ВІДОБРАЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ МІЖНАРОДНИХ ОПЕРАЦІЙ У ПЛАТІЖНОМУ БАЛАНСІ



Участь країни у зовнішній торгівлі не є єдиним напрямком її міжнародної діяльності. Економічні суб'єкти різних країн про­дають один одному товари, надають послуги, переказують дохо­ди, дарують, позичають і повертають кошти, інвестують капітали у господарство інших країн. Особливості міжнародного руху то­варів, послуг, доходів і капіталу відбиваються у платіжному ба­лансі країни, який, до речі, включає у себе як одну із складових і торговельний баланс.

Платіжний баланс— це статистичний звіт, побудований у формі бухгалтерських рахунків, про торговельні і фінансові опе­рації суб'єктів країни із сектором «зовнішній світ» за певний проміжок часу, звичайно за рік.

У платіжному балансі виділяється п'ять рахунків, схематич­но представлені у табл. 2.1.

Таблиця 2.1 Структура платіжного балансу

 

№ п/п Рахунок платіжного балансу Кредит (надходження грошей) Дебет (грошові витрати) Сальдо
1 Торговельний баланс Виторг від екс­порту товарів Витрати на імпорт  
2 Баланс послуг Виторг від надання послуг із-за кордону Оплата послуг, отриманих із-за кордону  
3 Баланс переказів Перекази із-за кордону Перекази за кордон  
4 Поточні опера­ції 1+2+3     NX (чистий експорт)
5 Операції з капіталом Імпорт капіталу Експорт капіталу NKX (чистий експорт капіталу)
6 Валютні резерви Зниження ва­лютних резервів Зростання валют­них резервів Сальдо платіж­ного балансу

Торговельний балансвідображає різницю між експортом і імпортом фізичного товару, про що йшла мова у попередньому параграфі. Окремим рахунком виділяється баланс послуг, до якого вносяться оплата послуг туризму, транспорту і зв'язку, будівницт­во, фінансові послуги.


Варіативність сучасних макроекономічних політик______________________

У балансі переказіввідображаються:

—заробітна плата, отримана за кордоном;

—доходи від іноземних фінансових активів (дивіденди, при­
буток від участі у статутному капіталі, відсотки по кредиту, відсот­
ки по депозитам і цінним паперам);

—поточні трансферти, які містять у собі перекази приват­
них і державних коштів до інших країн, гуманітарну допомогу,
надання пенсій, подарунків, внески і платежі до міжнародних
організацій.

Торговельний баланс, баланс послуг і баланс переказів фор­мують баланс поточних операцій,який дозволяє скласти сукупне враження про макроекономічні зміни, що стосуються певних станів національної економіки. Так, якщо країна здійснила більше кредитових операцій, пов'язаних із рухом товарів, послуг, фак­торів виробництва і дарів, то це означає збільшення зобов'язань світу перед даною країною. її національне багатство за кордоном накопичується, іноземні суб'єкти мають здійснювати більше вип­лат по процентам і дивідендам на розміщений капітал резиден­тами за кордоном, і дана країна перетворюється у нетто-інвесто-ра по відношенню до інших країн. І навпаки, дефіцит по поточ­ним операціям свідчить про збільшення зобов'язань країни пе­ред зовнішнім світом і перевищення платежів, що виплачуються країною іноземним інвесторам у порівнянні із власними надход­женнями.

Показником, який відображає стан балансу поточних опе­рацій, є чистий експорт, про який ми вели мову, розглядаючи результативність торговельних операцій. Насправді чистий екс­порт є більш широким показником, так як враховує не лише результати торгівлі фізичним товаром, а й цілий ряд операцій, які можна звести до імпорто- і експортоподібних.

Рахунок операцій з капіталомвідображає результати всіх міжнародних угод, що здійснюються з капітальними активами. Сюди відносяться доходи від продажу акцій, облігацій, нерухо­мості іноземцям, витрати країни на придбання активів за кордо­ном, а також отримання міжнародних позик і кредитів.

Сальдо по рахунку операцій з капіталом називається чистий експорт капіталу (NKX).Сальдо вважається позитивним при пе­ревищенні імпорту капіталу над його експортом (NKX> 0) і не­гативним, якщо виявляється перевищення експорту капіталу над імпортом (NKX< 0). У першому випадку країна має чистий при­плив капіталу, а у другому — чистий відтік капіталу.


_____________________________________________________ Розділ 2

Валютні резервимістять високоліквідні активи у конверто­ваній іноземній валюті, які перебувають у власності або під кон­тролем Центрального банку. До них належать готівка і депозити у іноземній валюті, облігації, казначейські векселі, монетарне золото, спеціальні права запозичення (СДР), кредитна частка країни у МВФ.

На даному рахунку відображаються операції з купівлі-про-дажу іноземної валюти, золота і інших активів, які здійснюються Центральним банком і урядом. Метою даних операцій є врегу­лювання незбалансованості платіжного балансу, підтримання курсів певних валют тощо.

За рахунок офіційних резервів регулюється дефіцит або пасив­не сальдо за двома попередніми статтями платіжного балансу — рахунку поточних операцій і операцій з капіталом. Це відбувається шляхом продажу Центральним банком накопичених запасів ре­зервних активів або отримання державою валютних кредитів у інших банків. Зменшення резервів Центрального банку приво­дить до збільшення пропозиції валюти і відображається у ба­лансі по кредиту. Активне сальдо за рахунками поточних опе­рацій і операцій з капіталом приводить до зростання офіційних резервів і відображається у балансі по дебету.

Платіжний баланс може бути збалансованим (сальдо платі­жного балансу дорівнює нулю), а також мати у різні періоди ак­тивне або пасивне сальдо. Активне сальдо (профіцит)платіжного балансу означає, що сумарний обсяг платежів із-за кордону пе­ревищив у поточному періоді сумарний обсяг платежів за кор­дон. Тобто, здійснюючи зовнішньоторгові і фінансові операції, економічні суб'єкти ввезли у країну більше іноземної валюти, ніж витратили. У результаті в країні відбувся приріст офіційних резервів.

Пасивне сальдо (дефіцит)платіжного балансу означає, що економічні суб'єкти країни за даний період заплатили інозем­цям більше, ніж одержали від них, і тому на руках у іноземних економічних суб'єктів перебуває певна сума національних гро­шей, яка складає дефіцит платіжного балансу даної країни. Ці гроші будуть пред'явлені у Центральний банк для обміну на іно­земну валюту, що приведе до скорочення валютних резервів. Величина, на яку відбулося скорочення запасу валютних резервів, показує масштаб дефіциту платіжного балансу. Таким чином, сальдо балансу валютних резервів відображає сумарне сальдо платіжного балансу країни.


Варіативність сучасних макроекономічних політик_________________

2.3. ВПЛИВ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НА НАЦІОНАЛЬНУ ВАЛЮТУ

У процесі здійснення країнами торговельних і фінансових операцій виникає валютний ринок, на якому відбувається взає­мний обмін національних валют і встановлюється їх курсова вартість. При експорті-імпорті товарів і послуг, переміщенні ка­піталів і факторних доходів валюти різних країн не можуть обер­татися у якості законного платіжного засобу на території більшості країн, — це потребує уніфікації міжнародного грошового обігу і встановлення валютних курсів.

Валюта— це грошова одиниця, яка використовується для здійснення розрахунків по міжнародним економічним операціям, а під валютним курсом у першому наближенні розуміють ціну національної грошової одиниці, вираженої у іноземній валюті. Валютний курс визначається за допомогою операції, яка дістала назву котирування валют. За засобом здійснення розрізняють:

1. Пряме котирування, яке оцінює одиницю іноземної валю­
ти певною кількістю національної, показує, скільки національних
грошей можна придбати за одну іноземну грошову одиницю. Курс
$ 1 = 5,35 грн — це і є приклад прямого котирування валют.

2. Зворотне котирування оцінює одиницю національної ва­
люти певною кількістю іноземної і показує, скільки іноземної
валюти можна придбати за одну національну грошову одиницю
(наприклад, 1 грн = $ 0,18).

Валютний курс показує, скільки номінальних грошових оди­ниць однієї країни можна придбати за одну номінальну грошову одиницю іншої країни. Однак для оцінювання конкурентноздат-ності національних товарів у світовій торгівлі використовують показник реального валютного курсу.

Реальний валютний курс(є) — це відносна ціна товарів, ви­роблених удвох країнах. Він показує співвідношення цін на внут­рішньому і зовнішньому ринках, яке визначає експортну або імпортну орієнтацію економіки у міжнародній торгівлі.

Визначається реальний курс валюти шляхом коригування номінального курсу валюти на співвідношення внутрішніх і світо­вих цін:

 

де є - номінальний валютний курс;

Р — зовнішня ціна товару в іноземній валюті;

Pdціна товару на внутрішньому ринку в національній ва­люті.


_____________________________________________________ Розділ 2

Зростання реального валютного курсу показує, що ціни на іноземні товари у національній валюті перевищують ціни на ана­логічні товари вітчизняного виробництва. За таких умов відбу­деться підвищення конкурентноздатності національної продукції, оскільки товари, що виробляються у країні, стають дешевшими за закордонні. Зниження реального курсу валюти означає зни­ження конкурентноздатності вітчизняних товарів.

Міжнародна економічна інтеграція країн справляє вагомий вплив на процеси формування валютних курсів. Разом із підви­щенням рівня економічного розвитку і ступеня інтегрованості країни у світогосподарську систему внутрішні ціни наближають­ся до світового рівня, що автоматично призводить і до зростання реального курсу національної валюти. Отже, міжнародна конку­ренція у довгостроковому періоді приводить до вирівнювання внутрішніх і зовнішніх цін на товари і послуги.

У відповідності з даною закономірністю вводиться концеп­ція паритету купівельної спроможності,під яким розуміється рівень валютного курсу, який вирівнює купівельну спроможність кож­ної із валют. Якщо інфляція усередині країни вище інфляції за кордоном, то національна валюта буде мати тенденцію до зде­шевлення. У відповідь на це номінальний курс валюти буде зміню­ватися настільки, наскільки це необхідно для компенсації різниці в динаміці цін. Тобто, зниження або підвищення співвідношен­ня індексів цін спричинить компенсуюче підвищення або зни­ження валютного курсу на ту ж саму величину.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!