Типи мультимедійних презентацій і вимоги до них



Типи мультимедійних презентацій можна поділити таким чином:

– роз’яснювальні (завдяки стислому вигляду подання інформації полегшують розуміння теоретичного матеріалу, що вивчається, сприяють його свідомому засвоєнню і запам’ятовуванню);

– порівняльні (у них подано співставлення і протиставлення матеріалу, його групування);

– узагальнюючі (підбивають підсумок вивченого теоретичного матеріалу, у логічній послідовності перераховують основні риси явищ, подій, процесів тощо).

З метою підвищення ефективності навчального процесу необхідно дотримуватися ряду дидактичних вимог до слайдів:

1. Інформація, подана на слайді, повинна відповідати останнім досягненням науки, техніки і передовому досвіду виробництва.

2. При створенні слайда необхідно використовувати такі форми зображення об’єкта, які були б більш виразними, ніж інші наочні посібники.

3. Форма зображення інформації повинна відповідати рівню знань студентів, для яких викладається матеріал.

4. Наочні посібники мають ілюструвати найбільш важкі для сприйняття частини навчального матеріалу.

5. Розміщення інформації на слайді повинно бути таким, щоб можна було демонструвати як увесь слайд, так і його складові частини окремо.

6. Інформація на слайді не має дублювати інформацію доповідача, оскільки презентація виконує ілюструючу і доповнюючу функції.

7. Важлива періодична зміна візуальної (графічної) інформації (фото, графіки, діаграми, відео ролики тощо) на аудіоінформацію чи текстові слайди.

8. Темп зміни слайдів, їх яскравість і кольорова гама, гучність звукових фрагментів повинні бути зручними для сприйняття аудиторією.

Найзручнішою формою для підготовки мультимедійних навчальних посібників є презентація, яка вміщує як електронні слайди, так і слайд-шоу, що автоматично демонструється, яке включає у себе мультимедіа-компоненти: звук, відео, анімацію тощо.

Презентація краще за все сприймається, коли використовується не більше одного-двох шрифтів. Їх вичурність і різноманітність зроблять текст важким для читання. Бажано використовувати шрифти, які не містять тонких ліній. Пунктуацію краще не використовувати, навіть коли слайди містять закінчені речення. Відсутність крапки у кінці речення допомагає оку зосередитись на головному – його змісті. Замість речень краще використовувати лаконічні словосполучення. Завдання лектора – не зачитувати текст, а вільно розповідати, використовуючи слайди як допоміжний матеріал. Слайди лише фокусують увагу на висловленій інформації.

Важливою складовою є ділянки, не заповнені ніякою інформацією, які полегшують сприйняття слайда. Правильно підготовлений слайд має широкі проміжки між рядками і просторі поля. Занадто велика кількість тексту перевантажує глядача. Нумерація пунктів передбачає їх певний порядок, якщо це не потрібно, то слід використовувати виділення «крапкою». Вликі літери ніколи не слід використовувати для всього тексту, оскільки глядачу складно буде переходити від одного слова до іншого. З метою читабельності тексту, доцільно використовувати для основного тексту шрифти не менше 24 кеглів. Заголовки повинні бути ще більшими.

При використанні кольорів необхідно максимально дотримуватись природного кольору об’єкта, що демонструється. При підборі штучних кольорів слід використовувати не більше чотирьох кольорів на одному слайді та враховувати їх психологічний вплив:

– стимулюючі (теплі) кольори діють як подразники: червоний, помаранчевий, жовтий;

– дезінтегруючі (холодні) тони приглушають збудження: фіолетовий, синій, блакитний, синьо-зелений;

– статичні (заспокійливі) тони врівноважують, відволікають від збуджуючих кольорів: зелений (чистий), жовто-зелений, пурпурний;

– глухі тони не викликають збудження, допомагають зосередитись: сірий, білий, чорний;

– теплі темні (коричневі) тони пом’якшують, стабілізують збудження, діють інертно: коричнево-землистий, темно-коричневий;

– холодні темні тони ізолюють, приглушають збудження: темно-сірий, темно-синій, темно-зелено-синій.

У більшості випадків на слайді необхідно розміщувати один об’єкт – так він запам’ятається краще, ніж у групі з іншими. У виняткових випадках на слайді можуть бути розміщені два об’єкти, які викладач відкриває і пояснює по черзі, а потім проводить їх порівняльну характеристику.

Не можна розміщувати на слайді багато інформації, особливо це стосується таблиць – вони погано читаються. Краще розбити інформацію на декілька логічно завершених частин і демонструвати на окремих слайдах. Слайд не є самостійним наочним посібником, його демонстрація повинна супроводжуватись коментарями, тому по можливості слід уникати зайвих написів і текстових доповнень, які дублюють слова викладача і відволікають студентів. Якщо автор уважає необхідним дати тексту коментарі, необхідно розміщувати їх на слайді так, щоб за необхідності їх можна було закрити, не викривлюючи зображення. При розміщенні текстової інформації необхідно пам’ятати, що людина сприймає зорову інформацію у послідовності зліва-направо, зверху-вниз.

Мультимедійна лекція – наочний метод подання навчально-методичного матеріалу на лекційних заняттях з використанням гіпертекстової технології та програмних засобів створення презентацій, зокрема, програми MS PowerPoint.

Мультимедійні лекції інтегрують в єдине інформаційно-навчальне середовище різні види інформації, причому як традиційних у вигляді тексту, таблиць, ілюстрацій, графіків тощо, так і оригінальних, які подані з музичним супроводом, анімацією та ін. Завдяки таким лекціям підвищується можливість введення елементів проблемного навчання, активізації студентів при розв’язанні проблемних завдань; посилюється зворотний зв’язок між учнями та викладачем. Таким чином підвищується ефективність лекції.

Створюючи слайди-презентації, слід дотримуватися таких принципів:

– слайд не є самостійним джерелом інформації, тому зображене на ньому не може бути повністю засвоєне без пояснень викладача;

– при підготовці до лекції необхідно визначити послідовність демонстрації слайдів, а також вирішити, які пояснення будуть супроводжувати кожний слайд;

– текстова інформація на слайді повинна бути лаконічною;

– слайд не слід перевантажувати надлишковими анімаціями;

– складні схеми (рисунки) доцільно викладати у режимі «нарощування», коли у певній логічній послідовності на екрані з’являються елементи таких схем;

– розмір шрифту написів на рисунках і у текстовій інформації повинен бути вибраний залежно від розміру екрана, на який проектується слайд;

– колір фону слайда не повинен бути дуже яскравим, небажано використовувати холодні темні кольори;

– подібні об’єкти слід спочатку анімувати, а потім копіювати і коригувати;

– кінець кожного слайда доцільно позначити умовним знаком, щоб не перейти до наступного слайда до того, як учні закінчать конспектувати даний слайд;

– для сприйняття будь-якого зображення необхідний час, тому після кожного слайда перед початком пояснень викладач повинен робити паузу;

– при роботі зі слайдами необхідно максимально повно використовувати можливості їх швидкої заміни. Зображення на екрані повинно з’являтися лише у той момент, коли воно необхідно, а якщо необхідності у цьому немає – проектор слід вимикати.

Мультимедіа являє собою інформацію континуального, цілісного виду, яка безпосередньо сприймається свідомістю. При цьому звертання йде до правої півкулі мозку учня, відповідальної за образне мислення і творчість.

При читанні лекції зі слайдами-презентаціями слід дотримуватись такого порядку: 1) відкриття слайда з темою лекції; 2) викладення матеріалу, який супроводжується показом слайдів; 3) при анімованому слайді у процесі пояснення – проведення нарощування інформації на слайді; ведення діалогу з аудиторією.

Презентація має бути короткою, а кількість слайдів і тривалість презентації – взаємно пов’язані. Показ кожного слайда може відповідати одній хвилині виступу доповідача. З урахуванням демонстраційних ефектів, які використовуються на слайді, цей час повинен бути збільшений.

При розміщенні на слайді об’єктів і застосуванні до них ефектів анімації необхідно враховувати закони композиції. Слід намагатися використовувати мінімум ефектів, необхідних для вираження задуму презентації. Не доцільно використовувати ефекти заради них самих, тому що вони будуть відволікати увагу від змісту презентації.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 827; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!