Діяльнісно-творчий і соціально-професійний підходи до медіавиховання



Основою організації креативного медіавиховного процесу у навчальному закладі є діяльнісно-творчий підхід. Наприклад, багаторічна робота, об’єднана результатом, зафіксована на медіаносіях (плівки, диски, відбитки тощо), що презентують новим учням, які підхоплюють проект. На випускному вечорі випускникам може даруватись архівний матеріал у вигляді фільму про учнівське чи студентське життя. У результаті формується і регулярно оновлюється медіасередовище навчального закладу як прикладна творча діяльність, що постійно розширюється у часі та коригується інтересами студентів і викладачів. Таким чином організовується музей наукової та культурної слави навчального закладу, який є відкритою для поповнення системою.

Медіа містить необмежені можливості для експериментальної роботи як діяльнісний аспект виховання (сюжети, літературні тексти, графічні образи, художні форми, звукові й живописні реалії), які створюють, у свою чергу, атмосферу творчого прояву особистості, діяльності свідомості та підсвідомості. Сформовані діяльнісно-творчим підходом структури потреб у медіавихованні актуалізують цінності та життєві сутності особистості. У медіа наочно відображається діяльність і культура навчального закладу в цілому, закладається не лише повідомлення, але і особистісне творче відкриття, що на підсвідомому рівні відображає надзадачу творчої діяльності. Надзадача пов’язана зі світоглядом, із громадянською позицією особистості, характеризується участю свідомості, вищою формою управління діяльністю, викликаною підсвідомою творчістю і закладеними реальними знаннями соціальних норм, пріоритетів, абсолютних цінностей.

Медіавиховання, розкриваючись у діяльнісно-творчому підході, на основі наочного принципу, передбачає поєднання двох загальновживаних медіавиховних мов: знання об’єкта одночасно подається в інформаційній словесній і образній формах. Наприклад, презентація гімну навчального закладу, театралізоване виконання якого супроводжується кліпами на двох екранах, які відображають історичні та сучасні його перемоги. У День першокурсника як подарунок можна отримати мелодію у позивні стільникового телефона.

Соціопрофесійний підхід до медіавиховання реалізується у трьох проекціях:

– як процес підготовки до професійної діяльності (допомога у виборі спеціальності у школі, на підготовчих курсах, у коледжі університету візуальними методами: перегляд фільмів про професію, презентація діяльності виробництв, культивація позитивного ставлення до праці тощо);

– як процес адаптації (вступ до спеціальності з використанням мультимедійного матеріалу, екскурсії на виробництво, ярмарки, фотовиставки, які формують поважне ставлення до своєї професії);

– як процес супроводу особистості у професійному становленні, який закріплює віддане ставлення до свого підприємства і колег (наочна демонстрація результатів спільної справи, можливість підвищення кваліфікації та перепідготовки на професійних курсах тощо).

Медіаресурси у ХХІ столітті мають надзвичайно вважливе значення. Невипадково виникла приказка, що той, хто володіє інформацією, володіє світом. Потік отриманої людиною інформації настільки різноманітний, що не загубитись у цьому потоці надзвичайно важко. Медіавиховання передбачає необхідність і особистісну відповідальність у створенні емоційно-образної свідомості, мовою аудіовізуальних символів і знаків (medium простору), оскільки зараз існує небезпека його підміни нав’язаним віртуальним низькопробним простором. Медіаресурси, як фон, щохвилини супроводжують свідомість молоді, не залишаючи можливості на особисту медіа-практику. Існує реальна небезпека експлуатації майбутнього за рахунок економії душевної роботи сьогодні.

Небезпека руйнування системи успадкування культурно-історичного досвіду, дегуманізація особистості та суспільства, розмежування поколінь, руйнування духовних цінностей – це лише частковий перелік виховних проблем. Актуальність модернізації виховання набуває значних масштабів, оскільки відбувається становлення нового зразка української освіти як особливої сучасної соціальної практики, взаємозалежної та взаємовпливаючої на культурно-історичний розвиток нашого суспільства у контексті світової спільноти. Школа, у тому числі вища, є ідеальною ланкою для системної корекції у розв’язанні випереджаючих задач соціуму, пов’язаних із конструктивним розвитком особистості. Тому сучасне українське виховання потребує використання інноваційних технологій для досягнення результату.

Таким чином, медіапростір є логічним втіленням різних видів мистецтв, інтегрованих у сучасні інноваційні технології, отже, має історичну природу виховання свідомості та дій людини. Медіавиховання є актуальним, затребуваним напрямом у сучасній педагогічній теорії та практиці. Медіатехнології у вихованні – це інноваційний напрям у виховному процесі навчального закладу, вони мають особливу привабливість для молоді. Якість виховання полягає у системі управління, технологічних процесах і результатах виховання. Критерієм якості виховання є якість самої людини.

Оцінювання результативності діяльності навчального закладу відбувається з урахуванням наявності медіавиховання, а саме: інноваційної діяльності культурного центру, лабораторії молодіжного телебачення навчального закладу, музею наукової та культурної слави з наявними відеоархівами, готовності відділу інформаційних технологій супроводжувати виховний процес, цілеспрямованої роботи відділу якості тощо.


Питання для самоконтролю

1. Що таке медіавиховання?

2. Яких принципів необхідно дотримуватись, дозволяючи дитині грати у комп’ютерні ігри?

3. У чому полягає актуальність медіа у виховному процесі?

4. Що таке інтернет-адикція?

5. Як впливає екранне насилля на поведінку особистості?

6. Як впливають сексуальні повідомлення мас-медіа на особистість?

7. Що таке кібернасильство і у яких формах воно існує?

8. У чому причини негативного впливу мас-медіа на молодь?

9. Які наслідки залежності від медіа?

10. У чому полягає сутність медіавиховання?

11. Які завдання медіавиховання?

12. Які методичні прийоми медіавиховання можуть використовувати викладачі?

13. Які чинники негативної взаємодії молоді з ресурсами Інтернет?

14. У чому полягає позитивний вплив комп’ютерних ігор?

15. У чому полягає негативний вплив комп’ютерних ігор?

16. Що таке інфоголізм?

17. Які є типи інфоголізму?

18. Які фази має інфоголізм?

19. Як можна класифікувати методичні прийоми засобів масової інформації для виховання молоді?

20. У чому полягає актуальність модернізації виховання у ВНЗ?

21. Що являє собою особистісно орієнтоване медіавиховання?

22. Що таке виховний медіапростір навчального закладу?

23. Що таке медіасередовище вищої школи?

24. Як відбувається процес втілення принципів медіавиховання?

25. У чому полягає діяльнісно-творчий підхід у медіавихованні?

26. Як реалізується соціопрофесійний підхід до медіавиховання?

Предметний покажчик

Адаптаційна здатність молоді

Актуальність застосування медіа у виховному процесі

Виховний медіапростір і медіасередовище

Вплив екранного насилля на поведінку особистості

Вплив сексуальних повідомлень мас-медіа

Втілення принципів медіавиховання

Геймерство

Діяльнісно-творчий підхід до медіавиховання

Досвід «потоку»

Екранне насильство

Значення медіавиховання

Інноваційний характер медіавиховання

Інфоголізм

Інтернет-адикція

Інтернет-злочинність

Інтернет-спілкування

Інтернет-товариство

Кібернасильство

Кіберпанк

Кіберсекс

Лудоманія

Медіавиховні задачі

Медіапростір

Медіасередовище

Методичні прийоми медіавиховання

Соціально-професійний підхід до медіавиховання

Сутність і цілі медіавиховання

Тролінг

Хакерство


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 306; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!