Культурна революція», її зміст та шляхи реалізації в Україні



План: умови, в яких здійснювалася КР; ліквідація неписьменності; розвиток радянської школи; підготовка фахівців, вищі навчальні заклади; підвищення ролі науки; літакобудування; творчість; релігія.

Тези: «Культурна революція» - політика радянського керівництва в галузі культури. Зміст: *ліквідація не писемності за участю спеціально створеної комісії (стало 85% писемних); *створ. сист. народної освіти (введено програму, підручники; початкова, середня, вища); *ліквідація університетів (створ. інститутів народної освіти); *репресії творчо активного населення; *мистецтво – інструмент ідеологічного впливу. Література: з’являється стиль символізм (Олесь, Вороний, Чупринка); неокласицизм (Зеров, Рильський). Літературні об’єднання: Гарт, ВАПЛІТЕ, ВУСПП, Плуг, Ланка МАРС. Кіно: Одеська та Київська кінофабрики; Довженко – “Звенигора”, “Арсенал”, “Земля”. Архітектура: домінує стиль – конструктивізм (функціональність, лаконізм). Музика: взаємодія фольклору, спадщини Лисенка та нової європейської музики (Вагнер, Гріт). Наука: відкриття у: генерації та селекції рослин; теорії космічних польотів; нелінійній механіці

Розгорнута відповідь: Перетворення, що проводилися в країні, не могли не торкнутися і духовної сфери суспільства. Цей процес одержав назву культурної революції .Найпершим її завданням була ліквідація неписьменності (1920 рік - 32% грамотних). До кінця 30-х років були досягнуті значні результати. У 1939 році 81% населення у віці від дев'яти до сорока років стало грамотним. Особливо разючі були успіхи серед населення нац. республік.

Багато уваги було приділено розвитку радянської школи. З 1930 року вводиться загальне обов'язкове початкове навчання дітей. В роки другої п'ятирічки вводиться семирічне навчання в місті і частково на селі. Одночасно вирішувалася проблема підвищення якості навчання в школі.

Однією з найважливіших завдань культурного будівництва стала підготовка фахівців через вищі та середні спеціальні навчальні заклади. Особливу увагу керівництво приділяло науці. На її розвиток виділялися значні кошти. У 30-ті роки значно розширюється діяльність Академії наук СРСР. У ряді галузей науки вітчизняними вченими були досягнуті видатні результати. Показником високого рівня розвитку науки і техніки, а також ек. можливостей країни стали створені в 30-і роки радянські літаки.Велику увагу керівництво приділяло розвитку худ.культури. Чудово розуміючи значення літ-ри і м-ва як засобу ідейного впливу на людину, ідеологічні органи Комуністичної партії здійснювали активний вплив на формування творчої інтелігенції та гуманітарний розвиток радянського сус-ва. У 30-ті роки радянські митці створили цілий ряд видатних творів художньої культури.

Духовна сфера підлягала жорсткому контролю.

Висновок:Терор налякав і деморалізував інтелігенцію, що виросла за часів радянської влади. Досягнення культ революції довоєнного періоду і перетворення в інших сферах безперечні. Проте слід враховувати і ту обставину, що для політ життя радян сус-ва кінця 20-х і 30-х років характерна тенденція до встановлення авторитарного режиму в системі партійно-держ керівництва країною, бюрократизм, формування культу особистості керівника партії І. В. Сталіна.

 

 

Діяльність українських політичних партій і рухів на західноукраїнських територіях у 1930-ті рр. Комуністичний рух. Особливості функціонування націоналістичних організацій.

План: партії, що діяли; ОУН; ставлення населення до ком.партії; дії з боку партії щодо опору населення

Тези:УВО (укр. військова організація): липень 1920р.; Є.Коновалець; ідейні засади: створ. української самостійної соборної держави шляхом заг.-націон. повстання укр. народу (бойкот, саботаж). УНДО (укр. націонал-демократичне об’єднання): липень 1925р.; Д. Левицький (голова), С. Баран, В. Мудрий, М. Рудницька; ідейні засади: створ. незалежної Укр. мирним шляхом на демократичних засадах, захист інтересів укр. населення в парламенті. УСРП (укр. соціал-радикальна партія): 1926р. (об’єднання УРП та УПСР); Л. Бачинський, С. Макух, М. Стахів; ідейні засади: здобуття незалежності Укр. легальними методами, соціалістичні перетворення (влада – народу, земля - селянам). КПЗУ (комуністична партія Зх. Укр.): 1919р.; А. Бараль, М. Заячківський, Й. Крілик; ідейні засади: визвол. Зх. Укр. шляхом соціалістичної революції, возз’єднання з Радянською Україною. ОУН (організація українських націоналістів): січень-лютий 1929р. (УВО з іншими націоналістами); Є. Коновалець, С. Бандера; ідейні засади: створ. укр. соборної держави з приватною власністю та національною церквою шляхом збройного повстання.

Розгорнута відповідь:Комуністична партія Західної України. Представники: Бараль, Зайчківський. Мета: визволення Західної України шляхом соціалістичної революції возз'єднання з Радянською Україною.

- Українська військова організація (липень) Мета: створення української самостійної соборної держави шляхом загальнонаціонального повстання українського народу

- Українське національно демократичне об'єднання (липень 1925)Представники: Левицький, Баран, Мудрий, Рудницький.Мета: створення незалежної соборної України мирним шляхом на демократичних засадах, захист інтересів українського населення в парламенті, культурно-просвітницька діяльність .

- Українська соціал – радикальна партія Представники: Бачинський, Макух, Стахів.Мета: здобуття незалежності України легальними методами, соціалістичні перетворення.

- Організація українських націоналістів Представники: Коновалець, Бандера.Мета: створення укр самостійної соборної держави з приватною власністю та нац церквою шляхом всенародного збройного повстання, використання різних методів боротьби. Ідеологія ОУН – інтегральний націоналізм – тоталітарна форма націоналізму, обґрунтована в працях Д.Донцова. У майбутній державі мала існувати влада однієї партії.На чолі руху повинен стояти верховний керівник, вождь, який має безумовну і необмежену владу.

   Населення Західної України насторожено ставилося до ком партії і тому становило лише 10%. З огляду на це, глибоко закономірно, що у номенклатурі обкомів партії Західної України, у чиїх руках фактично зосереджувалася вся повнота влади в регіоні, місцеві працівники становили 12,1%.Радикальні соц-ек зрушення відб в с/г західноукр областей. Було відновлено процес примусової колективізації. На початку 50-х років суцільна колективізація в західноукр землях була завершена. І хоча з високих трибун і в оф держ та партійних постановах неодноразово наголошувалося на необхідності дотримуватися принципів поступовості та добровільності, на практиці домінували форсовані темпи і примус. Не врах місцева специфіка. Звичними методами здійснення соціалістичних перетворень стали тиск, терор, масові репресії, депортації населення. Щоб остаточно зламати опір нововведенням з боку західноукр населення, радян влада повела боротьбу проти УГКЦ. В умовах тривалої укр бездержавності УГКЦ поступово перетворилася на традиц посередника між укр й оф владою, духовну нац.-визвол боротьби. Вона була впливовою структурою.

Висновок: Отже, суть суспільних перетворень у західних областях Укр полягала в продовженні та завершенні соціалістичної перебудови «возз'єднаних» земель. Шляхом активної «радянізації» планувалося відтіснити «старе» (звичаї, релігію, організацію праці, суспільні структури, лідерів та ін.) і ствердити «нове» з метою «органічного» приєднання цього регіону до складу СРСР.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 441; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!