Стратегії проникнення і функціонування БНП на ринках країн перехідної економіки (СІТ)



Країни СІТпредставляють собою групу специфічних суб'єктів світової економіки, адже більшість з них за своїми еко­номічними показниками не відрізнялися від індустріальних країн, одночасно, належали до протилежної системи централізованої економіки. Тому до кінця 80-х pp. минулого століття діяльність БНП в СІТ була зовсім окремим видом міжнародного бізнесу у порівнянні з іншими країнами (він приносив не лише очікувані прибутки чи втрати окремим фірмам, але й політичні вигоди уря­дам країн походження БНП).

І сьогодні, коли відношення до цих країн дещо змінилося (а деякі з них навіть стали членами Європейського Союзу), основ­ними формами діяльності БНП в них залишаються:

—експортно-імпортні операції;

—ліцензійні угоди;

—бартерна торгівля;

—угоди про технологічний обмін;

—створення спільних підприємств (СП).

Основною особливістю цих країн, з точки зору міжнародно­го бізнесу, є те, що вони залишаються у значній мірі централізо­ваними: більша частина зв'язків відбувається через державні підприємства з високим рівнем бюрократичного контролю за веденням бізнесу.

Незважаючи на вищесказане, навіть під час ідеологічного протистояння ці країни не могли ігнорувати сигналів ринку. Контрактуючи зі західними партнерами, вони змушені були функціонувати у ринковій системі як експортери чи імпорте­ри, кредитори і позичальники та ін. Тобто можливості для ве­дення бізнесу БНП існували задовго до внутрішніх змін в еко­номіках СІТ.

Інша особливість — соціальні та культурні відмінності, які відіграють головну роль в бізнесі СІТ з іншими країнами з роз­виненою економікою як основними партнерами. Практика бізнесу в СІТ залишається високобюрократичною, через набутий досвід менеджерів у цих країнах, і держава все ще залишається цент­ральним діячем бізнесу. Додаткові проблеми створюють непоро­зуміння у мові (як засобі комунікацій), соціальній практиці, етиці.


Глобалізація і стратегії розвитку_______________________________

БНП стикаються з необхідністю подолання мовних відміннос­тей (не лише лінгвістичних, айв управлінському виконанні), стереотипів споживачів без досвіду ринкових операцій, етнічним різноманіттям (наприклад, Росія — не гомогенний, а кілька гете­рогенних ринків).

Найбільш складний аспект ведення міжнародного бізнесу в СІТ- отримання доступу до ринків цих країн. Через час і гроші, необхідні для такого бізнесу, у важкому становищі опиняються малі фірми і компанії, які розраховують на швидкий ефект. Тому бізнес в СІТ — це прерогатива великих, досвідчених БНП,які здатні вести виснажливі довготривалі переговори, нести великі доконтрактні витрати, а потім забезпечити значні обсяги продаж або масштабні інвестиційні проекти в цих країнах.

Стратегії проникненняв значній мірі залежать, по-перше, від конкретної країни, і, по-друге, часу проникнення. Звичайно, до­ступ до ринку легший у тій країні, чиї валютні резерви менш обмежені (як це було у випадку Угорщини, Чехії, Польщі). Оск­ільки закордонна власність обмежена, як правило, меншістю у СП у більшості випадків, можливі стратегії проникнення БНП на перших порах не охоплюють отримання повної власності, а розглядають інші види бізнесу. Найчастішим способом проник­нення залишається експорт. З часом зростає роль угод про ви­робничу кооперацію, ліцензування, СП, бартер (наприклад, Volkswagen — Skoda).

Діючи в СІТ, фірми, як правило, використовують такі конку­рентні переваги: власну технологію, досвід менеджменту, марке­тингову мережу (як ми побачимо далі на прикладі Procter@Gamble).

Саме тому у якості стратегії функціонуванняна перший план виступають контрактні угоди, а не процес виробництва. Слід за­уважити, що в СІТ традиційно розвивають міжнародний бізнес БНП(Coca-Cola, American Express, General Motors, etc.), які ви­користовують ПЗІ для виробництва своїх традиційних, стандар­тизованих товарів та послуг для обслуговування нових ринків, а також фірми зі сталими сімейними зв'язками.

Значну увагу в операційній стратегіїБНП приділяють про­блемі політичного ризику, адже процес ринкових перетворень в СІТ не зайшов настільки далеко, щоб його не можна було повер­нути назад. Тому, розглядаючи шляхи уникнення ризику діяль­ності в СІТ, БНП можуть згортати чи не проводити бізнес; зай­матися пошуком страхових компаній, форфейторів, урядового захисту; диверсифікувати діяльність у кількох країнах. Найнові­шою тенденцією у виконанні стратегії БНП можна назвати бар-


Розділ 7

тер як метод ведення справ не лише у торгівлі, а й інших видах міжнародного бізнесу в СІТ.

Таким чином, проникаючи і оперуючи на різних ринках, БНП, з одного боку, вимушені пристосовуватися до місцевого середовища і «правил гри» на конкретному ринку, а з іншого — зачасту створюють необхідне і бажане для себе середовище ве­дення міжнародного бізнесу.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!