РОЗДІЛ V. ПЕРШІ НЕВДАЧІ КОЛЕКТИВНОЇ БЕЗПЕКИ (1929-1933 рр.)



Через кілька днів після смерті Штреземана, а саме 24 жовтня 1929 р., жахлива катастрофа спіткала Уолл-стрітську біржу. Надвироб­ництво, зловживання торгівлею в кредит спричинилися до масового падіння курсу цінних паперів. Численні банки й підприємства опинилися на межі банкрутства, значно зросло безробіття. Сполу­чені Штати припинили давати позики за кордон і повернули додому свої капітали. Криза в Америці, збігшись зі зниженням світових цін, відлунням прокотилася по земній кулі та викликала майже всюди економічну, фінансову й грошову кризу. Критичний стан досяг найвищої межі в Австрії в травні 1931 р., у Німеччині трохи пізніше, в Англії — у серпні 1931 р., у Франції — 1931 і надто в 1932 рр. Події такого розмаху не могли не справити поважного впливу на розвиток міжнародних відносин. Ми не може­мо тут зробити дуже детальний аналіз цього впливу, але покажемо, як послідовно розвивалися наслідки кризи. В період 1929—1933 рр. вони ще не проявлялися дуже різко, і можна було за певного оптимізму вірити в міцний успіх колективної безпеки, в близьке повернення добробуту й міжнародного спокою.

Економічна криза закономірно викликала майже всюди різке невдоволення, яке переростало в соціальні й політичні виступи.

У Сполучених Штатах криза, безперечно, породила «ізоля­ціоністські» настрої. Американці спробували подолати свої труд­нощі, замкнувшись в собі й залишивши свободу дій іншим великим державам, які бажали змінити силою розподіл територій та багатств. Тим часом з огляду на хворобу й відставку Пуанкаре (липень 1929 р.) у Франції — країні, яка найбільше прагнула збереження Версальської системи, — почався період крайньої урядової нестабільності. Стався справжній розпад III Республіки, система якої, пристосована до періодів процвітання, виявилася неефективною в часи кризи. Тож роль Франції на міжнародній арені стала обмеженішою. Укладені нею союзи послабшали. Сама її імперія захиталася від заворушень, викликаних кризою, зокрема в Індокитаї в 1930 і 1931 рр. Щодо Англії, то вона намагалась подолати кризу, скасовуючи вільний обмін, девальвуючи фунт і

посилюючи свої зв'язки зі Співдружністю системою «імперських переваг». Вона в такий спосіб відійшла від справ у Європі й навіть на Далекому Сході. На тлі такої ізоляції або ослаблення великих держав криза підірвала повагу до Веймарської республіки в очах німецької громадськості, збільшила число безробітних у Німеччині, викликала глибоке невдоволення німецької дрібної буржуазії й створила сприятливий грунт для бурхливого розвитку націонал-соціалізму. Нацистська партія здобула великий успіх на виборах 1930 р. ще більший успіх — на виборах 1932 р., завдяки чому ЗО січня 1933 р. Гітлер прийшов до влади. В Італії криза поступово спрямувала Муссоліні на силову політику, від якої він доти ухилявся. В Японії міністр закордонних справ Сідехара — людина твердих миролюбних поглядів — починаючи з 1931 р. був вибитий з колії тиском військових і моряків, яких підтримували все дужчі й дужчі течії громадської думки.

Так економічна криза стала головною винуватицею нерівноваги, яка виникла й посилилася між глибоко миролюбними, але ослабленими великими державами й диктаторськими чи військо­вими режимами, які прагнули зруйнувати статус-кво нехай навіть ціною війни. Але, як уже зазначалося, все це проявлялось поступово й стало очевидним лише починаючи з 1933 р. У 1929—1933 рр. цей рух ще тільки намічався.

І. Поразка бріанівського проекту Європейського союзу

Після відставки Пуанкаре ще аж до січня 1932 р. Бріан входив до складу різних кабінетів, один з яких він очолював сам (1929 р.), а в інших працював під керівництвом Шотана й Тардьє (1930 р.), Стега й Лаваля (1931 р.). Але діяльність його приносила все менше успіхів, наражалась у Франції й в усьому світі на дедалі більший опір. Так сталося, зокрема, з його проектом Європейського союзу.

Проект Бріана

Бріан із симпатією стежив за різними рухами, що ставили за мету створення «Сполучених Штатів Європи», такими, як «Пан-Європа» графа Куденова-Калержі, «Федеральний комітет європейської співпраці» на чолі з Емілем Борелем, «Європейський митний союз» на чолі з сенатором Івом Ле Троке. 5 вересня 1929 р. на десятій Асамблеї Ліги Націй Бріан виступив з великою промовою, в якій він досить розпливчасте виклав ідею євро­пейської федерації. «Я гадаю, шо між народами, об'єднаними географічне, як народи Європи, мас існувати якийсь федеральний зв'язок; ці народи повинні мати можливість у будь-який момент спілкуватися між собою, обговорювати свої інтереси, приймати спільні ухвали, встановлювати між собою узи солідарності, які дозволили б їм, коли доведеться, протистояти скрутним обстави­нам, якщо вони виникнуть. Саме ці узи я намагаюся створити». Він додав, що починати треба з економічних зв'язків, зважаючи на загрозу кризи, але потім можна встановити політичні зв'язки, «не зачіпаючи суверенітету жодної з держав», що значно звужувало значення його заяви.

Штреземан, який брав участь у сесії (вона відбувалася за кілька днів до його смерті), палко підтримав Бріана. Делегати від 27 європейських держав — членів Ліги Націй доручили французь­кому міністрові підготувати меморандум з цього питання. Такий меморандум, складений Алексісом Леже, був надісланий їм І травня 1930 р. Ним передбачалося поширити на всі держави режим безпеки, створений Локарнським пактом. Бріан вписував свою систему в межі Ліги Націй, але передбачав і незалежні органи на кшталт установ Ліги Націй:

— європейська конференція представників усіх європейських держав — членів Ліги Націй,

— виконавчий орган — постійний політичний комітет,

— служба секретаріату.

Отже, всупереч принципам, викладеним у 1929 р., почати пропонувалося саме з установлення політичних зв'язків. Бріан, як і раніше, не мав чіткого плану щодо економічної структури й говорив далі про збереження політичного суверенітету для кожної держави.

Реакція держав і поразка проекту

Уряди 26 європейських країн надіслали свою відповідь на меморандум у період від 25 червня (Іспанія) до 4 серпня 1930 р. (Швейцарія). Тільки Югославія й Болгарія повністю пристали до проекту Бріана. Інші подали більш-менш чіткі критичні заува­ження. Ми резюмуємо деякі з тих, що висловили великі держави. Німеччина побоювалася, що Європейський союз закріпить її східні кордони. Італія погоджувалася з принципом європейської співпраці й відкидала принцип європейської єдності. До того ж вона хотіла включення в союз держав, що не були членами Ліги Націй: СРСР, Туреччини. Нарешті, Великобританія, прагнучи розвитку співробітництва з домініонами, опиралася створенню особливих європейських органів. Вона бажала тільки, щоб у рамках Ліги Націй періодично скликалися зустрічі європейських держав — її членів.

Під час 11-ї сесії Асамблеї, 8 вересня 1930 р., Бріан опублікував «Білу книгу» зі своїм меморандумом, відповідями держав і доповіддю. Після виходу книги в світ почалось обговорення.

Майже одразу стала помітна різниця між позицією Бріана, що проводив ідею європейського «федерального зв'язку», без якого його проект не мав сенсу, й позицією британського пред­ставника Гендерсона, який удавався тільки до терміну «співро­бітництво».

На пропозицію Франції та Югославії вирішено було створити «Комісію з вивчення Європейського союзу». Комісія на чолі з Бріаном працювала впродовж усього 1931 року. Вона розглядала переважно економічні питання, але не досягла ніякого результату. Для Бріана це була відчутна поразка, яка збіглася з розширенням спрямованої проти нього кампанії у Франції. Його звинувачували в тому, що він проводить політику односторонніх поступок Німеччині, яка робилася все більш націоналістичною й загрозли­вою. У травні 1931 р. супротивники Бріана досягли великого успіху, обравши президентом Франції суперника Бріана на виборах Поля Думера.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!