V. Незалежність британських домініонів



Визволення домініонів

Після війни 1914—1918 рр. домініони прагнули ще більше звільнитися від британської опіки. Доти Великобританія сама гарантувала спільну безпеку через Комітет оборони імперії. У 1917 р. на імперській конференції було оголошено, що домініони стануть «самостійними державами Співдружності Імперії». В цей період виникла думка створити величезну федерацію зі своєю конституцією. Та цей проект був похований наступною імпер­ською конференцією в 1918 р.

Домініони брали участь у мирних переговорах, але не були допущені до зустрічі чотирьох великих держав. Вони підписали Версальський договір не в алфавітному порядку держав, а зразу після Великобританії. Вони швидко призначили дипломатичних представників (з 1920 р. у Вашингтоні перебував канадський посол) і стали діяти в Лізі Націй незалежно від Великобританії. Ця їхня незалежність проявилася в справі Чанаккале в 1922 р., коли Ллойд-Джордж хотів утягти домініони у війну проти Мустафи Кемаля, але вони не дали своєї згоди.

Крім того, тиск, справлений Канадою так само, як і Америкою, примусив Англію відмовитися в 1921 р. від союзу з Японією. Завдяки опорові домініонів консервативний уряд у 1925 р. відхилив проект «Женевського протоколу», розроблений у спів­праці з Макдональдом у 1924 р.

Британська співдружність

Вирішальним роком, «чи не найвизначнішим в історії Британської імперії», став 1926 рік, коли імперська конференція одностайно ухвалила резолюцію, підготовану лордом Бальфуром і канадським прем'єр-міністром лібералом Макензі Кінгом. Цією резолюцією визнавалася незалежність домініонів, а слово «імперія» заміню­валось на «співдружність». «Члени конференції є угруповання самостійних держав, які мають рівноправний статус, не підпо­рядковуються одна одній ні за яким видом внутрішніх чи зовнішніх справ, об'єднані спільною вірністю британській короні й вільно згуртовані як члени Співдружності». Передбачався, проте, й перехідний період, під час якого в царині зовнішніх справ, а також у питаннях оборони найбільша частка відповідальності припадала на британський уряд.

Чергова імперська конференція 1930 р. ухвалила, що конфлікти між членами Співдружності будуть, як і раніше, розв'язуватися «судовим комітетом особистої королівської ради» на чолі з лордом-канцлером, до складу якого входять тільки британці. Домініони віддавали перевагу такому розв'язкові, а не створенню суду, в якому кожний член Співдружності міг би мати своїх представників. Крім того, на вимогу Південної Африки та Ірландії було одностайно визнано право домініонів на відокремлення.

Вестмінстерськиіі статут

Такий розвиток подій було кодифіковано в 1931 р. ухваленням у парламенті Вестмінстерського статуту. Цей статут не схожий на конституцію. Він уточнює функції парламенту кожного домініону. Домініони дістають право анулювати прийняті Лондоном закони, які стосуються їх. Цей акт замінив закон 1865 р., за яким закони, прийняті колоніальними парламентами, не повинні були супе­речити законам, ухваленим у Лондоні. Вестмінстерський статут був потім прийнятий парламентами всіх домініонів з деякими застереженнями Ірландії та Південної Африки.

У 1930 р. і особливо в 1932 р. на Оттавській конференції були врегульовані економічні взаємини між членами Співдружності. Річ у тому, що на початку 1932 р. Великобританія в розпалі кризи відновила протекціонізм і заборонила вільний обмін, що був тра­диційним, відколи в 1846 р. скасовано так звані хлібні закони. В Оттаві британській делегації, очолюваній Стенлі Болдвіном, не пощастило «протягти» єдиний документ. Були підписані двосто­ронні угоди між Великобританією, з одного боку, і кожним домініоном з іншого — з установленням режиму «імперської переваги». Великобританія зобов'язувалася надавати виробам домі­ніонів більш привілейовані умови, ніж закордонним. Щодо домініонів, то вони взяли на себе лише досить невиразні зобов'язання. Утворена в такий спосіб система, яка дозволила Великобританії послабити тяжкі наслідки кризи, спрацьовувала безвідмовно не завжди.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!