Реформація на теренах України



Проникнення протестантських віросповідань до Польського королівства та Великого князівства Литовського і Руського; перші протестанти в Галичині й на Волині. Роль реформаційної вимоги «оновлення побожності» в появі перших перекладів Святого Письма із церковнослов’янської на «просту мову»: Франциск Скорина, Василь Тяпинський, Пересопницьке Євангеліє. Розмаїття конфесій як стихійна основа релігійної терпимості. Узаконення релігійної терпимості Варшавською конфедерацією 1573 р.

Католицька церква в обороні своїх позицій

Нерівномірне розташування католицьких парафій на території України та причини цього. Товариство Ісуса (єзуїти) як один з виконавців програми зміцнення Католицької церкви перед наступом Реформації. Єзуїтське шкільництво: засади відкриття колегій, принцип безкоштовності навчання та новації в навчальному процесі. Поява перших єзуїтських колегій на українських теренах. Привабливість безкоштовної та якісної єзуїтської школи для шляхти й міщан різних віросповідань.

Православна церква на тлі піднесення протестантизму

Й католицизму

Причини кризи Православної церкви: бездіяльність верхівки, брак власного шкільництва вищого рівня, програшний вплив на вірних через неосвіченість священиків на тлі релігійного оновлення західного християнства. Відплив елітарної частини вірних до протестантських віросповідань та Католицької церкви. Спроби зміцнити престиж православ’я, ініційовані мирянами: Острозька академія та Острозька друкарня Львівське церковне братство. Пошук шляхів виходу з кризи церковними ієрархами, зародження плану підпорядкування Київської митрополії Папському престолові.

Берестейські собори 1596 року

Запропоновані православними ієрархами засади з’єднання (унії) Київської митрополії з Католицькою церквою. Два паралельні собори в Бересті 1596 р. - прибічників та противників унії. Початок протиборства православних та уніатів: полемічні трактати, опозиція православної шляхти на сеймах, активізація православних церковних братств у містах. Постаті лідера уніатів Іпатія Потія та лідера супротивників Унійної церкви князя Василя-Костянтина Острозького.

Конкуренція Унійної та Православної церков

Зміцнення унійної Київської митрополії за митрополита Йосифа Веляміна Рутського. Зміцнення православної Київської митрополії за митрополита Петра Могили. Реформи Петра Могили, спрямовані на впорядкування церковного життя; розбудова і реставрація київських храмів; налагодження активної роботи київської Лаврської друкарні. Спроби примирення обох церков шляхом створення спільного для православних та уніатів Руського патріархату.

Зміни в освіті та поширення письменності

Поява православних та уніатських шкіл, зближених за практиками навчання зі шкільництвом єзуїтів. Києво-Могилянська колегія та її філії. Видатні особи, котрі викладали чи навчалися тут до середини XVII ст. Протестантські школи на території України: заклади середнього рівня та Киселинська академія. Загальне число християнських (усіх конфесій) та юдейських навчальних закладів середнього й підвищеного рівнів.

 

Тема ІІ. Козацтво наприкінці XVI- у першій половині XVII ст.

Перетворення запорожців на регулярну збройну силу

Зростання чисельності козацтва в останній чверті XVI ст.: поповнення його з дрібної шляхти, бояр та міщан. Усталення звичаїв Запорозької Січі. Набори перших загонів («реєстрів») козацької піхоти до королівського війська в контексті європейської «військової революції» XVI ст. Реєстрові козаки як боєздатне та ефективне піше військо в бойових операціях короля Стефана Баторія під час Лівонської війни.

Перші виступи козаків на захист своїх прав

Повстання Криштофа Косинського: постать козацького гетьмана; причини виступу та його перебіг, каральна акція надвірного війська князів Острозьких. Повстання Северина (Семерія) Наливайка: постать козацького гетьмана; причини виступу та його перебіг, каральна акція коронного війська. Легенда про страту Наливайка в пізнішій козацькій традиції. Полярні погляди на козацтво політичної верхівки та публіцистів Речі Посполитої кінця XVI - початку XVIІ ст.: «рицарські люди» чи «збунтована чернь»?


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 196; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!