Середовище формування стратегій розвитку





Глобальна стратегія фірми


Геоекономічна конфігурація


Координація діяльності


Стратегічні альянси


• визначення країн, на
території яких буде
розгорнута діяльність
фірми;

• розподіл видів еко­
номічної діяльності
(керівництво, поста­
чання, виробництво,
збут, післяпродажне
обслуговування) між
окремими країнами


 

• обмін інформацією;

• розподіл відпові­
дальності за прийнят­
тя рішень;

• погодження зусиль
фірми щодо вирішен­
ня тактичних проб­
лем, реакції на конку­
рентні загрози,
несприятливі рішення
урядів приймаючих
країн


 

• обгрунтування мети
альянсу (доступ на нові
ринки чи до нових
технологій, спільний
маркетинг, ефект
масштабів, розподіл
ризику, спільний тиск
на конкурента,
виконання вимог уряду
тощо);

• вибір партнерів;

• визначення механізмів
досягнення мети
альянсу та контролю до
дотриманням умов
альянсу


 


Рис. 1.4. Складові глобальної стратегії фірми

кову стратегію (іншими словами, визначити свої сильні сторони й зміцнювати їх). Для цього фірмі рекомендувалося обрати одну із трьох «ціннісних дисциплін»: безупинно поліпшувати або ви­робничі процеси, або продукцію, або прийоми обслуговування клієнтів. Вибір повинен був бути максимально продуманим, іна­кше, затверджували автори концепції, фірма зіб'ється зі шляху й потерпить крах.

При показній простоті незручність даної концепції поляга­ла не тільки у вузькій спеціалізації на якійсь одній стратегії, але й у необхідності безпомилкового вибору, що в непередбаченому мінливому ринковому середовищі представляє складне завдан­ня. Однак головне полягало в тому, що М. Тресі й Ф. Вірсема, як і їхні попередники, розглядали конкуренцію як битву, у якій «пе­реможець одержує все».

Відповіддю на цей підхід стало більш широке розуміння дій компаній, у яких однаково важливі як конкуренція, так і співро­бітництво. Психолог Дж. Ф. Мур з Гарвардського університету розвив теорію підприємницьких екосистем.


_____________________________________________________ Розділ 1

Він порівнював бізнес-середовище з екологічною системою, у якій мають місце не тільки боротьба, але й еволюція, співроб­ітництво й взаємозалежність. У бізнесі успіх фірми також зале­жить від навколишнього середовища, тому менеджерам потрібно думати про компанію як про елемент екосистеми, де зв'язані інтереси всіх учасників бізнесу й членів суспільства. Замість стра­тегії, націленої на створення однобічних переваг, фірмі потрібно стати чимось подібним до садівника або лісника, який вирощує й підтримує екосистему в цілому. У ній сполучаються вплив зов­нішнього середовища, конкуренція й еволюція, і цей феномен Дж. Ф. Мур назвав «коеволюцією».

При заснуванні компанії (створенні екосистеми) важливо знайти таку ринкову нішу, що не загальмує її зростання й відкриє значні збутові перспективи, і яка водночас є досить віддаленою від конкурентів. На стадії розширення екосистема зміцнюється за рахунок створення сприятливого оточення з дистриб'юторів, постачальників, споживачів, інших учасників бізнесу й одержує механізми виживання, якщо вдається перебороти погрозу аль­тернативних продавців. Третя стадія — боротьба за лідерство, де поряд з партнерами присутні конкуренти. Тоді закономірні зни­ження витрат, реструктуризація, субпідряд і т. п., а як головний важіль підтримки життєспроможності системи виступають інно­вації, привабливі для клієнтів і партнерів. Нарешті, четверта ста­дія — криза екосистеми через старіння, зіткнення з іншими підприємницькими структурами або несприятливу зміну середо­вища функціонування. В цих умовах можна спробувати ради­кально трансформувати компанію, вивчивши причини її занепа­ду й згуртувавши всі зацікавлені у виживанні сторони, але успіх не гарантований. Також було відзначено, що наведені рекомен­дації можуть бути адаптовані до будь-якої економічної екосисте­ми, незалежно від рівня (мікро-, мезо-, макро-, мега-) її функ­ціонування й розвитку.

Попередньо розглянуті підходи до конкуренції так чи іна­кше мають відношення до вже існуючого бізнесу або до реагу­вання на конкретний виклик з боку зовнішнього середовища. Між тим, наприкінці XX ст. у середині 90-х pp. формується й одразу набуває широкого розповсюдження точка зору, що у кон­куренції перемагатиме той, хто зможе формувати ринки майбут­нього й домінувати на них.

Новаторську концепцію розвитку конкурентних переваг фірми і галузі із прицілом на майбутнє першими запропонували Г. Хемел і К. Прахалад. Вони відзначили, що галузевих гігантів


Середовище формування стратегій розвитку______________________

перемагають компанії, що відстають від них по фінансових мож­ливостях і мають порівняно незначні традиційні переваги у якості продукції або ефективності виробництва. Стабільні раніше га­лузі стрімко змінюють конфігурацію, зливаються й роздроблю­ються в міру появи нових продуктів («злиття» комп'ютерів і за­собів зв'язку, запису зображення на CD-диски й телебачення), а перспективність фірми визначається першістю не на сьо­годнішніх, а на майбутніх ринках. Такі ринки ще не існують, але їх необхідно представляти вже зараз і прагнути до їхнього фор­мування, на що може знадобитися п'ять, десять і більше років. М. Хемел і К. Прахалад назвали цю стратегію інтелектуальним лідерством.

Найважливішою умовою інтелектуального лідерства Г. Хе­мел і К. Прахалад назвали вміле використання «базових функц­іональних характеристик продукту» і «ключових компетенцій». Перше поняття означає потенційні можливості розвитку й ново­го використання вже існуючого продукту, друге — знання й умі­ння людей, які ширше їхніх посадових обов'язків. Якщо якийсь конкретний товар не користується попитом, ключові компетенції дозволять згенерувати інші пропозиції.

Стрижнева ідея даної концепції — бізнес, цей динамічний рух у майбутнє. М. Хемел і К. Прахалад заявили, що бути другим або третім у галузі далеко не так вигідно, як вважалося раніше. Вони спробували вказати шлях у лідери навіть невеликим ком­паніям, закликаючи перемагати «не ресурсами, а умінням», і пе­реконуючи, що володіння великою часткою сьогоднішнього ринку не є критерієм стратегічного успіху. Проаналізувавши фактори злету ряду провідних компаній (Microsoft, Motorola, Honda і ін.), науковці представили докази того, наскільки важливо не відволіка­тися на реструктуризацію й перебудову, а створювати ринки май­бутнього й домінувати на них.

Багатство й процвітання, стверджує Г. Хемел, можуть забез­печити лише принципово нові види бізнесу, нелінійні інновації й нестандартні рішення. Так, послуги по Інтернету зажадали нових організаційних форм і керування в режимі реального часу. Стратегічна гнучкість (здатність швидко змінити продукт, ка­нали розподілу тощо), безумовно, важлива, але й вона мало допомагає, коли мова йде про новий бізнес. Недостатньо спрог-нозувати, що може трапитися з компанією в майбутньому, не­обхідно проектувати майбутнє, тобто свідомо керувати ним. Для характеристики контурів майбутньої галузі в міру її створення М. Хемел і К. Прахалад, відмовившись від традиційного страте-


_____________________________________________________ Розділ 1

гічного планування, ввели терміни «стратегічні наміри» і «стра­тегічна архітектура».

Призиваючи до революційної новизни, Г. Хемел разом з тим не заперечує значення деяких традиційних факторів конкурен­тоспроможності. Так, для перетворення інноваційного портфеля в глобальну стратегію, як і раніше важливий розмір фірми для використання ефекту масштабу; вигоди від асортиментів і галу­зевої стандартизації (наприклад, навколо операційної системи Windows, розробленої компанією Microsoft, вибудовуються сотні невеликих інновацій у всій галузі програмного забезпечення); ключові компетенції; цінність торговельної марки; споживчі ак­тиви. Все це дозволяє перетворити портфельні інновації й роз­різнені проекти в завершену гнучку нелінійну стратегію.

Дана концепція не уникла критики. Зокрема, її опоненти вважали, що поки фірма, відірвавшись від конкретних економі­чних реалій, марить про стратегічну архітектуру майбутнього, вона ризикує загубити сьогоднішні переваги. Крім того, залишається відкритим питання, що очікує тих, хто не збирається або не може стати чемпіоном.

Однак саме останні обставини визначають значення кон­цепцій інтелектуального лідерства та постійної революційної інноваційності для становлення стратегічних конкурентних пе­реваг компаній, що утворюють ядро кластера, й дійсно претен­дують на лідерство у високотехнологічних галузях і глобально­му бізнесі. Значна ж кількість супутніх та підтримуючих ком­паній, серед яких, як правило, переважають малі й середні підприємства, у конкурентній боротьбі можуть ефективно по­єднувати традиційні підходи до створення конкурентних пере­ваг із поступовим оновленням асортименту і вдосконаленням продукції, впровадженням ресурсозаощадливих та більш про­дуктивних технологій.

З точки зору глобальних стратегій ведення бізнесу також знач­ний інтерес представляє модель життєвого циклу галузі ADL/LC,розроблена Артуром Д. Литтлом. Основною ідеєю цієї моделі було визначення стратегії розвитку компанії, виходячи з двох обста­вин: стадії життєвого циклу виробництва та конкурентної по­зиції певного виду бізнесу (домінуючої, сильної, сприятливої, міцної чи слабкої).

За своєю структурою модель ADL/CL — це матриця розмір­ністю 5x4, де всі види бізнесу організації розташовані у відпові­дності зі стадіями життєвого циклу галузі і їхніх конкурентних позицій.


Середовище формування стратегій розвитку______________________

Кожна клітка вказує можливості «специфічного вибору», а також на ряд «конкретних стратегій», які можуть бути застосо­вані в цьому випадку для даного виду бізнесу.

Артур Д. Літтл визначив такі можливі конкретні стратегії: А Зворотна інтеграція (згортання бізнесу за кордоном

та переорієнтації його виключно на внутрішній ринок В Розвиток бізнесу (торгівлі) за кордоном С Розвиток виробничих потужностей за кордоном D Раціоналізація системи збуту Е Нарощування виробничих потужностей взагалі (безвідносно

до території діяльності фірми) F Експорт тієї ж продукції G Пряма виробнича інтеграція Н Невпевненість

І Початкова стадія розвитку ринку J Ліцензування товарів за кордоном

К Повна раціоналізація (вдосконалення сортаменту та технологій) L Проникнення на ринок

М Націоналізація (повне охоплення внутрішнього) ринку N Методи й функції ефективності О Нові продукти/нові ринки Р Нові продукти/ті ж ринки

Q Раціоналізація (вдосконалення якості) продукції R Раціоналізація асортименту продукції S Суто виживання Т Ті ж продукти/нові ринки U Ті ж продукти/ті ж ринки V Ефективна технологія

W Традиційна ефективність — зниження вартості X Відмова від виробництва

За вказаних вихідних умов матриця ADL/LC виглядатиме таким чином (табл. 1.1).

Одним із найважливіших чинників ефективності та прибут­ковості фірм і галузей є бізнес- та макро- середовище, в якому вони функціонують і розвиваються. У формуванні останнього безпосередню участь бере держава.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 307; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!