Використання медіазасобів у процесі заняття



№ пор. Етапи заняття Функції медіазасобу
1 Мотивація Мотивувати
2 Подання Інформувати
3 Показ наочності Інтенсифікувати
4 Етап тренування і самостійного навчання Активізувати, індивідуалізувати
5 Повторення і поглиблення Запам’ятовувати, розширювати
6 Контроль Підтверджувати виконання
7 Збагачення (узагальнення) Збагачувати

 

Медіазасоби можуть передавати зміст предметів і виконувати їх роль. Об’єкти, які недоступні через їх дороговизну чи певні особливості, постають перед учнями в ілюстраціях чи діаграмах, звукових документах чи фільмах (функції замісника).

Із цим тісно пов’язане те, що медіазасоби сприяють інтенсифікації сприйняття через образне зображення. Вони відкривають доступ до прихованих процесів у мікро- і макрокосмі, цілісно показують процеси руху через сповільнену чи прискорену кінозйомку, збільшують чи зменшують те, що вже не розрізняється нашим зоровим сприйняттям (наприклад, мікроорганізми) чи через їх розмір уже не може бути повністю оглянуто (наприклад, аерофотовідбитки землі).

Медіазасоби активізують і підтримують особистісно орієнтований, диференційований і діяльнісний процес самоосвіти. Наприклад, учням дано традиційне завдання провести дослідження та оформити його. Вони збирають інформацію (книги, телепередачі, фільми, навчальні програми тощо), оформлюють статтю, інтерв’ю, есе тощо про актуальні аспекти заданої теми чи виступають з проектором у вигляді стінної газети, виставки чи слайд-доповіді. Зазначимо, що тут використання комп’ютера надає зовсім нові й більш широкі можливості оформлення текстом, графікою і звуком.

Для повторення і цілеспрямованого поглиблення навчального змісту медіазасоби зі зміненою перспективою і у різних формах дозволяють реалізувати способи спостереження, аналізу і класифікації. Уже відоме по-новому проявляється у зображеннях, фільмах, звуковому ряді, розміщених на медіаносіях. Таким чином, не вироджуючись у зовсім нецікаве повторення, медіазасоби підтримують здатність до запам’ятовування і поглиблення когнітивного рівня. Наприклад, аналіз телепрограм 70-х років проілюструє і поглибить знання про вітчизняну історію і допоможе усвідомити ціннісно-мотиваційні установки попереднього покоління.

Часто функції навчального контролю викликають у студентів страх перед тестами й аудиторними роботами. Те, що часто слугує лише запланованим інсценуванням контролю результатів, при використанні медіазасобів може стати, у крайньому разі, цікавішим.

Комп’ютерні системи навчання дозволяють отримати безпосередній і дієвий зворотний зв’язок щодо рівня знань, і це може відбутись значно швидше, ніж за допомогою червоного олівця викладача. Заслуговує на увагу використання медіазасобів при звичайному тестуванні. Ділові чи рольові ігри, навіть відеозапис спортивних досягнень, роблять самоконтроль об’єктивним і не пригнічують особистісні стосунки між учнем і викладачем. Це може бути корисно і викладачу, якщо він самокритично розглядає своє власне заняття у«дзеркалі» відеозапису.

Як неспецифічне наповнення заняття, узагальнення є однією із найвикористовуваніших функцій, які беруть на себе медіазасоби. Наприклад, художній фільм про індійців у кінці теми про Америку не входить до обов’язкових вимог, передбачених навчальними цілями, але він доповнює і збагачує роботу.

Аналізуючи причини недостатнього використання медіазасобів, можна виділити декілька основних:

– невпевненість у користуванні технікою і програмами;

– страх перед технічними поломками, які порушать хід заняття;

– великі витрати, пов’язані з використанням медіазасобів на занятті;

– відсутність методичної підготовки для застосування медіазасобів;

– недостатня ознайомленість з наявними ресурсами;

– уважання ефективності медіазанять незначною.

І все ж перемагає розуміння, що діяльність із застосуванням медіазасобів, з педагогічної точки зору, проходить більш ефективно.

Навчання з використанням комп’ютерних технологій поступово стає новим освітнім стандартом, оскільки комп’ютерні навчальні системи, порівняно з ресурсами на відеокасетах, де інформація подана послідовно, мають потужні функції для зручної навігації та ефективні засоби оцінювання і контролю процесу засвоєння знань і набуття навичок. Сучасні інформаційні телекомунікаційні технології дають можливість поєднувати нові можливості презентації навчального матеріалу (гнучка гіпертекстова форма, аудіо-, відеонаочність тощо) з ефективними системами управління та контролю за процесом навчання.

Одним з поширених комп’ютерних методів навчання є дидактичні ігри. Вони стали особливо актуальними внаслідок широкого застосування комп’ютера у навчальному процесі. Навчальні ігри привабливі тим, що це одночасно навчання і розвага. Розважальний чинник може бути важливим мотивуючим стимулом для немотивованих учнів чи студентів.

Концепція інформаційно-навчальних систем нового покоління ставить конкретні науково-педагогічні вимоги до інформаційних систем: компліментарність з підручниками середньої загальноосвітньої школи та з посібниками для вступників до вищих навчальних закладів, три рівня складності та максимальне використання інтерактивної роботи. Відмічено також таку важливу властивість інформаційно-навчальних систем нового покоління, як підтримка в Інтернет.

Системи програмування надають набагато більше можливостей, порівняно зі звичайними мовами програмування чи інтегрованими середовищами програмування. Наприклад, більшість систем програмування мають підтримку функції «перетягти і залишити», компонентів об’єктно орієнтованого інтерфейсу, підпрограм для відповіді на запитання (з переліком можливих відповідей, із заповненням бланка, «так–ні»), автоматичного зворотного зв’язку і підрахування результатів, а також можливості використання засобів мультимедіа, таких як відео, аудіо, графіка, анімація. Існуючі зараз системи програмування для операційної системи Microsoft Windows містять Asymetrix Tollbook, SBTExpress, Iconauther, Macromedia`s Authorwareand Director, Allen Communications`Quest, Designerr`s Edge. Більшість систем програмування надають можливість завантаження системи навчання з використанням жорсткого диска, диска CD-ROM чи з Інтернету.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 587; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!