Показання до оперативного лікування виразкової хвороби шлунка



На сьогодні загальновизнаним є факт, що хірургічному лікуванню підля­гають лише хворі на ускладнену виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки.

Останніми роками збільшилась не тільки частота розвитку ускладнень, а і їх поєднання (у середньому до 25 %), питома вага яких зростає пропорційно до збільшення тривалості захворювання (особливо малігнізації виразки). Це зумовлює, з одного боку, необхідність розширення показань до проведення хі­рургічного лікування пацієнтів з виразковою хворобою шлунка і дванадцяти­палої кишки, з іншого боку, створює додаткові труднощі під час вибору харак­теру й обсягу оперативного втручання.

Захоплення консервативними методами лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки спричинило не тільки збільшення частоти ускладнених форм, а, насамперед, частоти виконання оперативних втручань за абсолютними показаннями з приводу ускладнень виразкової хвороби шлун­ка і дванадцятипалої кишки.

До відносних показань належать неефективність противиразкової терапії, проведеної протягом 1—3 міс (виразка, що довго не загоюється); стеноз воро­таря; больовий синдром, зумовлений пенетрацією виразки І—II стадій; наяв­ність метаплазії слизової оболонки шлунка в ділянці виразки за даними мор­фологічного дослідження біоптату, взятого під час ендоскопічного досліджен­ня; виразка шлунка ускладнена рецидивною кровотечею; велика й гігантська виразка (діаметром понад 3—4 см); численні виразки шлунка.

На спільному засіданні Товариств хірургів і терапевтів з проблеми вибору методу лікування виразкової хвороби шлунка (С.-Петербург, 1999) прийнято рішення, що "з огляду на нерозв'язаність проблеми диференціальної діагнос­тики" доброякісних і малігнізованих виразок, порушено питання про необ­хідність розширення так званих відносних показань до хірургічного лікуван­ня з приводу виразки шлунка. Крім того, визначаючи місце хірургії в сучасно­му вирішенні проблеми виразкової хвороби шлунка, варто пам'ятати не тіль­ки про можливості ендоскопічної та медикаментозної терапії, а й про загрозу виникнення таких ускладнень, як виразкова кровотеча і перфорація, за яких наслідки набагато гірші, ніж після виконання планового оперативного втру­чання.

З 80-х років XX ст. почався період розвитку шлункової хірургії, що харак­теризувався індивідуалізованим підходом до вибору методу оперативного втру­чання. Цей підхід передбачає, що кожне з функціонально обґрунтованих опе­ративних втручань має свої показання і може бути застосоване в конкретній клінічній ситуації. В інших ситуаціях виконання таких оперативних втручань протипоказане через можливість несприятливих наслідків.

Хірургічне лікування пацієнтів з виразковою хворобою шлунка пока­зане:

—за життєвими показаннями — у терміни до 2 год з моменту госпіталізації при ускладненні виразкової хвороби шлунка перфорацією, профузною кровотечею і рецидивом кровотечі, яка не зупиняється під час застосуванняконсервативних засобів (екстренні оперативні втручання);

—за високого ризику виникнення рецидиву кровотечі (термінове оперативне втручання за абсолютними показаннями в терміни до 2—3 діб з моменту госпіталізації);

—за абсолютними і відносними показаннями планово в разі рецидивних кровотеч, при суб- і декомпенсованому стенозі шлунка, неможливості виключення малігнізації виразки шлунка, вираженому больовому синдромі, пенетрації виразки III—IV стадій (за Е.І. Димніковою);

—планове оперативне втручання виконують після стабілізації основних показників гомеостазу в терміни від 4 до 10 діб з моменту госпіталізації хворого.

Вибір методу оперативного втручання з приводу виразкової хвороби шлунка

У хірургії виразкової хвороби шлунка застосовують за показаннями ради­кальні й паліативні оперативні втручання.

Радикальним є оперативне втручання, що передбачає усунення основно­го захворювання (у даному випадку виразкової хвороби) або створення умов для його лікування. В англомовній літературі використовують аналогічні на­зви (curative operation — оперативне втручання, що виліковує, definitive opera­tion — остаточне оперативне втручання). Під терміном "паліативне" розумі­ють оперативне втручання, яке не впливає на основне захворювання, а тільки усуває ускладнення, що загрожують життю хворого (перфорація, кровотеча, стеноз).

Колективний досвід застосування різних методів оперативних втручань дає можливість сформулювати показання і протипоказання до виконання то­го чи іншого його виду з приводу виразкової хвороби шлунка. При цьому в невідкладній хірургії ускладненої виразкової хвороби перевагу віддають висі­ченню виразки шлунка в поєднанні з ваготомією і пілоропластикою, у плано­вій хірургії — економній резекції шлунка в поєднанні з одним з видів вагото-мії (органозберігальні оперативні втручання).

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 693; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!