ОСОБЛИВОСТІ СТРАТЕГІЙ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ



Зрозуміло, що БНП у своїй діяльності використовують всі можливі види переваг (абсолютні, порівняльні, технологічні, кон­курентні) у залежності від тих суб'єктів міжнародної економіки, де вони оперують. Тому вважається за доцільне розглянути стра­тегії БНП в залежності від різних урядів і типів економіки, визна­чених у сучасній економічній теорії та практиці господарювання.

Всі високорозвинені країни в тій чи іншій мірі використо­вують систему ринка як засіб економічної діяльності (з певним ступенем державного втручання). Цим вони відрізняються від решти країн — суб'єктів світової економіки.

Як відомо, економічна діяльність може організовуватися ринковими силами, урядами і великими фірмами, які інтерналі-зують ділову активність (Поняття «інтерналізація» не тотожна «інтернаціоналізації», а означає ринкову експансію фірми як географічне розширення власних ринків (горизонтальна інтегра­ція), так і ріст вздовж технологічного ланцюга виробництва (вер­тикальна інтеграція).

Отже, БНП за своєю природою, є засобом організації на міжнародному рівні, оскільки займаються всім спектром вироб­ничого процесу (виробництво, трансфер ресурсів, розподіл і спо­живання). Так як БНП можуть діяти більш ефективно для рин­ку, ніж малі фірми, їх діяльність не розглядається в якості загро­зи для ринку з боку розвинених країн (на відміну від країн, що розвиваються)7. Тому БНП діють на ринках індустріальних країн

'Згідно класифікації МВФ, до розвинених (індустріальних) країн (industrial countries) відносяться країни Європейського Союзу, країни Євро­пи, які не входять в ЄС (Норвегія, Швейцарія, Ісландія), СІЛА і Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія; до країн з перехідною економікою (countries in transition (CIT) — 15 колишніх республік СРСР та соціалістич­них країн Європи і Монголія; до групи країн, що розвиваються (developing countries) — величезна кількість країн Азії, Африки і Південної Америки.


_____________________________________________________ Розділ 7

з більшою свободою. Проте, рівні свободи, навіть у цих країнах, для БНП різні. Так, наприклад, для Франції характерні сильне державне втручання в економіку та існування державних ТНК, чого практично немає в США. Західноєвропейські уряди, як пра­вило, вітають злиття і поглинання компаній з метою протисто­яння з боку США, а в США, навпаки, сильно розвинене анти-монопольне законодавство.

Не слід також забувати про культурні відмінності, адже саме вони розрізняють окремі економічні системи. Наприклад, хоча жителі у США, Європі і Японії знаходяться на приблизно одна­ковому рівні споживання і освіти, між ними існують величезні розбіжності у смаках, структурі попиту, практиці бізнесу та ін. Тому часто БНП, розпочинаючи закордонну діяльність, шука­ють «внутрішнього помічника» з числа місцевих фірм, які воло­діють каналами розподілу і можуть доставляти продукти кінце­вому споживачу. Крім цього, існують інші фактори культури (мова, цінності, діяльність профспілок та ін.), які можуть стати бар'єром для бізнесу в індустріальних країнах, що не можна роз­глядати в якості гомогенних ринків, не дивлячись на їх подібність.

З іншого боку, важливим фактором діяльності БНП в цих країнах є участь держави у бізнесі, як безпосередня (у вигляді володіння компаніями, особливо у таких галузях, як телерадіо-комунікації, банківська справа, нафтопереробна промисловість), так і непряма участь — у підтримці національних фірм і обме­женні діяльності закордонних компаній. Найбільш важливою проблемою державної участі є природа конкуренції між держав­ними і приватними фірмами, і якщо приватна фірма повинна лише слідувати «правилами гри» уряду, то для державної ком­панії, крім економічних, існують ще й політичні цілі, які часто приносять в жертву ефективність.

Зважаючи на вищесказане, головним фактором визначення стратегії проникненняБНП в індустріальних країнах є конкурен­ція— тобто, вибір країни, продукту і способу проникнення зале­жать від типу конкуренції, з якою фірма стикається у даній країні. Наприклад, ринок телевізорів у Бельгії характеризується прак­тичною відсутністю місцевого виробництва через дороговизну. Тому великі компанії, такі як Soni і Panasonic продукують теле­візори у країнах з низькими затратами і продають їх під своєю торговою маркою через систему торгових представництв і ком­паній.

Інша проблема проникнення — вибір між формами діяль­ності, тобто, створення філіалу або контрактна угода з іншою


Глобалізація і стратегії розвитку______________________________

фірмою. Наприклад, якщо ТНК США чи Японії приймає рішен­ня про створення виробничого підрозділу у Франції — це озна­чає проникнення на ринок всієї Західної Європи, що може при­вести до обмеження інших шляхів проникнення і загрозі гло­бальної стратегії фірми.

Крім того, стратегія проникнення залежить від тенденцій до регіоналізації ринків (через фактори транспорту, часу і культу­ри), що веде до створення різних типів ринків індустріальних країн (США — Канада; Західна Європа; Австралія, Нова Зелан­дія, Японія).

На вказаних засадах здійснюється стратегія функціонування БНП в індустріальних країнах.Фірма конкурує зі своїми супер­никами на основі затрат, диференціації продукту, сегментації ринку. В основі затратного підходу лежить переміщення вироб­ничого процесу з більш розвинених регіонів у менш розвинуті, де фактори виробництва дешевші (американські компанії просу­ваються з півночі на південь США, німецькі — у Португалію, Іспанію, Грецію, нові члени ЄС та ін.). Особливу роль у стратегії БНП в індустріальних країнах відіграє диференціація продукту, оскільки споживачі мають достатній рівень доходів, щоб задо­вольняти свої смаки, купуючи бажані товари і предмети розкоші (наприклад, General Motors не продає Opel і Voxholl на ринку США, a Ford виходить на всі ринки з типовими моделями). В основі сегментації лежить положення про те, що ринки індуст­ріальних країн значно ширші за інші - отже завжди можна знай­ти нішу для успішної діяльності.

В країнах,що розвиваються,як правило, БНП здійснюють, практично всі види економічної діяльності — експортно-імпортні операції, ПЗІ, ліцензійні угоди, франчайзинг, міжнародні банківські послуги та ін.

Слід відзначити, проте, що на міжнародний бізнес у цих країнах накладає відбиток специфіка ринкового середовища. По-перше, рівень державного регулювання і економічні обмеження значно вищі, ніж в індустріальних країнах, і, по-друге, поле діяль­ності міжнародного бізнесу в цій групі країн значно вужче. Так, на країни, що розвиваються, припадає 80% світового населення, але лише 25% міжнародного бізнесу і 1/3 світової торгівлі.

Основні напрями діяльності БНП в цих країнах пов'язані з ПЗІ, особливо — закордонним складанням і банківською сфе­рою — через зміни у джерелах фінансування економічного роз­витку (сьогодні на зміну державним надходженням у країни, що розвиваються, приходить приватний фінансовий капітал).


______________________________________________________ Розділ 7

Особливістю країн, що розвиваються, є вагома частка уря­дового сектора в національній економіці. І хоча частка держав­них підприємств у ВНП нижча, ніж в індустріальних країнах, зате державне регулювання значно жорсткіше, включаючи не лише монопольне володіння провідними галузями, але й засоби обмеження економічної свободи приватних підприємств з ме­тою керування бізнесом у бажаному для держави напрямку.

Таким чином, БНП повинні пристосовуватися до нового для себе середовища:

—в монополізованих державою галузях закордонні фірми
можуть діяти лише на контрактній основі з урядом;

—в галузях, де конкурують державні і приватні фірми, пра­
вила конкуренції відрізняються від «чистої конкуренції» на ко­
ристь державних фірм;

—в інших галузях необхідні значні зусилля у балансуванні
між регулюванням ринку і отриманням прибутку (тобто, з одно­
го боку — зберегти бажаність діяльності фірми для уряду, а з
іншого — проводити у життя генеральну лінію материнської ком­
панії).

Іншою особливістю, яка впливає на міжнародний бізнес БНП у країнах, що розвиваються, є двоїстість їх економік. Двоїста еко­номіка — специфіка країн, що розвиваються, коли деякі фірми і домогосподарства (наприклад, у містах) приймають участь у ринко­вому секторі і міжнародних зв'язках, а інша частина економіки (тра­диційний сектор) ізольований від міжнародної економіки і часто діє у вигляді натурального господарства (у сільських районах).

БНП мають справу лише з ринковим сектором двоїстої еко­номіки, тобто, з урбанізованим центром і середніми та вищими прошарками населення (які мають купівельну спроможність для іноземних товарів або достатню освіту, щоб обслуговувати міжна­родний бізнес). Це створює проблеми для їх діяльності, адже урядовці, які визначають економічну політику — вихідці з цент­ру, а великий відсоток населення — вихідці з периферії. Таким чином, детально розроблений і схвалений урядом інвестиційний проект може виявитися невдалим у конкретному середовищі тра­диційної економіки (наприклад, невдача текстильних фірм США у розташуванні виробничих потужностей у внутрішніх районах Колумбії, де за підрахунками експертів була значна кількість незайнятих жінок, але чоловіки забороняли їм працювати і от­римувати більші доходи, ніж вони).

З іншого боку, БНП часто піддаються нищівній критиці з боку політиків саме за те, що вони оперують виключно у ринко-


Глобалізація і стратегії розвитку______________________________

вому секторі, залишаючи тягар традиційної економіки уряду краї­ни перебування.

Третьою особливістю країн, що розвиваються, є висока ступінь політичного ризику. Урядова політика у цих країнах змінюється набагато частіше, ніж в індустріальних країнах, а ще частіше — ставлення урядів до діяльності багатонаціоналів. Часті зміни в економічній і політичній верхівці — від лівих до консерва­торів і центристів — приводять до змін в економічній політиці — від націоналізації іноземної власності до податкових пільг учас­никам міжнародної діяльності.

Саме ці особливості визначають стратегії БНП у країнах, що розвиваються. В загальному випадку, стратегія проникненняне відрізняється від індустріальних країн (конкуренція і форми економічної діяльності). Проте через часті зміни в уряді та інші фактори «правила гри» у країнах, що розвиваються, можуть зміню­ватися набагато швидше і різкіше, ніж в ринкових економіках. Тому менеджери БНП повинні вживати заходів щодо ризиків на кожній стадії інвестиційного проекту. Крім цього, урядова пол­ітика на зменшення дефіцита платіжного балансу, яка загаль­ноприйнята у країнах, що розвиваються, може привести до ско­рочення імпорту закордонного філіалу БНП на місцевому рин­ку. Тому стратегія проникнення направлена на ПЗІ.

З іншого боку, у стратегії проникнення необхідно врахову­вати «старіння правил», тобто, зміну відношення до БНП з боку місцевого уряду «до» і «після» проникнення. Звичайно, спочатку міжнародний бізнес вітається, йому надаються податкові пільги, урядова протекція, а з часом, після реалізації ПЗІ, БНП змушу­ють грати за місцевими правилами або взагалі залишити країну перебування.

У зв'язку з цим, стратегія функціонуванняполягає у збере­женні початкових позицій відношення уряду шляхом максималь­ного використання конкурентних переваг фірми у технології, роз­поділі, міжнародній інформації. Чим більшу кількість зв'язків зберігає фірма з ресурсами та ринками інших країн, тим менша можливість країни перебування обмежити діяльність БНП без скорочення прибутків від його бізнесу на місцевому ринку.

Як і в індустріальних країнах, стратегія БНПможе концен­труватися навколо мінімізації затрат, диференціації продукту і ринкової сегментації. Зокрема, у країнах, що розвиваються, час­то існує набагато більша можливість сегментації ринку через уря­дову протекцію. Тобто, на ринках, де уряд відіграє значну роль в економіці, фірми можуть здобути захищену позицію за допомо-


____________________________________________________ Розділ 7

гою урядових контрактів або захисту від конкурентів в обмін на ПЗІ. Крім цього, фірми часто використовують стратегію хеджу-вання (страхування) від ризику з боку уряду.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 286; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!