Мультимедійні ресурси в освіті



 

Сучасна концепція впровадження медіаосвіти в Україні вимагає інтенсифікації навчального процесу, а тому використання все більшої кількості носіїв інформації під час лекції чи практичного заняття. Обладнання навчальних аудиторій засобами мультимедіа дозволяє зробити процес передачі знань ефективним і захоплюючим. Не лише на чисельних семінарах і конференціях, але й у навчальних класах усе частіше викладачі супроводжують свою розповідь мультимедійною презентацією. Сучасні учні з кожним днем усе більше інформації отримують у вигляді презентацій через мультимедійні проектори – це електронні слайди, ілюстровані основні положення лекцій, слайд-шоу, які автоматично демонструються і містять у собі мультимедійні компоненти: звук, відео, анімацію тощо. Отримали розвиток і можливості зображення на великому екрані інформації, розміщеної у мережі «Інтернет», проведення відеоконференцій. На відміну від мультимедійного навчального посібника, призначеного для самостійного вивчення, мультимедійний супровід лекцій являє собою матеріал, призначений для підкріплення розповіді викладача ефектними відео- та аудіоматеріалами.


Мультимедіа – це сукупність комп’ютерних технологій з одночасним використанням кількох інформаційних середовищ: графіки, тексту, відео, фотографії, анімації, звукових ефектів, високоякісного звукового супроводу. Технологія мультимедіа ґрунтується на спеціальних апаратних і програмних засобах.

Мультимедійний проектор – це автономний пристрій, який забезпечує передавання (проектування) на великий екран інформації, що надходить від зовнішнього джерела – комп’ютера, відеомагнітофона, CD і DVD-плеєра, відеокамери, телевізійного тюнера тощо. Будь-який проектор може використовуватись лише у поєднанні із зовнішнім джерелом інформації, але удеяких моделях передбачена можливість запису на вмонтовану РС-карту певного обсягу комп’ютерної інформації, що дозволяє зробити відеопоказ без використання комп’ютера.

Необхідність виділення для дослідження аспекту мультимедійності інформаційних засобів, що використовуються у навчальному процесі, зумовлена протиріччям між використанням мультимедійних засобів у навчальному процесі та недостатнім теоретичним розглядом даного феномену з позицій педагогіки. Результати досліджень вітчизняних і зарубіжних учених свідчить про те, що проекти впровадження мультимедіа передбачають високий освітній потенціал мультимедійних засобів. Але у більшості випадків незадовільна організація (дидактичні й технічні аспекти) навчального процесу із застосуванням мультимедіа призводить до того, що його потенціал реалізується далеко не повністю.

Важливим завданням на сучасному етапі є гуманізація процесу навчання, яка виражається у тому, що значна увага приділяється особистості учнів і студентів, формуванню їх індивідуальності. Відбувається поступове усвідомлення потреби у формуванні їх інформаційної культури. Необхідність задоволення зазначеної потреби в умовах невпинно зростаючої інформатизації навчального процесу потребує від педагога знань щодо застосування новітніх педагогічних технологій, володіння прогресивними методами і засобами педагогічної науки. Але багато викладачів не мають належного уявлення про сутність, структуру і значення мультимедіа у навчальному процесі.

Систематичне використання мультимедіа чинить суттєвий вплив на розвиток студентів, дослідження особливостей прояву їх уважності на заняттях з використанням мультимедіа виявило не лише зовнішню активність студента, але і внутрішню, яка має у своїй основі допитливість.

Використання мультимедіа сприяє підвищенню ефективності навчання, тому що:

– засвоєння знань відбувається не за необхідності, а за бажанням студентів;

– мультимедіа сприймається радісно, а радість, у свою чергу, стимулює прихильність до дисципліни;

– надається можливість оцінити себе на тлі діяльності інших студентів;

– висувається новий об’єктивний критерій оцінювання своєї діяльності – перемагає, виграє той, хто знає і вміє користуватись своїми знаннями;

– створюється можливість дати волю фантазії, зняти бар’єри страху, острах бути осміяним, отримати погану оцінку тощо;

– створюється атмосфера співробітництва всього колективу і здорового змагання;

– учні прагнуть самостійно подолати труднощі;

– надається реальна можливість використання міждисциплінарних зв’язків.

Перераховані вище особливості мультимедіа сприяють розвитку працездатності, рефлексії, самооцінки, абстрактного і наочного мислення, формування теоретичних і фактичних знань, технічних навичок володіння мультимедіа та їх загальної культури та ерудиції у сфері аудіовізуальної медіа продукції. На основі виявлених техніко-педагогічних і дидактичних можливостей мультимедіа виділяються його потенційні функції, які можуть бути реалізовані у навчальному процесі. До них належать такі:

– побудова занять відповідно до дидактичних можливостей мультимедіа;

– оптимальний підбір педагогічних мультимедійних програм та їх поєднання відповідно до заняття, рівня підготовки студентів, особливостей навчального матеріалу;

– дотримання загальнонаукових і дидактичних правил застосування мультимедіа.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 442; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!