник чи особа, яка використовує земельну ділянку на іншій правовій підставі.

Диспозитивний метод — це атрибут регулювання відносин власників земельних ділянок з приводу використання землі та самостійного господарювання на ній, який ґрунтується на визнанні того, що кожен власник має право на свій розсуд розпоряджатися належною йому земельною ділянкою. За таких умов учасники земельних відносин можуть у певних межах регулювати відносини між собою самостійно.

У літературі висловлено погляд, згідно з яким існують 3 основні види диспозитивного методу регулювання земельних відносин:

- рекомендаційний;

- санкціонуючий;

- делегуючий.

3.Принципи земельного права реалізуються шляхом відтворення основних положень у земель­ному законодавстві. Вони пронизують його систему та вдосконалюються разом з розвитком зазначених положень. З ураху­ванням цього принципи земельного права можна поділити на:

- конституційні;

- загальноправові;

- спеціальні.

Конституційні принципи є універсальними, які притаманні усім галузям права. Тому немає потреби їх розглядати у межах земельного права.

Загальноправові принципи — це результат відображення конституційних принципів у земельному законодавстві. Згідно зі ст. 5 ЗК земельне законодавство ґрунтується на таких принци­пах: поєднання особливостей використання землі як терито­ріального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо воло­діння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення раціонального використан­ня та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю; пріоритету вимог екологічної безпеки.

Спеціальні принципи утворюють систему, що ґрунтується на структурній організації системи земельного права. До них на­лежать наведені нижче принципи.

Принцип цільового і раціонального використання земель. Він пронизує зміст усіх інститутів земельного права, виходячи з того, що цільове призначення земель — це встановлені за­конодавством порядок, умови, межа експлуатації (використання) земель для конкретних цілей з урахуванням категорій земель, які мають особливий правовий режим.

Принцип особливого правового режиму земель відповідних ка­тегорій безпосередньо передбачений ч. 2 ст. 18 ЗК. Він дістає вияв у правовому забезпеченні раціонального та ефективного використання усіх земель нашої країни. Адже згідно з ст. 14 Конституції земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. "

Принцип пріоритету сільськогосподарського використання земель та їх охорони. Чинне земельне законодавство, як і по­переднє, ґрунтується на закріпленні пріоритету правового регулювання земель сільськогосподарського призначення (ст. 23 ЗК України). Це означає, що землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.

Принцип державного контролю за використанням і охороною земель. Згідно зі ст. 14 Конституції земля знаходиться під особ­ливою охороною держави. Тому зазначений принцип передбачає наявність спеціальних організаційно-правових засобів здій­снення контролю за використанням та охороною земель. Держав­ний контроль за цим здійснюється органами земельних ресурсів, а за додержанням законодавства щодо охорони земель — орга­нами з питань екології і природних ресурсів.

Принцип платності використання земель. Відповідно до Податкового Кодексу України використання землі у нашій країні є платним. Плата за землю стягується у вигляді земель­ного податку або орендної плати, розмір яких визначається залежно від грошової оцінки землі.

Принцип забезпечення захисту прав юридичних осіб і громадян на землю. Зміст цього принципу розкривається у нормах земель­ного законодавства, яке передбачає такі спеціальні способи зазначеного захисту: визнання прав; відновлення стану земель­ної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання правочину недійсним; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місце­вого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків, а також інші, передбачені законом способи.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 348; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!