ВПЛИВ БНП НА НАЦІОНАЛЬНУ ЕКОНОМІКУ



БНП постійно відчувають ворожість і негативне ставлення до власної діяльності у всіх країнах перебування. Звичайно, можна у всьому підтримувати міжнародний бізнес багатонаціоналів або відкидати саму ідею закордонного втручання в національну еко­номіку — проте, і в тому, і в іншому випадках необхідне розумі­ння впливу продаж, виробництва та інших операцій БНП на краї­ни, де відбувається їх діяльність.

Саме тому слід уважно аналізувати найбільш важливі еко­номічні втрати і вигоди країн від діяльності БНП і оцінити їх, звертаючи увагу на розуміння взаємодії фірми з органами дер­жавного регулювання, конкурентами в країні походження і пе­ребування та іншими учасниками ринку, які чинять тиск на БНП.

Хоча основним критерієм наслідків діяльності БНП висту­пає економічний фактор, не слід забувати про роль політичних і соціальних факторів, тобто аналіз повинен охоплювати всі три сторони впливу багатонаціоналів на економіку.

Розглянемо той факт, що БНП, власне, є методом органі­зації економічної діяльності. Якщо країна бажає отримати про­дукт ззовні, вона може досягти це шляхом торгівлі між урядови­ми агенціями, приватними підприємствами, або бізнесу в рам­ках БНП (тобто ПЗІ, внутрішньо фірмового експорту).

Дозволяючи діяльність БНП, уряд приймаючої країни оці­нює операційну ефективність (ріст економічного добробуту, вик­ликаний БНП завдяки її конкурентних переваг у порівнянні з націо­нальними та малими фірмами), якщо БНП має доступ до низько-затратних факторів виробництва, міжнародних каналів розподі­лу і сучасної технології. З іншого боку, уряд повинен зважати на монопольну владу (економічну міць, якою володіє БНП у порівнянні з іншими фірмами та урядами, завдяки розміру, багатонаціональності, інформованості та менеджменту), яка дозволяє БНП, викорис­товуючи конкурентні переваги, отримувати надприбутки або зни­щувати місцевих конкурентів, які не в стані змагатися з високо­ефективною організацією БНП.


Глобалізація і стратегії розвитку______________________________

Таким чином, оцінюючи економічний вплив БНП на краї­ну перебування, слід брати до уваги два фундаментальні поло­ження:

1) вигоди від операційної діяльності БНП;

2) втрати від монопольної влади БНП.

Проблема полягає в тому, щоб спробувати вирішити (за до­помогою кількісних чи аналітичних показників) наскільки опе­раційна діяльність БНП на ринку перевищує втрати від викори­стання БНП своєї монопольної влади.

Оскільки БНП впливає на уряди, виробників і споживачів у більш, ніж одній країні, виникає питання: чию точку зору слід брати до уваги для оцінки діяльності БНП? На перший погляд, в міжнародній діяльності БНП зацікавлені як країна походження, так і перебування, так як вони отримують вигоди. Але розміри статків кожної з них відрізняються. Наприклад, експорт украї­нських автомобілів IVECO-КрАЗ у Францію покращує торговий баланс України з Францією і, одночасно, погіршує торговий ба­ланс Франції. IVECO отримує прибутки і в Україні, і у Франції і, переказуючи частину доходів до материнської фірми в Італію, покращує її платіжний баланс. Вплив БНП на економіку кожної країни різний, а отже, і політика з боку окремих урядів щодо її діяльності буде відрізнятися.

Країна перебування (host country) розглядає БНП, по-перше, як джерело забезпечення товарами і послугами, які не в змозі виробляти за тих самих затрат (через ефективність БНП); а по-друге, як загрозу національній економіці з боку монопольної влади БНП (ріст цін, переказ інвестицій, знищення місцевих конку­рентів).

Країна походження (home country) сприяє розширенню міжна­родного бізнесу ТНК (це веде до росту експорту і отриманню додаткових валютних надходжень), проте негативно ставиться до «експорту праці», оскільки міжнародний бізнес БНП зменшує зайнятість в країні.

Розглядаючи конкурентні переваги, можна замітити, що ті з них, які знижують витрати, забезпечують прибутки, які можуть розподілятися між БНП і країною перебування. Наприклад, еко­номія масштабів виробництва (через ПЗІ) веде до зниження зат­рат на одиницю продукції, що дозволяє збільшити прибуток фірми. Цей прибуток може бути розподілений з країною перебу­вання завдяки нижчим цінам для споживачів і податків. Под­ібним чином, відкритість практики менеджменту може бути ви­користана БНП для розвитку місцевої ефективності використання


Розділ 7

ресурсів. Це досягнення ефективності може бути розділеним з країною перебування в різних формах, включаючи людські ре­сурси і податки.

З іншого боку, будь-яке використання конкурентних пере­ваг, які дозволяють БНП подолати конкуренцію інших фірм, може привести до знищення місцевих виробників і панування БНП на ринку. Загрозу для уряду країни перебування представляє та­кож здатність БНП перемішати свої ресурси в інші країни, якщо на місці справи йдуть погано.

Вплив БНП на економіки країни походження і перебування важко оцінити без розгляду особливостей їх діяльності на різних ринках (експорт, контрактні угоди, ПЗІ та ін.) Так, експорт можна легко виміряти, але важко оцінити. Наприклад, уявимо ситуацію коли ГАЗ експортує автомобілі зі свого українського філіалу в Криму до Росії. На перший погляд, це покращує торговий ба­ланс України. Проте, становище набагато складніше:

1) оскільки ГАЗ експортує з Росії двигуни і ходову частину в
Україну, необхідно виміряти співвідношення експорт/імпорт;

2) вплив на платіжний баланс повинен охоплювати рух ка­
піталів (тобто капіталовкладення), переказ прибутків та ін.

Наведемо схему потоків коштів, товарів, технології і трудових ресурсів у випадку складального заводу ГАЗу в Криму (табл. 7.2)

Таблиця 7.2


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!