ЗВ'ЯЗОК ПЛАТІЖНОГО БАЛАНСУ, КУРСУ ВАЛЮТИ ТА ОБСЯГІВ ВИРОБНИЦТВА І СПОЖИВАННЯ В КРАЇНІ



Всі зміни у економіці, відображені у платіжному балансі, у кінцевому рахунку, впливають на валютний курс. Величина ос­таннього залежить від обсягів експорту і імпорту, припливу і відто­ку капіталу, зміни офіційних резервів.

Якщо розглядати фактори, які впливають на валютний курс за рахунком поточних операцій, то їх можна звести до змін, що відбуваються у експорті і імпорті. У такому разі розглянемо всі ті чинники, які можуть впливати на експортно-імпортні операції країни.

1. Співвідношення темпів зростання доходу у різних країнах.Як було показано раніше, обсяг споживацьких витрат знаходиться у безпосередній залежності від рівня національного доходу краї­ни. Разом із зростанням доходу збільшується споживання як


Варіативність сучасних макроекономічних політик_________________

вітчизняних, так і імпортних товарів. Отже, імпорт товарів і по­слуг залежить від національного доходу. Якщо зростання націо­нального доходу однієї країни випереджає зростання даного по­казника у іншій, то це означає, що імпорт закордонних товарів буде зростати швидше експорту. Зростання попиту на імпортні товари приведе до зростання попиту і на іноземну валюту. Це відбувається внаслідок того, що закупівля товарів на міжнарод­них ринках здійснюється або у доларах США, або у грошових одиницях країни-виробника, якщо купівля-продаж відбувається безпосередньо на її внутрішньому ринку. Підвищення попиту на іноземну валюту знизить курс національної валюти. Саме тому всі фактори, що приводять до зростання доходу, сприяють зни­женню валютного курсу, і навпаки.

2. Відносна зміна рівня цін.Якщо темпи зростання цін у одній
країні перевищують відповідні показники у іншій, то імпортні
товари до того моменту, доки курс валюти не зміниться, будуть
відносно дешевшими. Споживачі переорієнтують свої витрати
на іноземні товари, що приведе до зростання попиту на іноземну
валюту і зниження курсу національної.

3. Зміна споживацьких уподобань.Поява на ринку нових мо­
дифікацій продукту, мода, реклама змінюють у споживача уяв­
лення про споживчі властивості товару. І якщо імпортні товари
стануть більш привабливими, то це приведе до зростання їх спо­
живання. Відповідно зросте і попит на іноземну валюту, а курс
національної валюти понизиться. Якщо зміни у смаках спожи­
вачів відбудуться у бік уподобань вітчизняних товарів, то відбу­
дуться протилежні процеси.

4. Торгова політика.Активна торгова політика змінює обся­
ги експорту і імпорту, а отже, попит і пропозицію валюти з боку
експортерів і імпортерів. Введення митних тарифів, імпортних
квот, ліцензування обмежують імпорт і сприяють підвищенню
курсу національної валюти. Експортні субсидії, кредитування
експорту, демпінг розширюють експорт національних товарів і ,
у кінцевому рахунку, також позитивно впливають на підвищен­
ня курсу національної валюти.

З іншого боку, курс валюти не є інертним, а, в свою чергу, також впливає на платіжний баланс. І частіше всього це здійснюється за рахунок проведення валютної політики. Державне регулювання валютного курсу— це система заходів держави, спря­мованих на підтримку стабільності національної грошової оди­ниці. Дана політика впливає на характер експортно-імпортних потоків і змінює сальдо платіжного балансу за рахунками поточ-


_____________________________________________________ Розділ 2

них операцій і валютних резервів. Основними методами валют­ної політики є:

1. Девальвація— дії уряду, націлені на зниження валютного
курсу своєї країни шляхом збільшення пропозиції грошей. Зни­
ження валютного курсу означає, що товари країни стають на
міжнародних ринках більш дешевими, що підвищує попит на
них з боку іноземців і робить вигідним нарощування експорту.
Імпортні ж товари стають більш дорогими, внаслідок чого на
них знижується внутрішній попит і відбувається скорочення
імпорту.

2. Ревальвація— дії уряду, націлені на підвищення валютно­
го курсу своєї країни шляхом скорочення пропозиції грошей в
економіці. Підвищення курсу валюти приводить до протилеж­
них наслідків.

3. Валютна інтервенція— втручання Центрального банку краї­
ни у операції на відкритому ринку з метою впливу на валютний
курс через купівлю-продаж іноземної валюти. Якщо Централь­
ний банк продає валюту за рахунок скорочення своїх офіційних
валютних резервів, то тим самим він сприяє збільшенню її про­
позиції, зниженню кількості національних грошей в обігу і підви­
щенню ціни національної валюти.

Покупка валюти забезпечує приріст валютних резервів, збільшення пропозиції грошей на внутрішньому ринку і знеці­нювання національної валюти.

Врівноважити попит і пропозицію валюти, якщо рівновага між ними порушилась у ході здійснення країною експортно-імпортних операцій, які відображаються на рахунку поточних операцій платіжного балансу, може приплив або відтік капіталу. Рахунок операції з капіталомплатіжного балансу відображає дані процеси і свідчить про те, що фактори, які викликають приплив капіталу у країну, сприяють підвищенню курсу її національної валюти, і навпаки.

Головним фактором, який визначає для інвестора країну розміщення капіталу є розмір реальних ставок відсотку. Чим ви­щими є реальні ставки відсотку і, відповідно, рівень доходності капіталу у даній країні відносно інших країн, тим привабливі­шою вона є для вкладення фінансових коштів. Збільшення по­питу на національні фінансові активи відображається у пропо­зиції іноземної валюти і діє у бік підвищення курсу національ­них грошей.

Щодо впливу курсу валюти на напрями міжнародного руху капіталу, то він не є однаковим для різних видів капітальних


Варіативність сучасних макроекономічних політик_________________

благ. Так, ввезення довгострокового капіталу у країну визначається перспективними цілями, і тому на ньому мало відображаються зміни курсу валюти. Для ввозу короткострокового капіталу в краї­ну із вільноконвертованою валютою, навпаки, валютний курс має велике значення, так як тут виникає можливість гри на кур­сових коливаннях. Як правило, ввезення капіталу збільшується перед можливою ревальвацією, а після неї збільшується вивіз капіталу.

Маючи уяву про основні взаємозв'язки між курсом валюти і платіжним балансом, можна вести мову про можливість регулю­вання останнього. Як показує світовий досвід, практично всі країни світу мають неврівноважений платіжний баланс, що ви­магає його регулювання з боку держави. Таке регулювання здійснюється найчастіше за допомогою проведення бюджетно-податкової або кредитно-грошової політики, яка, до речі, досить серйозно впливає на курс валюти і стан офіційних валютних ре­зервів.

Вплив стимулюючої бюджетно-податкової політики на стан платіжного балансупроявляється у тому, що зростання держав­них витрат через мультиплікаційний ефект приводить до росту доходу. При зростанні доходу розширюється попит не тільки на вітчизняні, але й на імпортні товари. У результаті цього підприємці націлюються на розширення ввозу закордонних товарів і послуг на внутрішній ринок. Зростання імпорту приводить до знижен­ня показника чистого експорту й погіршує торговельний баланс.

Разом з тим, зростання доходу приводить до збільшення внутрішньої процентної ставки, а це стимулює приплив капі­талів із-за кордону. У результаті відбувається поліпшення балан­су операцій з капіталом. У підсумку відбувається нейтралізація або послаблення негативного впливу торговельного балансу на стан усього платіжного балансу.

Тут варто мати на увазі, що описаний нами підсумок платі­жного балансу буде багато у чому визначатися тим, яка склалася у навколишньому світі ступінь мобільності капіталу. Під остан­ньою розуміється відсутність або наявність обмежень, що пере­шкоджають або заохочують вкладення або відтік іноземних інве­стицій.

При високій мобільності капіталу зростання ставки відсот­ку може викликати значний приплив іноземного капіталу у краї­ну, що складе позитивне сальдо по рахунку операцій з капіталом і перекриє дефіцит торговельного балансу, а у результаті, зро­бить платіжний баланс активним.


Розділ 2

При низькій мобільності капіталу його приплив може вия­витися недостатнім для компенсації дефіциту торговельного ба­лансу, і платіжний баланс буде мати негативне сальдо.

Вплив стимулюючої кредитно-грошової політики на стан пла­тіжного балансувиражається у тому, що збільшення пропозиції грошей знижує ставку відсотка. Дешеві гроші стимулюють зрос­тання витрат, у тому числі і на імпорт, а це погіршує торговель­ний баланс. Разом з тим, більш низька ставка відсотку приво­дить до відтоку капіталу із країни, що погіршує баланс руху кап­італу. Платіжний баланс виявляється дефіцитним за рахунок по­гіршення рахунку поточних операцій і рахунку операцій з капі­талом.

Таким чином, досягнення нульового сальдо платіжного ба­лансу, яке досить часто називають встановленням зовнішньої рівно­ваги,залежить від взаємодії багатьох факторів і потребує ураху­вання передатних механізмів, що діють у відкритій економіці.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!