Схема потоків коштів, товарів, технології і трудових ресурсів ПЗІ (складальний завод ГАЗ в Криму)



 

В Україну з Росії В Росію з України
- початкові ПЗІ, включаючи гроші і обладнання для створення складального заводу - зібрані на складальному заводі автомобілі
- складові частини і комплектую­чі (двигуни, ходова частина) - переказ прибутків від продажу автомобілів
- управлінський і технічний персонал - винагорода (плата) за персонал
- оплата автомобілів, отриманих Росією - оплата складників, транспорто­ваних в Україну
- кваліфікація, отримана україн­цями в Росії і на ГАЗІ в Україні - працівники України, направлені на навчання на головне під­приємство в Нижній Новгород

Вплив ПЗІ на економіку приймаючої країни, як було зазна­чено вище, також неоднозначний, оскільки його природа викли-


Глобалізація і стратегії розвитку _____________________________

кана різними причинами: по-перше, існують ПЗІ в добувні га­лузі промисловості з метою доступу до сировини (добувні ПЗІ) (нафта, метали, сільське господарство), які ведуть до переважан­ня експорту над імпортом країни перебування; по-друге, ПЗІ запроваджуються для отримання ресурсів (факторні ПЗІ), коли місцеве виробництво пов'язане з закордонними продажами — в даному випадку відношення експорту до імпорту також на ко­ристь країни перебування; по-третє, одною з причин ПЗІ (сервісні ПЗІ) є обслуговування місцевого ринку — коли імпорт основних складових значно переважає експорт, оскільки продукція при­значена для споживання на місцевому ринку.

Тому вплив різних видів ПЗІ багатонаціоналів на платіжний баланс країни перебування протилежний. І хоча перші два з них покращують платіжний баланс країни, частка останніх у загаль­ному обсязі інвестицій найбільша.

Як правило, рамки оцінки інвестиційного проекту визнача­ються припливом і відтоком фінансових ресурсів в процесі його реалізації, поточною «цінністю» проекту для країни, ув'язаною з «соціальними цінностями». Цей вид соціальної оцінки розглядає лише дохідну частину проекту. Подібним чином і БНП приймає рішення про впровадження даного інвестиційного проекту, вихо­дячи з його прибутковості. Різниця між оцінкою БНП і урядом приймаючої країни якраз і полягає в «соціальній цінності» проек­ту. Наприклад, фірма розглядає повернення прибутків материнській компанії в якості грошових впливань від реалізації проекту. Уряд же приймаючої країни оцінює цей процес як вилучення капіталу з країни. Подібним чином, податки є відтоком капіталу для фірми, але вливанням в економіку країни. Загальна перевага вливань в економіку розглядається як вигода проекту для країни. Наведемо схематичний приклад розгляду проекту Daewoo-ЗАЗ з точки зору південнокорейської ТНК і уряду України (табл. 7.3).

Відмітимо, що автомобілі, ціна яких на ринках розвинутих країн — 5000 дол. США, в Україні продаватимуться за 6000 через малий розмір ринку і вищі затрати (імпорт, обмежений митною політикою з метою захисту інвестиційного проекту).

Хоча Україна може імпортувати автомобілі за нижчою ціною, місцеве виробництво розцінюється як бажане, і Daewoo дозво­лили встановити вищу ціну в обмін на інвестиції в Україну. Ук­раїна ж оцінює автомобілі в 5000 дол., оскільки — це ціна замі­щення імпорту.

Затрати на місцеві матеріали оцінюються однаково з точки зору як компанії, так і уряду, оскільки ціна матеріалів є витрата-


Розділ 7

Таблиця 7.3

Схема доходів і витрат інвестиційного проекту (у тис. дол. СІЛА) (P&L analysis - баланс прибутків і затрат)

 

Доходи компанії Сума «Соціальні доходи» України Сума
Доходи з продаж (1000 авт.^ 6,000 Вигоди країни 5,000
затрати   втрати  
- на місцеві матеріали 1,200 - на місцеві матеріали 1,200
- на імпортовані матеріали 900 - на імпортовані матеріали 900
- на працю 2,000 - на працю 300
- адміністративно-накладні 400 - адміністративно-накладні 400
- кредит (на місцевому ринку) 500 - кредит (на місцевому ринку) 500
- податки (40%) 0 - податки (40%) 400
Чистий дохід після подат­ків (повертається материн­ській компанії) 1000 - відтік капіталів у платіжному балансі 1000
Чиста соціальна вигода     300

ми для Daewoo, і альтернативними витратами країн. Тобто, Ук­раїна відмовляється від альтернативного залучення матеріалів, якщо компанія використовує їх для власного виробництва.

Подібним чином оцінюється імпорт матеріалів, і хоча краї­на може розглядати в якості альтернативи імпорту вітчизняне виробництво, вона змушена згодитися з імпортом, оскільки ком­панія може встановити внутрішні трансфертні ціни на імпорто­вану продукцію, рівень яких буде значно нижчим.

Заробітну плату місцевих робітників і затрати на працю фірма оцінює за тою ціною, що платить за них. Проте, часто оцінка уряду приймаючої країни буває значно нижчою. Якщо в країні існує безробіття, і робота людей в іноземного інвестора скорочує кількість незайнятих взагалі, економічна вартість цього нижча для країни, ніж заробітна плата. Тобто, якщо країна створює нові робочі місця, а не переміщує зайнятих з однієї компанії в іншу, створюються соціальні вигоди від зменшення безробіття, в іншому випадку соціальна цінність інвестиційного проекту буде нижчою за приватну.

Адміністративно-накладні витрати материнської компанії важко оцінити з точки зору уряду приймаючої країни. Але, при­пустимо, що соціальна і приватна оцінки в нашому прикладі рівновеликі.


Глобалізація і стратегії розвитку______________________________

Затрати на кредити оцінюються однаковим чином компа­нією і урядом, якщо останній вважає, що альтернативні витрати дефіцитних фінансових коштів дорівнюють відсотку за креди­том. Якщо ж проект фінансується за допомогою зовнішніх дже­рел, з'являється валютний ризик, який в свою чергу, може спри­чинити ріст альтернативних витрат.

Податкові канікули для Daewoo в Україні збільшують при­ватні прибутки проекту, але зменшують соціальні вигоди країни, яка не отримує надходжень в бюджет.

Переведений до материнської компанії прибуток є припли­вом готівки для Daewoo, але відтоком її для уряду України. Якщо прибуток реінвестується у країну перебування, він є вигодою як для неї, так і для приватного інвестора. Проте, якщо такі реінве-стиції відбуваються в результаті заборони переказу прибутків за кордон, цінність їх для ТНК може бути нульовою, або меншою за вкладені кошти.

Отже, оцінки інвестиційного проекту Daewoo-ЗАЗ розріз­няються з точки зору приватної і соціальної перспектив. Якщо компанія намагається, звичайно, досягти сприятливої норми прибутку з метою підтвердити принадливість проекту для своїх власників, то уряд ставить за мету досягнення соціальних вигод, щоб довести правильність вибору використання національних ресурсів. Наш приклад показує позитивну норму прибутку для обох сторін, проте приватні вигоди значно переважають соціаль­ну значущість проекту.

Слід відзначити, що баланс соціальних доходів не є єдиним фінансовим критерієм соціальної вартості проекту. Існують інші додаткові мірила оцінки, такі як, наприклад, відношення соц­іальної вигоди до витрат. Для цього застосовують коефіцієнт соц­іальних вигод і затрат — відношення суми всіх соціальних вигід від потенційного проекту для всіх соціальних затрат, генерова­них ним. Якщо цей коефіцієнт більший за одиницю, проект оц­інюється як вигідний для країни перебування. В нашому випад­ку К = 1,076 (5000 : 4700), отже, проект не має практичної цінності для України.

Для більш об'єктивної оцінки інвестиційного проекту слід розглянути можливі альтернативи, серед яких: імпорт продукції іншого БНП; ПЗІ іншого БНП; власне виробництво, з метою порівняти їх з існуючим проектом і обрати той шлях, який при­веде до найбільшої чистої соціальної вигоди.

Підсумовуючи вищесказане, можна прийти до висновку, що ПЗІ відіграють все більшу роль як у всій системі світового госпо-


Розділ 7

дарства як одна з форм сучасних міжнародних економічних зв'язків, так і в рамках національної економіки, зв'язуючи її з міжнародними ринками.

ПЗІ відіграють центральну роль в стратегії БНП, що сьо­годні є величезними потужними виробниками, і можуть порівню­ватися з економікою окремих держав.

Різні види ПЗІ як провідної форми діяльності БНП неодна­ково діють на національну економіку, їх вплив на макроекономічні показники часто протилежний. Тому уряди приймаючих країн повинні з увагою і застереженням слідкувати за рухом ПЗІ в країні, регулюючи бажані і небажані потоки іноземного капіталу.

З іншого боку, БНП впливають не лише на становище дер­жави і відповідні дії урядів. Тому дуже важливо враховувати відно­шення до їх діяльності людей, адже вони — ті суб'єкти економі­ки, добробут яких безпосередньо залежить від багатонаціоналів. Профспілки, партії, об'єднання споживачів можуть негативно ставитися до урядової політики щодо міжнародного бізнесу (рухи антиглобалістів і зелених, компанія на захист українського ви­робника тощо).

Отже, можна сказати, що окрім загального ефекту на еко­номіку в цілому, БНП приносить вигоди країні, якщо воно:

1) грає за правилами уряду;

2) не викликає негативної реакції споживача.

ВПРАВИ

Вправа 1. Для кожного положення, наведеного нижче, знайдіть відповідні йому термін або поняття.

1.ПЗІ, які базуються на принципі абсолютних переваг.

2. Фірма, яка контролює активи, як мінімум, у шести краї­
нах.

3. ПЗІ, які базуються на принципі конкурентних переваг.

4. Будь-яка фірма, яка веде міжнародну діяльність.

5. ПЗІ, які базуються на принципі порівняльних переваг.

6. Широкомасштабна виробнича орієнтація і умови, які зни­
жують затрати на одиницю продукції.

7. Ринкова експансія фірми як географічне розширення влас­
них ринків.

8. Схильність до покупок у місцевих виробників.

9. Менші затрати у придбанні ресурсів завдяки замовленню
у великих кількостях.


Глобалізація і стратегії розвитку___________________________

10. Ринкова експансія фірми вздовж технологічного ланцю­
га виробництва.

11. Дії фірми в напрямку горизонтальної та вертикальної
інтеграції.

Терміни і поняття

Інтерналізація

Горизонтальна інтеграція

Економія масштабів у виробництві

Правило «buy National»

Вертикальна інтеграція

Добувні ПЗІ

Економія масштабів у закупках

Сервісні ПЗІ

ДМБ

Факторні ПЗІ

БНП

Вправа 2. Знайдіть єдино правильну відповідь.

1. Що з нижчевказаного є вирішальним критерієм багатонац­
іонального підприємства (БНП):

а) розмір фірми;

б) величина закордонних продаж;

в) наявність філіалів у кількох країнах;

г) управління з єдиного центру?

2. Які з нижченаведених факторів відрізняють БНП від інших
діячів міжнародного бізнесу:

а) значні обсяги закордонних продаж;

б) злиття капіталів підприємств двох та більше країн;

в) прямі закордонні інвестиції;

г) міжнародний менеджмент.

3. Початковою сферою інтересів БНП у XX cm. стали:

а) добувні галузі;

б) нафтопереробні галузі та хімічна промисловість;

в) машинобудування і обробна промисловість;

г) сфера послуг.

4. Подолання перешкод для проникнення БНП на закордонні
ринки базується на основі:

а) абсолютних переваг у затратах;

б) переваг у диференціації продукту;

в) економії масштабів;


_____________________________________________________ Розділ 7

г) урядової протекції;

д) управління людськими ресурсами;
є) все вищенаведене вірне.

5. До абсолютних переваг БНП відносяться:

а) власна торгова марка чи патентування продукту;

б) власна технологія і контроль над обмеженими ресурсами;

в) економія масштабів у сфері виробництва, доставки, фінан­
сування, маркетингу завдяки росту фірми і обсягів її діяльності;

г) управління людськими ресурсами, що дозволяє менедже­
рам створити робочу атмосферу, яка стимулює продуктивність
праці і підвищує якість продукції.

6. Яка з нижченаведених конкурентних переваг притаманна
виключно БНП:

а) репутація якості, сервісу, ділових зв'язків завдяки досвіду;

б) широкомасштабна виробнича орієнтація і умови, які зни­
жують затрати на одиницю продукції;

в) кваліфікація працівників, технологія менеджменту пер­
соналу і оптимізація продуктивності при роботі в команді;

г) знання ринків і доступ до них у кількох країнах, що змен­
шує час і затрати проникнення.

7. Багатонаціональна маркетингова можливість дозволяє БНП:

а) диверсифікувати ризик діяльності;

б) просувати свою продукцію одночасно на багатьох націо­
нальних ринках;

в) реагувати на зміни ринку при продажу продукції;

г) все вищенаведене вірне.

8. Міжнародний доступ до ресурсів як конкурентна перевага
БНП:

а) дозволяє звести до мінімуму виробничі витрати, викори­
стовуючи потужності у країнах з дешевшими факторами вироб­
ництва;

б) підвищує репутацію фірми на міжнародних ринках;

в) створює ефект економії масштабів у виробництві, фінан­
суванні і розподілу;

г) вимагає значних фінансових затрат для просування то­
варів на конкретних ринках.

9. Міжнародна диверсифікація використовується БНП з ме­
тою:

а) отримати багатосторонній доступ до сировини;

б) уникнення ризиків;


Глобалізація і стратегії розвитку__________________________

в) позбутися залежності від постачальників із однієї країни;

г) все вищенаведене вірне.

10. В основі визначення ПЗІ лежить:

а) обсяг продаж інвестора;

б) кількість випущених акцій компанії за кордоном;

в) обсяг ринкової ніші БНПв національній економіці;

г) контроль за активами в іншій країні.

11. Причиною ПЗІ БНП:

а) є використання власних конкурентних переваг шляхом
створення нових виробничих потужностей;

б) політика уряду країни перебування, який заохочує інвес­
тиційну діяльність;

в) урядова політика «виштовхування» БНПз національного
ринку країни походження;

г) все вищесказане вірне.

12. Зі сторони пропозиції ПЗІ:

а) скорочують транспортні витрати;

б) долають експортні бар'єри;

в) забезпечують місцеву присутність;

г) створюють імідж «гарного корпоративного громадянина».

13. На яких видах переваг базуються добувні ПЗІ:

а) абсолютних;

б) порівняльних;

в) конкурентних;

г) всіх вищенаведених?

14. На яких видах переваг базуються факторні ПЗІ:

а) абсолютних;

б) порівняльних;

в) конкурентних;

г) всіх вищенаведених?

15. На яких видах переваг базуються сервісні ПЗІ:

а) абсолютних;

б) порівняльних;

в) конкурентних;

г) всіх вищенаведених?

16. У загальному випадку, факторні ПЗІ:

а) підвищують ціну продукту на місцевому ринку;

б) знижують ціну продукту на місцевому ринку;

в) не впливають на ціну продукту на місцевому ринку;

г) обмежують ціну продукту на місцевому ринку.


Розділ 7

Вправа 3. Визначте, яке з положень правильне, а яке помил­кове.

1. БНП часто дуже уважно ставляться до розширення інфра­
структури у країнах перебування, проте місцеве населення відно­
ситься до їх діяльності з упередженням і недовірою.

2. Деякі великі БНП отримують доходи з продаж значно
більші, ніж ВНП окремих країн.

3. Національна економіка завжди отримує вигоди від діяль­
ності БНП.

4. В Україні здійснюються всі види прямих закордонних інве­
стицій.

 

5. Імпортне проникнення на національний ринок йде за­
надто швидкими темпами.

6. Використання іноземного капіталу для розвитку України
вирішує деякі проблеми, проте одночасно створюючи ряд інших.

7. Процес глобалізації був викликаний поведінкою найбіль­
ших БНП.

8. БНП можуть діяти однаковими методами у будь-яких
країнах.

9. Уряд України розглядає діяльність БНП як бажану для
національної економіки.

10. Причина поширення на міжнародній арені поглядів ан-
тиглобалістів полягає в діях багатонаціоналів.


 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 366; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!