РОЗДІЛ V. ЄВРОПЕЙСЬКА ФАЗА ВІЙНИ (1939-1941 рр.)



Наше завдання тут полягає не в тому, щоб розповідати про воєнні події, а в тому, щоб показати, як вони відбивалися на міжнародних відносинах. Протягом усієї війни дипломатія як така явно відходить на другий план. На першому місці стоять воєнні операції, і все в підсумку зводиться до проблеми сили. 1 все ж таки дипломатія також відіграє свою роль. Вона прагне зміцнити вже наявні альянси, привернути на свій бік нейтралів, ба навіть схилити їх до втручання, прискорити подекуди укладен­ня миру. Найперше вона сприяє формулюванню й досягненню «цілей війни», які часто-густо дуже різняться навіть серед союз­ників.

В період з 1939 по 1941 р. Німеччина здобуває перемогу за перемогою в Європі, захоплює одну за одною Польщу, Норвегію, Голландію, Бельгію, Францію, Грецію, Югославію. Це була євро­пейська фаза війни, поки в неї не вступили СРСР (22 червня 1941 р.), Японія та Сполучені Штати (7 грудня 1941 р.).

І. Поразка Польщі

Перемога Німеччини й радянське втручання

У воєнному плані Польща чинила опір недовго. Німецький наступ був нищівний, проведений з великою перевагою в силі та з використанням нової тактики, де перша роль відводилась авіації й танкам. Поляки завдали німцям відчутних втрат. Основний епізод цього етапу війни відбувся 17 вересня, коли радянські війська увійшли в Польщу. З вересня, ще до вступу у війну західних демократій, польського посла Гржибовського прийняв Молотов. Він висловився позитивно щодо економічної допомоги Рад Польщі, але схоже, що в цей час СРСР уже розпочав часткову мобілізацію. 8 вересня, посилаючись на вступ у війну Франції та Великобританії, Молотов заявив Гржибовському, що більше не може форсувати поставки Польщі. 11 вересня російський

посол виїхав з Польщі під приводом консультацій зі своїм урядом. Але річ була в тому, що ще 9 вересня Молотов інформував Ріббентропа про наступне вторгнення радянських військ. Почина­ючи з 12 серпня преса розв'язала шалену кампанію проти пога­ного ставлення поляків до білоруської та української меншин — безперечно, щоб виправдати вторгнення. Не виключено, що Росія, перше ніж утрутитись, чекала підписання перемир'я з Японією, укладеного 16 вересня після боїв, що точилися з травня на монгольсько-маньчжурському кордоні. 17 вересня, наводячи як привід внутрішній розпад польської держави, який робив недійс­ними всі угоди, укладені між Польщею й СРСР, радянський уряд повідомив, що дав наказ своїм військам перетнути кордон, щоб захистити українське й білоруське населення. Ріббентроп попере­див по телефону Чіано, що російська інтервенція відповідає заздалегідь наміченому планові. 18 вересня в німецько-радянській заяві підтверджувалася спільність поглядів обох держав і їхнє бажання відновити в Польщі порядок, порушений розпадом поль­ської держави, та допомогти польському народові. Насправді ж навряд чи німці схвалили радянську акцію, тим більше, що росіяни, майже не натрапляючи на опір, просувалися набагато швидше за них і з незначними втратами.

Розділ Польщі

22 вересня, після кількаденних переговорів, була визначена демаркаційна лінія між обома окупаційними зонами по річках Пісі, Нареві, Бугові, Віслі й Сянові. Варшава, яка трималася аж до 29 вересня, була в німецькій зоні, а її передмістя Прага на правому березі Вісли — в радянській. Отже, Сталін відмовився від ідеї зберегти зменшену польську державу. 27 вересня Ріббентроп прибув у Москву, і 28-го був підписаний новий німецько-російський договір з таємним протоколом. У порівнянні з лінією, визначеною 22 вересня, новий кордон був вигідніший для німців. Він проходив тепер не Віслою, а більше Бугом. Натомість, усупереч постановам 23 серпня, Литва переходила в радянську зону впливу. Так стався четвертий розділ Польщі, вигідніший для Росії, ніж розділ 1785 р., бо вона займала всю Галичину, і вигідніший, ніж «лінія Керзона» 1920 р. На перего­ворах підкреслювалося, що незалежність Польщі була ілюзією. Тоді ж розпочалися великі економічні переговори. Після затримки, викликаної радянським протестом проти постачання зброї Фін­ляндії (9 грудня), а також вимогами СРСР щодо поставок озброєнь і сталі, 11 лютого 1940 р. підписано економічну угоду строком на півтора роки.

Розміщення радянських баз у Прибалтійських країнах

Радянський Союз швидко скористався з таємних протоколів від 23 серпня й 28 вересня. Вже 18 вересня агентство ТАРС звину­ватило Естонію в недотриманні нейтралітету. Один за одним керівники трьох Прибалтійських країн мусили приїхати в Москву і підписати пакти про ненапад з СРСР: 28 вересня — Естонія, 5 жовтня — Латвія, 10 жовтня — Литва. Це були, власне, договори про взаємодопомогу. Естонія й Латвія віддавали СРСР морські й повітряні бази. Всі три країни надали Радам право утримувати збройні сили на їхній території. Вільно з його округою було повернене Литві (27 жовтня).

Ця замаскована анексія поставила нову проблему: річ у тому, що в країнах Прибалтики проживали чималі групи німецькомовного й німецького за культурою населення. За одним із таємних німецько-радянських протоколів від 28 вересня німці, що мешкали в радянській зоні впливу, могли перебратись до Німеч­чини або до окупованої німцями Польщі. Так само українці та білоруси з німецької зони могли виїхати до СРСР. Загальна кількість репатрійованих німців, у тому числі з Бессарабії, ста­новила 437 тисяч.

Позиція Італії

Західні демократії та Італія могли залишатися тільки безсилими свідками цих подій. Фашистську Італію, вороже настроєну щодо більшовиків, турбувало також становище польських католиків. Крім того, Муссоліні й Чіано боялися, що Росія проникне на Балкани, які вони вважали зоною італійського впливу. Франція та Англія спробували скористатися з цього невдоволення, щоб розвалити Сталевий пакт. Франція скасувала деякі заходи осто­роги, вжиті проти Італії в Тунісі, Джибуті та ін. країнах. Мус­соліні в цей період вагався і думав воювати на боці Німеччини. Чіано, навпаки, стояв за нейтралітет: «Нейтралітет починає давати свої плоди: біржові курси невтримно підіймаються, з Франції надходять перші замовлення, пароплави знову виходять в море забиті вщерть та ще й за подвійну ціну. Дуче вже добирає смаку, але ще не досить. Треба наполягати на тому, що нам потрібен період ситого нейтралітету, якщо ми хочемо пізніше вступити у війну, як він того бажає». Італію занепокоїло також прохання Німеччини до Угорщини дозволити використати її залізницю, щоб зайти Польщі в тил (це прохання Ріббентроп передав графові Чакі 9 вересня в Австрії). А втім, Угорщина не дала на це згоди, Галіфакс і Чіано підтримували дружнє листування. Посол Франції в Римі Франсуа-Понсе зробив деякі аванси Чіано і сказав йому, що в Парижі «високо оцінили позицію, яку зайняв фашистський уряд». Та німці зовсім не хотіли, щоб їхній союзник покинув їх. Московські угоди 28 вересня були підписані без відома Італії. Тож Ріббентроп своєю чергою подзвонив до Чіано і запропонував йому організувати зустріч Гітлера з Муссоліні в Мюнхені або принаймні візит самого Чіано до Берліна. Чіано прибув у німецьку столицю, де 1 й 2 жовтня Гітлер, який видався йому «дуже спокійним, я б сказав, навіть розслабленим», пояснив йому ситуацію. Натяки щодо вступу Італії у війну були дуже стримані. Гітлер під­креслював, що Італія повинна стати цілковитою владаркою на Середземному морі. Він заявив також, що скоро запропонує мир західним державам.

Зміцнення франко-британських зв'язків

Протягом цього періоду Франція та Англія задовольнялись тим, що зміцнювали свої уряди і взаємні зв'язки. 5 вересня сталися зміни в кабінеті Чемберлена. До нього увійшов Черчілль як перший лорд Адміралтейства та Іден як міністр домініонів. У Франції після відставки Бонне голова Ради міністрів Даладьє, який очолював також і Міністерство національної оборони, взяв собі й портфель міністра закордонних справ. 26 вересня були заборонені комуністичні організації. 30 листопада в Палаті, а 2 грудня в Сенаті ухвалено закон про надання всієї повноти влади урядові на час воєнних дій. Англія визнала генерала Гамлена головноко­мандувачем на західному фронті. 12 вересня вперше зібралася франко-англійська Найвища воєнна рада. Але французька армія не розпочинала ніякого широкого наступу. Підготовлена до обо­рони, вона мала чекати, коли з запізненням перебудована про­мисловість і американська допомога забезпечать їй істотну перева­гу. Отже, ініціатива належала Гітлерові. В жовтні на бельгійський кордон виведено чотири британські дивізії. І, нарешті, 30 вересня в Парижі розмістився польський уряд у вигнанні на чолі з Рачкевичем і з Залеським на посаді міністра закордонних справ.

II. «Дивна війна»

Мирна спроба Гітлера

Після поразки Польщі і аж до травня 1940 р. сухопутна війна на західному фронті велася дуже тихо. До того, як Німеччина перейшла у вирішальний наступ, якийсь неспокій внесла в неї тільки Норвезька операція. За таких умов не дивно, що Гітлер спробував укласти мир, аби закріпити свої завоювання й перетравити їх. Тож кінець 1939 р. був позначений спробами досягти миру. 6 жовтня Гітлер виголосив велику промову в Рейхстазі: «Чому, — сказав він,— війна має тепер іти на заході? Щоб відновити Польщу? Польща, така, як вона вийшла з Версальського договору, ніколи не відродиться. І це гарантують дві з найбільших держав земної кулі». Він заявив, що готовий пояснити свої цілі у війні: за винятком колоніальних територій, він нічого не вимагає ні від Франції, ні від Англії.

Укладення миру означало б визнання всіх уже здійснених силових акцій. Ні Франція, ні Англія не могли з цим погодитися. 10 жовтня Даладьє дав на це свою відповідь по радіо: «Ми взяли в руки зброю проти агресії і складемо її лише тоді, коли матимемо гарантію такої безпеки, яку б не підривали щопівроку». В Англії тільки Ллойд-Джордж і Бернард Шоу прихильно зустріли пропо­зиції фюрера. Як пише Чіано: «Це доведення від абсурду, що англійці вважають пропозиції Гітлера абсолютно неприйнятними». До того ж 12 жовтня Чемберлен заявив: «Мирні умови, які починаються з того, що виправдовують агресію, не можуть бути прийняті. Пропозиції, що містяться в промові канцлера Гітлера. невиразні, непевні й не включають у себе жодного натяку на виправлення шкоди, завданої Чехословаччині й Польщі». Мирний наступ Німеччини зазнав поразки, і німецький уряд 13 жовтня оприлюднив заяву, в якій говорилося: «Тоді як фюрер висловив конструктивні пропозиції для побудови мирної та захищеної Європи, Чемберлен і його кліка вибрали війну».

Ініціатива малих нейтральних держав

Ще одна спроба відновити мир була зроблена в листопаді з іншого боку. Якийсь час Сполучені Штати думали запропонувати свої посередницькі послуги, але, порадившись зі своїми співпраців­никами, 8 жовтня державний секретар Кордел Гал дійшов вис­новку, що це нічого не дасть, 11 жовтня президент Рузвельт оприлюднив цю думку. Гітлер тим часом, попри поради своїх генералів, збирався наблизити початок дій на західному фронті, призначити їх, як це випливає з його директиви від 9 жовтня 1939 р., на 12 листопада. Вздовж бельгійського й голландського кордонів було сконцентровано дев'яносто німецьких дивізій. Ці дві країни були нейтральні й не хотіли звертатися по допомогу до Франції чи до Англії. Ясна річ, що вони відхилили ще у вересні франко-англійські пропозиції щодо проведення воєнних перего­ворів. Союзники сповістили тоді Бельгію, що в разі нападу на неї їхні війська не зможуть пройти за річку Шельду. Голландський міністр закордонних справ ван Клефенс 5 листопада запропонував королеві Вільгельміні виступити з ініціативою бельгійсько-голлан­дського посередництва. Така ідея була висловлена ще 28 серпня.

6 листопада бельгійський король Леопольд у супроводі міністра закордонних справ Спаака прибув до Гааги. 7 листопада король Бельгії й королева Нідерландів надіслали королю Великобританії Георгові VI, президентові Франції Лебрснові та Гітлерові телегра­му такого змісту: «Ми, правителі двох нейтральних держав, підтримуємо добрі взаємини з усіма нашими сусідами і готові запропонувати їм наші добрі послуги». Цю пропозицію негайно підтримали королі Данії, Норвегії, Швеції, президент Фінської Республіки, її схвалили також король Румунії та папа римський. Гітлер 9 листопада відповів відмовою. Якраз тоді мюнхенську пивницю, в якій він виступав і яку поквапно покинув, було висаджено в повітря. Цілком імовірно, що це був підстроєний замах, щоб показати, як у вирішальні години фюрера захищає божественне провидіння. Своєю чергою, Франція та Англія від­хилили запропоноване посередництво. Президент Лебрен заявив: «Тривалим може бути лише мир, заснований на справедливості. Будь-яке вирішення, що закріплюватиме перемогу несправедли­вості, приведе до хисткого миру. Тепер не Франція, а саме Німеччина має висловитися за чи проти миру». Король Георг VI також зауважив, що Німеччина повинна спочатку подати виразні пропозиції. Ця подвійна відповідь клала край сподіванням Гітлера на обмежену війну. Новий сигнал тривоги пролунав, коли 10 січня 1940 р. в німецькому літаку, що зробив вимушену посадку в Бельгії, знайшли плани нападу.

До квітня війна на суходолі мала зводитися до довгого й нудного чекання на західному — єдиному на той час — фронті. Немає сумніву, що і французький, і англійський штаби вірили в затяжну війну, в тривалу оборону, яка дозволить їм надолужити та обійти німецьку перевагу в озброєнні.

Російсько-фінська «зимова війна»

Найбільш напружене було становище в Скандинавських країнах інасамперед у Фінляндії. Росія вважала, що ця країна входить до її зони впливу. Радянсько-фінський договір про ненапад 1932 р. 7 квітня 1934 р. продовжений до кінця 1945 р. Однак, одержавши бази в трьох Прибалтійських країнах, Ради почали 12 жовтня переговори з Фінляндією з метою домогтись аналогічних поступок від неї. Хоча Німеччина й відхилила пропозицію фіннів виступити посередника­ми, уряд Фінляндії 13 листопада відмовився задовольнити радянські вимоги, а саме: передати їм базу на Ханко й острови Фінської затоки та відсунути кордон на 70 кілометрів від Ленінграда. 28 ли­стопада СРСР денонсував пакт про ненапад 1932 р., 29-го розірвав дипломатичні відносини, і, незважаючи на пропозицію послуг від президента Рузвельта, 30 листопада Червона армія вдерлася на фінську територію. 1 грудня в Теріокі за радянської підтримки був утворений комуністичний фінський уряд на чолі з Отто Куусіненом, який проголосив «Фінську народну республіку». З грудня новий фінський уряд, очолений Рюті, з Танкером на посту міністра закордонних справ, звернувся до Ліги Націй, і вона 14 грудня виключила СРСР зі свого складу. Це дуже важлива обставина, бо вона пояснює, чому Радянський Союз так наполягав у 1944—1945 рр. на створенні замість першої міжнародної організації зовсім нового інституту. Після того як 25 лютого 1940 р. Скандинавські держави заявили про свій нейтралітет, практично зникла можливість достав­ляти Фінляндії допомогу союзників. Залишилися тільки транзитні поставки зброї з Італії. А водночас Гітлер погодився постачати пальне російським підводним човнам у Ботнічній затоці. А втім, після радянського протесту транзит військової техніки припинили з 9 грудня 1939 р. Під впливом Герінга Німеччина постачала свого часу зброю Фінляндії, але припинила ці поставки з початку фін­ської війни. Німеччина суворо дотримувалась пакту Ріббентропа— Молотова. Тим часом ходили настійні чутки про зближення дер­жав—учасниць війни, спрямоване проти СРСР. Зі свого боку, Муссоліні в листі до Гітлера 3 січня 1940 р. заохочував його до такого зближення. «Я глибоко впевнений, що Великобританія та Франція ніколи не зможуть примусити капітулювати вашу Німеччину, якій допомагає Італія. Але зовсім не певен, що поща­стить розбити англійців і французів або хоча б розділити їх. Вірити в це — все одно, що піддаватися ілюзіям». Він порадив Гітлерові відновити незалежність Польщі на обмеженій території, на що Гітлер одразу ж відповів відмовою.

На своїх засіданнях Найвищої воєнної ради союзники ніяк не могли домовитися щодо потрібної стратегії. Франція розробляла плани експедицій через Норвегію, в Салоніки або навіть у радянський нафто­видобувний центр Баку, що викликало б пряму війну з СРСР. Англійці нібито висловлювалися за бомбардування Руру. Французи були проти, боячись аналогічних акцій супротивника у відповідь.

Та тяжко здобута перемога Червоної армії над Фінляндією усунула будь-яку нову можливість укладення миру. За Московсь­ким договором від 12 березня 1940 р. Фінляндія остаточно віддала СРСР Карельський перешийок з Виборгом (Вііпурі) і надала в оренду на тридцять років півострів Ханко за 8 мільйонів фінських марок. Ці умови були набагато тяжчі, ніж поступки, що їх Ради вимагали в листопаді 1939 р.

Норвезька війна

З російсько-фінської війни, так би мовити, виринула війна в Норвегії. Німеччина закуповувала велику кількість шведської за­лізної руди, яку вивозили через норвезький порт Нарвік. Захо­пивши цей порт, можна було перерізати «залізний шлях». Ще 16 лютого 1940 р. британський крейсер «Коссек» («Козак» — прим, перекл.) узяв на абордаж у норвезьких територіальних водах німецьке судно «Альтмарк», щоб визволити полонених англійських моряків. Цей випадок спричинився до протестів, які надіслали норвезькому урядові і Німеччина, і Англія. У Франції ослаблений уряд Даладьє пішов у відставку 22 березня. Новий кабінет, очолений Полем Рейно, заручився в парламенті більшістю всього в один голос (268 голосів проти 156 і 111 утрималися). 28 березня Рейно підписав у Лондоні декларацію, якою обидві держави зобов'язувалися не укладати ні перемир'я, ні сепаратного миру. Можна було сподіватися, що новий уряд діятиме енергійніше. 26 березня він зажадав відкликання з Парижа радянського посла Суриця за телеграму, яка видалась урядові некоректною.

8 квітня обидва союзницькі уряди вручили Норвегії ноту, в якій повідомляли її, що мінуватимуть її територіальні води, аби перешкодити плаванню німецьких вантажних суден. Скориставшись з цього приводу, 9 квітня, після ретельного готування Німеччина вступила в Данію, захопила її, не зіткнувшись з опором, і взяла під свій «збройний захист», і в Норвегію, де одразу ж утворено пронімецький уряд на чолі з відставним офіцером і фашистським лідером Квіслінгом. Це був лише привід. Відомо, що ця кампанія готувалася за наказом Гітлера ще з 1 березня 1940 р. Вона завершилася швидкою перемогою німців. Король Норвегії Гаакон VII виїхав 10 квітня в Лондон. Крім того, 10 квітня Ісландія, яка доти належала Данії, взяла у власні руки керівництво своїми закордонними справами. За згодою Вашингтона англійські війська окупували острів 10 травня. Проте Сполучені Штати заперечили проти окупації канадськими військами Грен­ландії.

Того ж дня німці напали на Бельгію й Голландію, щоб «захистити їхній нейтралітет», а насправді — щоб завдати союз­никам вирішального удару. Того ж таки дня Чемберлена, якому ставили за провину поразку в Норвегії, замінив Вінстон Черчілль, утворивши кабінет національної єдності.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!