ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА САМОПЕРЕВІРКИ



1. Які документи подає громадянин, який бажає придбати земельну ділянку державної або комунальної форми власності?

2. Які є підстави для відмови в продажу земельної ділянки?

3. Охарактеризуйте особливості продажу земельних ділянок державної або комунальної форми власності іноземним державам, іноземним юридичним особам.

4. Хто може бути покупцем земельних ділянок сільськогосподарського призначення?

5. Що повинні містити угоди про перехід права власності на земельні ділянки?

6. Хто може бути заставодержателем земель сільськогосподарського призначення?

7. Які відомості містяться у технічному паспорті земельної ділянки, яка виставляється на торги?

8. За яких умов земельні торги вважаються такими, що не відбулися?

9. Хто має право на земельну частку (пай)?

10. Які документи можуть засвідчувати право на земельну частку (пай)?

11. Які земельні ділянки виключаються у процесі розподілу із загальної площі земельних ділянок?

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

Розв'яжіть ситуацію:

1.Громадянка С. звернулася за консультацією до юриста за наступного питання. Житловий будинок, розташований на земельній ділянці, належить їй на праві приватної власності (як і земельна ділянка). Представники оптової організації повідомили її про те, що земельна ділянка підлягає вилученню, оскільки на ній повинні бути розташовані під’їзні шляхи до складів оптової організації, що знаходиться поряд. А вилучення земельної ділянки, що їй належить, буде здійснюватися за відповідну плату.

Питання.

1. Чи є дії представників оптової організації законними?

2. Назвіть підстави припинення права приватної власності на землю.

3. Визначте суб’єктів відчуження земельних ділянок для суспільних потреб і з мотивів суспільної необхідності.

2. Громадянин Семенюк С. О. одержав у спадок жит­ловий будинок у селі, а разом з ним і земельну ділянку площею 0,34 га. Але за рішенням сільської ради йому було дозволено приватизувати лише 0,25 га.

Запитання

1. Чи є правомірними дії сільської ради?

 

3. Житель смт. Возсіятське Миколаївської області Гайовий П. П. перебував в обласній лікарні після тяжкого ушкодження в автокатастрофі, коли сходка жителів вулиць Жванецького, Жовтневої революції та Івана Франка вирішили просити селищну раду надати їм земельну ділянку для побудови на ній ма­ленької церкви (каплиці), яка б частково зайняла земельну ділянку Гайового П. П. і вільну земельну ділянку, розташовану поряд з вулицями Франко і Жовтневої революції. Земельну ділянку було виді­лено і підприємець Скворцов П. З. почав готувати будівельний майданчик, викорчувавши 21 дерево (груші, сливи, вишні, абрикоси) з площі Гайового П. П. Про це йому письмово було повідомлено за місцем лікування. Через місяць Гайовий П. П. по­вернувся з лікарні і поставив вимогу відшкодувати збитки і компенсувати 0,01 га земельної ділянки.

Запитання

1. Дайте правову оцінку рішенню селищної ради.

 

4. ТОВ «Укрпром» звернулося до Інституту земле­устрою з питання виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 4,13 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка на­лежить ТОВ «Укрпром» на праві приватної власнос­ті. Це право було набуте згідно зі ст. 131 Земельного кодексу України на підставі договору міни. Договір між ТОВ «Укрпром» і громадянином Корнєвим Р. Д. посвідчив приватний нотаріус. Інститут землеуст­рою відмовив, посилаючись на те, що міну земель­них ділянок здійснено з порушенням земельного за­конодавства, зокрема з п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, де тимчасово обмеже­но оборот земельних ділянок.

Питання.

1. Дайте характеристику договору міни за цивіль­ним законодавством.

2. Чи правомірна відмова Інституту землеустрою виготовити правовстановлюючі документи?

 

5. Жителька Вінницької області А. звернулася із заявою до Державного комітету України по земель­них ресурсах роз'яснити питання про право спадщи­ни на земельну ділянку. В 1994 р. за рішенням сесії селищної ради її чоловікові у приватну власність пе­редано земельну ділянку площею 0,17 га для обслу­говування житлового будинку і господарських спо­руд та ведення особистого підсобного господарства. 13 квітня 1999 р. чоловік раптово помер, вона стала його спадкоємицею. Звернувшись до селищної ради про видачу їй Державного акта на право власності на земельну ділянку, одержала відмову, мотивовану тим, що у Земельному кодексі України немає пояс­нень щодо розв'язання таких питань.

Районний суд відмовився прийняти заяву, моти­вуючи тим, що суд такі питання не розглядає.

Запитання

Розв'яжіть цей спір на підставі чинних правових норм Земельного кодексу України.

 

Норми законів, які необхідно вивчити: ст. ст. 127-139 ЗК України, ст. ст. 1-3, 7-11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Нормативно-правові акти, необхідні для роботи на занятті:

  1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної ради України 28 червня 1996 р. – К., 1996.
  2. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 р. // Відомості Верховної Ради. – 2002. – № 3-4.
  3. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. // Відомості Верховної Ради. – 2003. – № 40-44.
  4. Закон України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року.
  5. Закон України «Про концесії» від 14 липня 1999 року.
  6. Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року.
  7. Закон України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року.
  8. Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
  9. Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року.
  10. Постанова КМУ від 16.05.2002 р. «Про затвердження положення про технічний паспорт земельної ділянки».
  11. Постанова КМУ від 25.12.1998 р. «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі»
  12. Постанова КМУ від 02.04.2002 р. «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою».
  13. Постанова КМУ від 04.02.2004 р. «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)».
  14. Постанова КМУ від 24.01.2004 р. «Про порядок викупу земельних ділянок громадянами (понад норму, яка приватизується безкоштовно) для ведення фермерського або особистого підсобного господарства».
  15. Наказ Держкомзему від 04.05.1999 р. «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею(в тому числі на умовах оренди)та договорів оренди землі».
  16. Наказ Міністерства аграрної політики України та Міністерства праці та соціальної політики України від 17.12.2003 р. «Про затвердження Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств».

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна:

  1. Мачуська І.Б.Земельне право: навч. посібник/ МОН України, КНЕУ ім. В.Гетьмана.- К.: КНЕУ, 2007.- 280 с. С.44-52.
  2. Мірошниченко А.М. Земельне право України: Підручник. – К.: Алерта; КНТ ; ЦУЛ, 2009. С.49-61.
  3. Земельне право України: Підручник / За ред. О.О. Погрібного та І.І. Каракаша. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: Істина, 2009.
  4. Земельний кодекс України: Науково-практичний коментар / За заг. ред. В.І. Семчика. – 3-е вид., перероб. і доп. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007.
  5. Шеремет А.П. Земельне право України: навч. посіб. (для студ. вищ. навч. закл.). – 2-ге вид. – К.: Центр учбової літератури, 2009. с. 72-90.

Додаткова:

1. Андрейцев В.І. Земельне право і законодавство суверенної України: Актуальні проблеми практичної теорії. – К.: Знання, 2005.

2. Бевз О.В. Особливості реалізації права власності громадян на земельні ділянки // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Юридичні науки. - Випуск 58.

3. Вовк О. Право громадян на землю в сільській місцевості (проблемні питання) // Право України. - 1997.- № 6.

4. Гафурова О. Право власності членів сільськогосподарських виробничих кооперативів на землю // Право України. – 2003. - № 1.

5. Клименко О. Речові права на нерухоме майно за законодавством України // Право України. – 2004. - № 9.

6. Коваленко Т.О. Право на земельну частку (пай): підстави набуття // Актуальні питання приватизації та оцінки земель. Збірник наукових праць / Під ред. Б. А. Семенюка. – Суми: ВВП «Мрія-1» ЛТД, 1999.

7. Носік В.В. Виникнення прав на землю: теоретичні і практичні аспекти //Право України. – 2004. - № 9.

 

Практичне заняття № 8 Тема: Особливості процесу управлінської діяльності в галузі земельних відносин

 

Мета заняття: розуміння курсантами та студентами суті землеустрою та значення ведення державного земельного кадастру; усвідомлення ролі державного контролю за використанням та охороною земель в дотриманні режиму законності у сфері земельних відносин.

 

Опорні поняття: землеустрій, землевпорядний процес, державний земельний кадастр, державний контроль за використанням та охороною земель, моніторинг земель.

ПЛАН

1. Поняття управління у галузі земельних відносин. Система органів управління в галузі земельних відносин.

2. Функції управління в галузі земельних відносин.

3. Поняття та зміст землеустрою.

4. Види землеустрою, система землевпорядних органів та їх функцій, землевпорядний процес.

5. Державний земельний кадастр, значення його ведення. Складові державного земельного кадастру.

6. Моніторинг земельних ресурсів та його значення


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 257; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!