Поживні середовища. Стерилізація поживних середовищ и посуду



 

Зміст роботи:

1. Поживні середовища.

   2. Стерилізація поживних середовищ и посуду.

 

Поживні середовища

 

Ріст мікроорганізмів можливий при наявності в оточуючому середовищі усіх необхідних поживних речовин для здійснення конструктивних та енергетичних процесів клітини, джерела вуглецю, азоту, зольних елементів і мікроелементів.

В мікробіологічній практиці для вирощування мікроорганізмів використовують різні поживні середовища, які за складом розділяють на природні, полусинтетичні і синтетичні.

Природні середовища складаються з продуктів тваринного та рослинного походження – м’яса, молока, картоплі, моркви і т.і. На природних середовищах гарно розвивається багато мікроорганізмів, тому що в таких середовищах є, як правило, усі компоненті, необхідні для їх розвитку. Природними середовищами є:

ü М'ясо-пептонний бульйон (МПБ), який складається з екстракту м’яса (500 г м’яса на 1 л води), 0,5% NaCl і 1% пептону (продукту неповного гідролізу білка);

ü Незхміленне пивне сусло, що готується на основі солоду (проросле несіння ячменя), який гідролізується до цукрів;

ü Дріжджова середа, яка складається з екстракту дріжджів (7-10 г сухих дріжджів на 1 л води), до якого додаються вуглеводи (1-2%), мінеральні солі K2HPO4 (0,1%) і NaCl (0,5%);

ü Картопляна середа, яка готується шляхом відвару картоплі (200 г картоплі на 1 л води) та ін.

Полусинтетичні середовища в своєму складі разом із сполуками відомої хімічної природи містять речовини невідомого складу. До полусинтетичних середовищ відносять м'ясо-пептонний бульйон з глюкозою і фосфорнокислим калієм, картопляне середовище з глюкозою і пептоном, також середовища з відомого складу з додаванням різних факторів росту (гідролізату казеїну, дріжджового автолізату, кукурудзяного екстракту тощо).

Синтетичні середовища –це середовища, до складу яких входять відомі хімічні сполуки в певних концентраціях. Наприклад, середовище Чапека для культивування грибів: глюкоза – 30 г, азотнокислий натрій – 2 г, фосфорнокислий калій – 1 г, сірчистокислий магній – 0,5 г., хлористий калій – 0,5 г, сірчистокисле залізо – 0,01 г, вода – 1000 мл.

По призначенню середовища є стандартні, елективні і диференціально-діагностичні.

 

 

 


 


Стандартні середовища використовують для розвитку багатьох видів мікроорганізмів. До них відносяться м'ясо-пептонний бульйон (МПБ), м'ясо-пептонний агар (МПА), м'ясо-пептонний желатин, бобово-пептонний агар (БПА), сусло-агар (СА), крохмальо-аміачний агар (КАА) та інше.

Елективні(вибіркові) забезпечують в основному розвиток одного виду чи групи організмів і менш придатні або зовсім не придатні для розвитку інших (відвар сіна, середовища Мюллера, Ешбі, Кесслер, Хейфеца).

Диференційно-діагностичні (індикаторні) – дозволяють швидко відрізнити одні види мікроорганізмів від інших (середовище Левенштейна-Іенсена – для виділення збудника туберкульозу, середовище Ендо – для виділення бактерій групи кишкової палички). Склад цих середовищ підбирають таким чином, щоб він дозволив чітко виявити найбільш характерні властивості певного виду.

За фізичним станом|достатку| розрізняють рідкі, щільні й сипкі середовища|середа|.

Рідкі середовища застосовують для з'ясування фізіолого-біохімічних особливостей мікроорганізмів, для накопичення біомаси або продуктів метаболізму, а також для підтримки і зберігання багатьох мікроорганізмів, що погано розвиваються на щільних середовищах.

Сипкі середовища застосовують в промисловій мікробіології. До них відносяться, наприклад, розварене пшоно, висівки, кварцовий пісок, просочені поживним розчином.

Щільні середовища використовують для виділення чистих культур (отримання ізольованих колоній), в діагностичних цілях (встановлення морфології колоній, особливостей зростання на скошеному агарі та ін.), для зберігання культур, кількісного обліку мікроорганізмів, визначення їх антагоністичних властивостей і у ряді інших випадків.

Ущільнення середовищ|середи| здійснюють за допомогою агар-агару, желатину або кремнекислого гелю (силикагелю|).

Найчастіше в мікробіологічній практиці для ущільнення середовищ використовується агар-агар. Це складний полісахарид, отриманий з морських водоростей. Більшість мікроорганізмів не використовують його як живильний субстрат.

У воді агар-агар утворює гелі, що плавкі при 100°С, твердіють при температурі біля 40°С. Найчастіше агар-агар додають до середовищ в кількості 1,5-2%. Середовище з внесеним агаром нагрівають на киплячій водяній лазні до повного розплавлення агару.

Менш широко використовується желатин - білок, отриманий при виварюванні кісток і хрящів тварин. Желатин додають до рідких середовищ в кількості 10-15%. Желатиновий гель плавиться при 23-26° С.

При спеціальних дослідженнях використовується кремнекислий гель (силикагель) - речовина неорганічної природи. Його використовують як тверду основу для синтетичних середовищ.

    Після розливу поживних середовищ у хімічну посуду (чашки Петрі, пробірки, колби) їх стерилізують. Зберігають поживні середовища в сухих, прохолодних приміщеннях, захищених від світла.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1779; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!