Які успіхи і прорахунки були у внутрішній та зовнішній політиці Директорії України?



Основною метою внутрішньої політики Директорії було утворити в Україні національний варіант радянської влади без крайнощів більшовицького максималізму.

Відразу після зайняття Києва (18 грудня 1918 року) Директорія оприлюднила ряд постанов, спрямованих проти поміщиків і буржуазії. Була прийнята постанова про негайне звільнення всіх призначених при гетьмані чиновників. Уряд мав намір позбавити промислову й аграрну буржуазію виборчих прав. Владу на місцях передбачалося передати Трудовим радам селян, робітників та трудової інтелігенції. Старий державний апарат було зруйновано, але обіцяна «трудова влада» не була встановлена. Через невиправданий радикалізм Директорія залишилася без підтримки переважної більшості спеціалістів, промисловців та чиновників державного апарату. Успіхом внутрішньої політики Директорії було те, що їй на початку своєї діяльності вдалося завоювати масову підтримку селян. Але революційна стихія селянства виявилася неспроможною протистояти наступові регулярних радянських військ і стала перероджуватись в руйнівну анархію.

Аграрна політика Директорії передбачала перерозподілення серед селян державних, церковних та великих приватних землеволодінь. Декларуючи вилучення землі у поміщиків, Директорія прагнула їх заспокоїти: за землевласниками залишалися їх будинки та худоба. Було оголошено про недоторканість земель промислових підприємств і цукрових заводів, що належали промисловцям і політикам-цукрозаводникам. Конфіскації також не підлягали землі іноземних підданих, землі заможних селян площею до 15 десятин. Поміщики і буржуазія в Україні були незадоволені політикою Директорії, яка відкрито ігнорувала їхні інтереси.

У результаті непослідовних реформ, Директорія не догодила ні поміщикам, ні буржуазії, ні селянству. Вона була неспроможна створити життєздатний стабільний політичний режим. Не було належним чином сформовано державного апарату, армії, органів охорони громадського порядку, системи законодавчих і виконавчих органів. Широкі маси українського населення, а особливо селянство, на яке намагалася спиратися Директорія, не усвідомлювали загальнонаціональних інтересів, необхідності створення та зміцнення власної держави. У зв’язку із критичним політичним та військовим становищем в республіці Директорії не вдалося налагодити управління економікою та подолати катастрофічні наслідки великих економічних втрат війни.

Серед успішних кроків можна зазначити проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 р., що має велике історичне значення як факт реального об’єднання українських земель в єдину державу.

Позитивними рисами зовнішньої політики Директорії було те, що їй вдалося добитися розширення міжнародних зв’язків УНР. Україну визнали Угорщина, Чехословаччина, Голландія, Ватикан, Італія і ряд інших держав. Але їй не вдалося налагодити належних стосунків із країнами, від яких дійсно залежала доля УНР: радянською Росією, державами Антанти та Польщею.

Становище влади Директорії було дуже скрутним. Україна була оточена ворогами. Під невдалим керівництвом Директорії поразка національно-демократичних сил була неминучою. Із січня 1919 р. війська УНР залишили Харків, який став столицею Радянської України, і 2 лютого Директоріїя покинула Київ.

Питання до теми № 6 «Міжвоєнний період історії українського народу (1921 – 1939 рр.)»

Уровень.

Випишіть, ті українські землі, що у першій половині ХХ ст. перебували поза межами УСРР, до складу яких держав вони входили.

Закарпатье – Чехословакия, Галичина, Волынь – Польша, Південна Україна, Буковина – Румыния, Крым – РСФСР.

2.Випишіть імена провідників політики „українізації” (зазначте, у яких роках здійснювалася ця політика), зазначте, у яких галузях знання вони відзначилися або які посади обіймали.

-1930-х гг. Микола Скрипник – член комісії з питань українізації, нарком освіти УСРР1927-1933рр., Олександр Шумський – нарком освіти УСРР 1924-1927рр, М. Волобуєв – науковець-економіст, М. Хвильовий – письменник.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 342; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!