Територія Галицько-Волинського князівства



Поступове усамостійнення Володимирського та Галицького князівств упродовж ХІІ ст. від влади київського князя, найбільші міські центри обох князівств. Об’єднання обох князівств Романом Мстиславичем. Загибель князя Романа, змагання його синів, Данила й Василька, за повернення батькової спадщини. Повторне об’єднання держави під співправлінням братів Романовичів. Західні та північні сусіди Галицько-Волинської держави.

Данило Галицький - творець Королівства Руського

Особистість Данила Галицького та його контакти із західними володарями; завойовницькі походи й розширення території держави; спроби скинути золотоординський протекторат. Плани Папського престолу щодо хрестового походу проти Золотої Орди, очікувана роль у ньому Данила Галицького та коронація князя. Два ідеали правителя в тогочасних уявленнях - князь-воїн і князь-книжник. «Королі Русі» -нащадки Данила Галицького; вигасання династії Романовичів.

Поділ спадщини династії Романовичів

Шлюбні контакти Романовичів з литовськими, мазовецькими, польськими та угорськими володарями. Правління на Волині зятів останніх Романовичів - мазовецького князя Юрія ІІ та сина великого князя литовського Любарта Ґедиміновича. Змагання за галицьку половину спадщини Романовичів між

угорським і польським королями та Любар-том. Усталення наприкінці XIV ст. розподілу території Галицько-Волинської держави між Польським королівством (Галичина) та Великим князівством Литовським (Волинь).

Зміни в суспільстві Галичини й Волині у ХІІІ-XIV століттях

Піднесення ролі боярських родів у політичних сум’яттях, боярське землеволодіння, перші родові герби галицьких бояр. Дружинники стають «рицарями»: поширення нової зброї західного зразка, виокремлення важкоозброєних і легкоозброєних загонів. Приплив іноземних ремісників до міст. Поява в містах перших самоврядних громад німецьких ремісників і купців; перші випадки поширення права самоврядування (магдебурзького права) на всіх мешканців міста.

Нові явища в культурі Галичини й Волині ХІІІ-XIV століть

Заснування Галицької митрополії та поява нових монастирів, пов’язаний із цим розквіт іконописання. Перші католицькі храми та монастирі на території Галичини й Волині. Переплетення західних мистецьких стилів (готики) та візантійської традиції у православній храмовій архітектурі. Зміни у традиційному руському літописанні: елементи західної хроніки в Галицько-Волинському літописі. Поява латиномовного документа в ділових взаєминах.

Зміни в адміністративному статусі Руського королівства

Територія князівства як приватна власність короля та її пізніша передача королем Владиславом Ягайлом «у дарунок» Польському королівству; запровадження тут адміністративного поділу на Руське, Белзьке та Подільське воєводства. Королівські замки на території воєводств; управління територією та замками через воєвод, каштелянів і старост. Військова колонізація: надання сіл довкола королівських замків «рицарям-слугам» у ленне володіння. Військові повинності «рицарів-слуг», їхній змішаний етнічний склад.

Привілейовані прошарки суспільства

Кар’єри української знаті за нових володарів - на прикладі Даниловичів . Нерівноправне становище «рицарів-слуг» порівняно зі знаттю, їхня боротьба за урівняння зі шляхтою внутрішніх регіонів королівства у праві на спадкове й необтяжене службою землеволодіння та локальне самоврядування. Проголошення Єдлинських привілеїв, якими це урівняння затверджувалося. Запровадження сітки самоврядних округ шляхти; повноваження органів шляхетського самоврядування: виборний шляхетський суд, сеймики і сейми.

«Вільне місто» й елементи самоврядування по селах

Поширення самоврядування на основі магдебурзького права в містах. Склад і функції органів міського самоврядування. Віросповідна та етнічна строкатість міст. Єврейські громади в містах: чисельність, статус «королівських людей», заняття, самоорганізація. Цехове ремесло, засади діяльності цехів. Відмінності в самоврядуванні сільських громад, які жили на «руському», «волоському» та «німецькому» праві.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!