Середовище формування стратегій розвитку



«технологічною»: сукупність галузей, що користуються
однією і тією ж технологією (як, наприклад, біотехнологічний
кластер);

«товарно-виробничою» — співпартнерство виробників од­
нотипної продукції (текстильні кластери в Італії);

«змішаною» — синтез двох чи декількох схем.

Не менш важливим є обрання загальної регіональної стра­тегії створення конкурентних переваг для вже сформованого клас­теру. Умовно можна виділити три варіанти (рис. 1.2).



Кластерні стратегії створення конкурентних переваг


Наздоганяючий розвиток


Піонерна


Традиційна


Економія на масштабах виробницт­ва, диверсифікація трудо- та капітало­місткої продукції


Модернізація запо­зичених технологій, диференціація, дивер­сифікація капітало- та наукомісткої продукції


Інноваційна

унікальність товару

та технології його

виготовлення


 


Рис. 1.2. Кластерні стратегії створення конкурентних переваг

Піонерна стратегія, або підхід «стовпової дороги»робить на­голос на нових технологіях, що дозволяють або виробляти нові унікальні товари, або продукувати традиційні з порівняно мен­шими витратами й надають країнам тимчасову перевагу в бо­ротьбі за експортні ринки. Підприємці-новатори протягом пев­ного часу володіють так званою «квазімонополією» і одержують додатковий прибуток, експортуючи новий товар. У результаті ж впровадження нововведень утворюється «технологічний розрив» між країнами, що володіють та не володіють новою технологією.

Традиційна стратегія, або підхід «путівця»(рос. - проселоч-ной дороги) дозволяє підтримувати конкурентоспроможність шляхом зниження виробничих витрат, головним чином за раху­нок масштабів виробництва та низької заробітної плати. Очікуєть­ся, що низькі витрати в цьому випадку будуть сприяти зростан­ню прибутку й дозволять виробникам продукції успішно конку­рувати із суперниками. Підприємства, з метою постійного зде­шевлення своєї продукції, змушені постійно шукати нові джере-


_____________________________________________________ Розділ 1

ла дешевої робочої сили й не зацікавлені вносити інвестиції в розвиток конкретного регіону.

Стратегія наздоганяючого розвиткувиходить із необхідності, по-перше, активного запозичення здобутків зарубіжного науко­во-технологічного потенціалу (насамперед технологій) через ліцензійний механізм й модернізації на їх основі виробничих потужностей індустріальних галузей, а по-друге, — опанування випуску наукоємної продукції, що випускається в країнах пост-індустріалізму й перебуває у фазі зрілості життєвого циклу то­варів. Вона точніше пояснює еволюцію країн, що розвиваються, де такий цикл починається з імпорту якогось продукту і надалі будується на суперництві з лідером. Стрижнем наздоганяючої модернізації (на відміну від піонерної, де новий технологічний устрій виникає на основі попереднього в результаті внутрішніх імпульсів до розвитку) є освоєння технологічних і економічних механізмів, вже створених країнами і фірмами — лідерами.

В умовах глобалізації еволюція кластера, проходить кілька стадій розвитку, що відображають певні площини його інтерна­ціоналізації.

З одного боку, залучення лідерів кластера в міжнародні еко­номічні відносини й їх проникнення на конкретні відбувається за схемою:

Фаза 1. Розвиток у національному масштабі (експорт
відсутній).
Підприємства-лідери кластера в масштабі країни ви­
користовують, відповідно до обраної стратегії, всі свої можли­
вості, щоб одержати специфічні вигоди. На цьому етапі вони не
зацікавлені виходом на закордонні ринки, особливо в тих випад­
ках, коли розмір внутрішнього ринку достатній.

Фаза 2. Розширення експортної діяльності (експорт через
торгових агентів та дочірні торговельні компанії).
Підприємства
досягають відповідного обсягу виробництва і для усунення про­
блеми реалізації прагнуть до розширення ринків збуту, почина­
ючи експортувати продукцію. Закордонна діяльність компанії
набуває відносно самостійної форми та вступає у складну систе­
му взаємозалежностей з іншими видами її діяльності, підштов­
хує до якісних змін у зовнішньоекономічній діяльності у напрямку
від експорту до закордонного виробництва. Відбувається певний
поділ (відділення) діяльності на внутрішньому та зовнішньому
ринках. Це знаходить відбиття у організаційній структурі ком­
панії та відбивається у набутті нею рис міжнародної корпорації.

Фаза 3. Виробництво за кордоном (дочірні виробничі ком­панії).Виробництво переноситься за межі країни, де відкрива-


Середовище формування стратегій розвитку______________________

ються філії підприємств-лідерів. Вони розраховують на знижен­ня транспортних видатків і інші вигоди, надавані приймаючою країною, такі, як дешева робоча сила, доступність сировини, одер­жання дотацій тощо.

Фаза 4. Інтернаціоналізація кластера. Підприємства-ліде-ри виходять на ринки декількох країн і прагнуть до консолідації всіх міжнародних операцій. Істотним є обмін кінцевими продук­тами і їхніми компонентами між закордонними філіями й мате­ринськими фірмами.

Саме на цій фазі компанії остаточно набувають статус транс­національних5 (міжнародних) корпорацій, яким притаманна ви­сока інтенсивність внутрішньо-корпоративної торгівлі та транс­ферів передових технологій, глобальна структура зайнятості та міжнародна мобільність менеджерів, відносна незалежність від країн базування та приймаючих країн. Зокрема, комісія ООН рекомендує визначати ТНК за наступними ознаками: річний оборот (або обсяг продажу) більш ніж 1 млрд дол.; наявність філій не менш як у 6 країнах світу; доля іноземних активів скла­дає 25—30% загальної вартості активів компанії; 1/5—1/3 всього обсягу обороту компанії відбувається за межами країни, тобто охоплює її зовнішні операції.

Міжнародні корпорації здійснюють свою діяльність за різни­ми організаційними формами:

транснаціональні корпорації (ТНК), у створенні яких ви­
користовується капітал однієї країни;

багатонаціональні корпорації (БНК), у створенні яких ви­
користовується капітал декількох країн;

міжнародні корпоративні союзи (групи) — об'єднання про­
мислових, банківських та інших концернів для вирішення пев­
них економічних завдань у таких, галузях як електронна, елект­
ротехнічна, автомобільна, авіабудівна, інформаційна;

глобальні корпорації, які здійснюють свою діяльність у
більшості країн світу, наприклад, «Кока-кола», «Епсон», «Не-
стле», «Дженерал моторе», «Дженерал електрик» .

В межах міжнародних компаній (у їх внутрішній структурі) домінує планомірність та перетворення конкуренції у внутріш-ньокорпоративне суперництво та співробітництво між їх підроз­ділами. Останні можуть бути юридично зареєстровані як:

Юскільки у переказі з англійської мови термін «transnational» може набувати різного значення, то у економічних виданнях будь-які типи міжнародних корпорацій як правило визначають як ТНК.


Розділ 1

філії, що відкриваються у інших країнах (відносно країни
базування головної компанії);

дочірні компанії, коли головна компанія реєструє підприє­
мства з капіталом, у якому їй належить більш ніж 50%;

спільні підприємства, в яких капітал головної компанії скла­
дає менш ніж 50%;

змішані компанії, які реєструються за участю іноземних та
місцевих підприємств і компаній різних форм власності.

Фаза 5. Глобалізація кластера.Компанії—лідери прийма­ють рішення здійснювати глобалізацію всіх операцій з централі­зацією рішень щодо координації виробництва й розподілу.

Не викликає сумніву, що продуктивність і конкурентоспро­можність кластера як цілісності безпосередньо залежить від співпадіння стратегічних векторів розвитку самого кластера та його окремих складових (фірм, підприємств).

Конкурентні стратегії фірми

Загальна мета запропонованого до вашої уваги підручника та його спрямованість на стратегічні проблеми сучасної світо­вої економіки визначає можливість обійтися без історичного екскурсу в проблематику стратегічного менеджменту та марке­тингу і розпочати наш розгляд від моменту масового утворення глобальних міжнародних компаній і глобалізації бізнеса, тобто з 70-х pp. XX ст.

В цей період найбільшою популярністю користувалися дос­тупні, наочні схеми розподілу стратегічних ресурсів для багато­галузевих фірм. Вони були свідомо спрощені, щоб зменшити потреби інформації, скоротити час на збір даних і виявити пріо­ритети подальшого аналізу. Одна з таких схем - розроблена Бо-стонською консалтинговою групою матриця «зростання ринку/ частка ринку». Щоб розподіляти обмежені ресурси за допомо­гою даної матриці, керівництву компаній пропонувалося попе­редньо оцінити рентабельність і перспективність своїх виробни­чо-збутових відділень, які умовно підрозділялися на чотири типи: «зірки», «дійні корови», «знаки питання», «собаки».

Найбільш перспективні «зірки», що володіють великою ча­сткою швидко зростаючих ринків, здатні акумулювати значні ресурси й самі піклуватися про себе. Однак у разі, якщо їм зна­добляться додаткові кошти, їх необхідно надати, бо вкладений капітал матиме високу віддачу. Відбирати ж гроші в «зірок» не рекомендувалося, щоб не перешкодити їхньому розвитку й роз­витку компанії в цілому.


Середовище формування стратегій розвитку______________________

«Дійні корови» мають міцні позиції, але на повільно зроста­ючих традиційних ринках. Вони є «форпостом» економічної ста­більності компанії й, певною мірою, її «донорами». У них можна забирати частину ресурсів для фінансування інших відділень, НДДКР, тобто для підкріплення загальної стратегії розвитку.

«Знаки питання» — це «проблемні» відділення, що контро­люють невеликі частки швидко зростаючих ринків. їм можуть знадобитися кошти для росту, але їхня перспектива неясна. У «собак» (інколи визначаються як «важкі діти»), що займають не­великі частки повільно зростаючих ринків, прибутки незначні або взагалі відсутні. Вони постійно «голодні» і «випрошують по­дачку». Подібні малоперспективні відділення рекомендується ліквідувати. Слід зазначити, що вказані рекомендації надаються безвідносно до географічної «архітектури» компанії та її філій.

В 80-ті pp. M. Портер піддав дану модель серйозній критиці, підкреслюючи, що ринкова частка компаній і зростання галузе­вого ринку — аж ніяк не єдині критерії рентабельності й перс­пективності. Оскільки будь-яка компанія стикається з появою нових суперників, спробами покупців збити ціни, а постачаль­ників — підвищити їх, а також із створенням і поширенням то-варів-замінників, всі учасники ринку зацікавлені в ослабленні конкуренції. Додатковим фактором, що впливає на вибір стра­тегії, є сфера конкуренції фірми. Існує альтернатива: або конку­рувати по «широкому фронту», або орієнтуватися на якійсь кон­кретний локальний сегмент ринка (так звана «вузька мета»). На­приклад, в автомобілебудуванні провідні американські та японські фірми випускають цілий спектр моделей різного класу, в той час як німецька фірма БМВ (BMW) спеціалізується на дорогих швид­кісних машинах вищого класу, а корейські фірми «Хюндай» та «Деу» — на машинах малогабаритного класу. Відповідно до мети та умов конкуренції М. Портер пропонував або мінімізувати ви­робничі витрати, або диференціювати продукт, або концентру­ватися на певному сегменті ринку. На його думку, всі стратегії створення стійких конкурентних переваг так чи інакше уклада­ються в чотири типові варіанти (рис. 1.3).

Вважаючи ці типові стратегії універсальними, життєздатни­ми й ефективними, М. Портер закликав менеджерів обирати тільки одну з них, щоб не розпорошувати ресурси. Для правильно­го вибору він рекомендував визначити ланцюжок створення фірмою споживчих цінностей, певну ланку якого варто зробити ключовою, тобто такою, що створює конкурентні переваги. Нею може бути виробнича діяльність, збут, обслуговування й т. д.


Розділ 1

 

 

 

 

Стратегія отримання конкурентних переваг

Менші витрати Диференціація

Сфера конкуренції

Широка мета Лідерство за рахунок економії на витратах виробництва Диференціація
Вузька мета Концентрація на зниженні витрат Сфокусована диференціація (сегментація)

Рис. 1.3. Типові стратегії фірми за М. Портером

Якщо фірми будь-якої галузі починають активно виходити на світовий ринок й конкурувати за споживача на зовнішніх рин­ках, то така галузь, за М. Портером, набуває статусу глобальної. Конкуруючі в ній фірми спираються на переваги, що отримують внаслідок їх діяльності у інших країнах, та комбінують їх з пере­вагами, досягнутими у країні базування на основі глобальної стра­тегії.

Глобальна стратегія фірми— це стратегія, при якій фірма продає свою продукцію в багатьох різних країнах, використову­ючи при цьому один підхід. її основними моментами є вирішен­ня питань: а) про геоекономічну конфігурацію компанії; б) ко­ординацію географічно розосереджених видів діяльності; в) мож­ливість та доцільність угоди про міжнародний альянс (коаліцію) з фірмами інших країн, що «працюють» в цій ж галузі (рис. 1.4).

Розуміючи, що головним недоліком «типового» стратегіч­ного планування є сподівання на незмінність ситуації протягом тривалого часу, М. Портер ввів у свою теорію конкуренції дина­мічний фактор. Він переконливо довів, що збереження конку­рентоспроможності фірми, особливо там, де початкова перевага була пов'язана із базовими (природними) факторами, в довгост­роковому періоді потребує постійного нагромадження конкурен­тних переваг через інноваційні процеси.

Деякі інновації створюють конкурентні переваги, породжу­ючи принципово нові сприятливі можливості на ринку або ж дозволяючи заповнити сегменти ринка, на які досі не звернули увагу конкуренти.

В 1995 p. M. Тресі й Ф. Вірсема, представники консалтин­гової фірми CSC Index, виступили із пропозицією, що нагадува­ла типові стратегії М. Портера. Вони радили кожній компанії ретельно проаналізувати, чим вона найбільш приваблива для споживача, і перетворити власну унікальну цінність у довгостро-


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!