Функції учасників навчального процесу з використанням медіазасобів



У зв’язку з модернізацією системи освіти, зі зміною навчальних планів виникає багато проблем, зокрема, скорочення навчальних годин традиційних дисциплін, збільшення обсягу годин на самостійну роботу. Упровадження комп’ютерів у життя змінило і свідомість тих, хто навчається: доступність персонального комп’ютера, мережі Інтернет призвело до того, що багатьом молодим людям отримувати інформацію з мережі Інтернет і CD-дисків виявилося кращим, ніж із підручників і навчальних посібників, що викликає необхідність пристосування методів навчання до нових умов. Ці нові технології створили можливості для роботи з учнями, студентами з використанням методів дистанційного навчання, електронних дисків із навчальними програмами тощо. Але це не відмова від традиційних, перевірених методів навчання. Медіатехнології розширяють можливості викладача, дозволяють компенсувати дефіцит спілкування учня з викладачем. Застосування комп’ютерів під час навчального процесу призводить до необхідності перерозподілу функцій між його учасниками. У таблиці 1.2 перераховані основні функції учасників навчального процесу і знаком «+» вказані виконавці. У випадку можливості виконання функцій одночасно декількома учасниками навчального процесу знаком «!» відмічений найбільш якісний виконавець.

Таблиця 1.2

Виконання навчальних функцій учасниками освітнього процесу

№ пор.

Функція учасника навчального процесу

Виконавець

Викладач Персональний комп’ютер Учень/ студент
1 Вибір стратегії навчання + - -
2 Відбір навчального матеріалу і завдань + - -
3 Визначення послідовності вивчення матеріалу + + +
4 Викладання нового матеріалу і постановка завдань + + -
5 Виконання завдань - - +
6 Перевірка та оцінювання рішень + +! -
7 Повідомлення результатів + +! -
8 Вказівка щодо подальших дій + +! -
9 Реєстрація даних про хід процесу + +! -
10 Допомога у ході процесу навчання +! + +

 

Від викладача персональний комп’ютер вигідно відрізняють абсолютна об’єктивність в оцінюванні знань, а також те, що машини не дратуються, не піддаються впливу настрою і самопочуття, не розчаровуються при роботі з погано встигаючими учнями. Разом з тим, слід зазначити, що комп’ютери ніколи не замінять викладача, але можуть бути надзвичайно корисними його помічниками. Звідси виникає проблема організації процесу навчання, яка полегшила б взаємодію учасників навчального процесу без зниження ефективності процесу навчання.

Можливості медіа дозволяють проводити дистанційне навчання студентів, а за необхідності, і учнів. Основу освітнього процесу при дистанційній формі навчання становить цілеспрямована і контрольована інтенсивна самостійна робота студента, який може навчатися у зручному для себе місці, за індивідуальним розкладом, маючи при собі комплект спеціальних засобів навчання та узгоджену можливість контакту з викладачем по телефону, електронною та звичайною поштою, а також очно.

Електронні навчальні видання

В освітньому процесі дистанційного навчання можуть використовуватися такі засоби навчання: електронні видання, комп’ютерні навчальні системи у звичайному та мультимедійному варіантах, навчально-інформаційні, аудіо- та відеоматеріали, лабораторні дистанційні практикуми, тренажери, база даних і знань з віддаленим доступом, електронні бібліотеки з віддаленим доступом, дидактичні матеріали на основі експертних навчальних і геоінформаційних систем, комп’ютерні мережі.

Зручним є використання особистого Web-сайта для розміщення навчальних і методичних матеріалів. При цьому наявні як переваги, так і труднощі розміщення навчальної інформації на сайті. Важливою є доступність інформації у будь-який час доби, індивідуальні можливості перетворення отриманих знань на практичні навички. Основна складність у роботі полягає у тому, щоб оперативно змінювати зміст сайта при зміні інформації.

Усе більше місце в освітній системі навчальних закладів посідають електронні підручники, навчальні посібники та інші електронні навчальні матеріали з окремих дисциплін чи окремих тем. Питання застосування електронних видань є одним з пріоритетних напрямів використання медіатехнологій в освіті. Використання електронного видання при читанні лекцій, проектування на екран різнобарвних, наочних, а інколи й рухомих, об’єктів, активізує увагу студентів, підвищує мотивацію навчання. Мультимедійний навчальний посібник являє собою гіпертекст зі зручним інтерфейсом, який дозволяє легко отримувати доступ до будь-яких частин посібника. Текст насичується відео- та аудіокоментарями, які дозволяють наочно сприймати інформацію, легко її засвоювати і закріплювати у свідомості. Після кожного розділу, підрозділу навчального посібника можна перевірити ступінь засвоєння знань виконанням спеціальних завдань. Знання оцінює комп’ютер. Як додаток до мультимедійного навчального посібника можна використовувати будь-яку кількість додаткових матеріалів, першоджерела, хрестоматії, довідкову літературу.

Використовуючи медіатехнології, можна активно залучати студентів до навчального процесу, істотно впливаючи на мотивацію навчання, розширюючи набори навчальних задач. У викладача з’являється можливість оцінити ефективність розв’язку, у тому числі й несподіваного, ефективність вибраної стратегії та здійснювати постійний контроль за правильністю розв’язання. Використання комп’ютерної техніки дозволяє перевірити всі відповіді студентів, а також не лише зафіксувати помилку, але й досить точно визначити її характер, що допомагає вчасно усунути причину, яка зумовила появу помилки.

Доцільно використовувати й електронні навчальні посібники, які дозволяють підняти навчальний процес на якісно новий рівень. В електронному посібнику можуть бути практично будь-які методичні прийоми, які використовуються викладачем на заняттях. До електронних навчальних комплексів належать: гіпертекстові у форматі Windows Help; мультимедіа у форматі PDF; віртуальні лабораторії та повні мультимедіа в середовищі Asymetrix Toolbook; віртуальні лабораторії та повні мультимедіа електронних навчальних посібників в Інтернет-додатках тощо.

Основна проблема повного розкриття навчальних дисциплін полягає у значній трудомісткості створення електронного навчального посібника і відсутність у більшості викладачів достатньої кваліфікації для самостійного створення якісних електронних навчальних посібників.


Оскільки комп’ютерні навчальні фільми і мультимедійні навчальні програми дозволяють активізувати процес засвоєння матеріалів студентами і створити умови для самостійного більш поглибленого вивчення дисциплін, у навчальних закладах доцільно створювати медіатеки.

Головною особливістю фактологічного аспекту змісту освіти є багаторазове збільшення «підтримуючої інформації», наявність комп’ютерного інформаційного середовища, яке включає на сучасному рівні бази інформації, гіпертекст і мультимедіа, мікросвіти, імітаційне навчання, електронні комунікації, експертні системи. Комп’ютерні засоби навчання є інтерактивними, оскільки вони володіють здатністю «відгукуватись» на дії учня і викладача, «вступати» з ними у діалог, що й становить головну особливість методик комп’ютерного навчання.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 512; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!