Методика “Уявлення про ідеальних батьків”(за Овчаровою Р.В.)



Мета:  формування вмінь студентів визначати уявлення учнів про ідеальних батьків.

Обладнання:папір та ручка.

Методика складається з 48 полярних пар якостей, кожна пара оцінюється за 7-балльной шкалою (3, 2, 1, 0, 1, 2, 3) залежно від вираженості якості.

Структура методики

1. Всі закладені в методику якості диференційовані по трьох компонентах: когнітивному, емоційному, поведінковому; до кожного аспекту включено  по 16 пар якостей.

2. При складанні методики всі якості (усередині компонентів) підбиралися по наступних антиноміях:

• позитивне - негативне (боязкий - сміливий, сильний - слабкий);

•належне - необов'язкове (повинен бути справедливим - може бути несправедливим, винен все знати - може чогось не знати);

• тепле - холодне (що довіряє дітям - що не довіряє дітям, співпрацює з дітьми - що змагається з дітьми);

• пропоноване - відкидане (безкорисливий - обачливий, альтруїст - егоїст);

• досяжне - нездійсненне (завжди терплячий - не завжди терплячий, завжди розуміє - не завжди розуміє);

• просте - складне (вирішує за дітей - не вирішує за дітей, компетентний - некомпетентний).

3. Методика викладена в тому порядку, в якому вона створювалася; у таблиці наведені номери питань відповідно до компонентів (когнітивний, емоційний, поведінковий) та антиномій. Ми вважаємо, що її можна використовувати в незмінному вигляді, оскільки досліджуваним не очевидна внутрішня логіка побудови, наприклад, їм важко вгадати соціально бажані відповіді.

4. Всі якості, розташовані в опитувальнику справа, вважаються нами переважнішими, ніж ті, які розташовані зліва. Ми припускаємо більшою мірою якісну, ніж кількісну обробку методики. Кількісна обробка полягає в підрахунку балів досліджуваного по кожному аспекту (когнітивний - перші 18 пар, емоційний - другі 18 пар з 19-ої по 36-у, поведінкового - останні 18 пар з 37-ою по 54-у). В результаті отримуємо когнітивний, емоційний і поведінковий показники уявлень про ідеальних батьків.

Досліджуваний може набрати від -54 до 54 по кожному з них (3 компоненти, 18 пар якостей в кожному, максимальна оцінка кожної якості - 3 бали). Бали, що відносять до якостей, розташованих справа («позитивним»), беруться із знаком «плюс», а бали, що відносять до якостей, наведених зліва («негативним»), - із знаком «мінус».

Наприклад, досліджуваний зробив такий вибір (виділений шрифтом):

 

слабкий 3 2 1 0 1 2 3 сильний
нерозсудливий 3 2 1 0 1 2 3 розсудливий  

При підрахунку когнітивного аспекту (обидві пари якостей відносяться до нього) ми отримаємо: +2 (оскільки «сильний» знаходиться в правій частині) і -1 (оскільки «нерозсудливий» знаходиться в лівій частині). Разом: 2-1=1 і так далі.

Якісна обробкаполягає в аналізі окремих відповідей досліджуваного та отриманих показників (когнітивний, емоційний, поведінковий).

Інструкція

Перед Вами таблиця, що складається з 48 полярних якостей людини. Вам пропонується описати якості «ідеальних» батьків. З кожної пари виберіть ту характеристику, яка найточніше описує «ідеальних» батьків, і відзначте ту цифру (обведіть в кружок), яка відповідає ступеню вираженості даної якості.

 

Опитувальний лист

1

Слабый

3

2

1

0

1 2

3

Сильный


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!