Обробка та аналіз результатів



Обробка результатів здійснюється для виявленнятакихтипів педагогічної спрямованості особистості вчителя: 1) спрямованість на предмет, що викладається, - скорочене і, природно, умовна назва - “Предметник” (Пр); 2) спрямованість на комунікацію, спілкування - “Комунікатор” (Сп); 3) спрямованість на організаційні  моменти -“Організатор” (Орг); 4) спрямованість на просвіту, високий інтелект, духовні цінності - “Інтелігент” (Ін).

Підраховується загальна кількість обведених кружком знаків “+” і “-“ в правій частині першого стовпчика і результат записується в нижню вільну клітинку.

Аналогічним чином робиться підрахунок в кожному стовпчику. Отримані сумарні показники характеризують ступінь вираженості того або іншого типу педагогічній спрямованості. При цьому більше значення показника відповідає яскравішій вираженості відповідного типу. Сумарна оцінка за кожним типом не може перевищувати десяти одиниць. За даними Є.І.Рогова, зона норми знаходиться в межах 3 - 7 одиниць. У дослідженні педагогів і студентів випускних курсів педагогічного університету (47 чоловік) А.Ю.Кореляковим були отримані наступні статистичні характеристики (табл. 3)

 

Таблица 3

Шкали Сп Орг Пр Ін
X 5 5 4 6
Ст.відхилення 2,3 1,9 2,1 1,8
Варианты min               max 3 10 1 7 0 8 3 9

 

Вираженість одного  типу педагогічній спрямованості є показником моноспрямованості особистості вчителя, а декількох типів - поліспрямованості. Кожен з типів педагогічної спрямованості можна вважати недостатньо розвиненим, якщо сумарний показник, що його характеризує, знаходиться в зоні нижче за середні значення, які можна прийняти рівними Х-б; і, навпаки, яскраво вираженим - при сумарному показнику, що його характеризує, який знаходиться в зоні вище за середні значення. Ці типи педагогічної спрямованості можуть виявляти себе в педагогічній діяльності, відповідно, в гіпо- і гіперактивних формах; в останньому випадку можливий їх негативний вплив на поведінку вчителя не тільки в професійній сфері, але і за її межами - у сфері побуту, сімейних відносинах тощо (явище так званого “професійного шлейфу”). Завдання практичного психолога полягає в наданні вчителеві необхідної психологічної допомоги по розвитку і корекції його педагогічної спрямованості. Інформованість вчителя про свій тип педагогічної спрямованості в зоні норми має переважно пізнавальний характер.

Вчитель- “комунікатор” відрізняється екстравертованістю- відкритістю до зовнішнього світу, низькою конфліктністю доброзичливістю, здібністю до емпатії, любов’ю до дітей, реалізує свої навчально-виховні впливи через пошук механізмів сумісності з учнем, знаходження точок зіткнення в особистому житті, його впливи, як правило, викликають найбільші зміни в “побутовій” поведінці учнів.

Для вчителя- “предметника” характерні раціоналізм, тверда впевненість у необхідності знань і їх значущість у житті, він виховує учнів засобами предмета, що викладає, шляхом зміни сприймання або внутрішньої картини світу, залучення до роботи у гурту тощо.

Вчитель-“організатор” нерідко є лідером не тільки у дітей, але й у педагогічному колективі, переважно транслює свої особистісні особливості у ході проведення різноманітних позакласних заходів, результати його впливу частіше за все виявляються у сфері ділового співробітництва, колективної зацікавленості, дисципліни.

Для вчителя-“інтелігента”, чи “просвітителя” притаманні принциповість, дотримання моральних норм, реалізація себе через високоінтелектуальну просвітительську діяльність. Він несе учням моральність, духовність, відчуття свободи.

Звіт студента за результатами виконання індивідуальної роботи має містити:

1. Тему завдання.

2. Мету роботи.

3. Заповнений протокол дослідження:

Ø П.І.Бдосліджуваного: _____________

Ø Вік досліджуваного:_______________

Ø Дата дослідження:__________________

Ø Предмет дослідження:_______________

Ø П.І.Б. експериментатора:_____________

Ø Бланк відповідей досліджуваного:______

4. Висновки.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!