Карпатська Україна як спроба створення Української держави у 1938-1939 рр



План: у складі Чехословаччини; запровадження автономії; діяльність; проголошення незалежності; окупація Карпатської України; кінець існування.

Тези: 30 вересня 1938р. – Мюнхенська змова, що розпочала розвал Чехословаччини. 11 жовтня 1938р. – надання автономії Підкарпатській Русі (Закарпаттю). Голова автономного уряду - А. Волошин. 2 листопада 1938р. – Віденський арбітраж; частина Закарпаття відходила Угорщині. 30 грудня 1939р. – зміна назви Підкарпатська Русь на Карпатська Україна; низка реформ (освіта; створ. збройних сил; вибори до Сейму). 14 березня 1939р. – поч. окупації Закарпаття румунськими військами. 15 березня 1939р. – проголошення незалежності Карпатської Укр.; президент – А. Волошин.

Розгорнута відповідь: Карпатська Україна— автономна республіка у складі Чехословаччини в 1938—1939 і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939.

Після розпаду Австро-Угорської імперії закарпатські українці активно виступали за об'єднання Карпатської України з іншими українськими землями. 21 січня 1919 року на Народних Зборах у Хуст було проголошено злуку Карпатської України з УНР. Але цього не було дозволено. Карпатська Україна увійшла до складу Чехословаччини на правах автономії. Проте реальний автономний статус Карпатської України так і не був забезпечений чехословацьким урядом. Тому громадськість активно виступала за надання автономії..

Після Мюнхенського договору (30 вересня 1938 року автономію все ж було надано. 8 жовтня 1938 р. було утворено перший автономний уряд на чолі з А.Бродієм 22 листопада 1938 р. празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, після чого Чехословаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців.

26 жовтня 1938 року прем'єр-міністром КУ обрано А.Волошина. Рішенням Першого Віденського арбітражу 2 листопада 1938 р. значна частина Карпатської України були приєднані до Угорщини. За цих умов столицю Карпатської України 10 листопада було перенесено до Хусту.

Було створено збройні сили Карпатської України — Організацію Оборони «Карпатська Січ Уряд А. Волошина активно здійснював заходи, спрямовані на розбудову української держави. Налагоджувалася робота промисловості, транспорту, торгівлі, українізувалась система освіти, видавнича справа, державна адміністрація.

12 лютого 1939 р. відбулись вибори до Сейму КУ, на яких абсолютну більшість голосів виборців здобули кандидати Укр. Нац. Об'єднання. 15 березня 1939 р. Сейм проголосив повну державну самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), держ. мову (українська);прапор; гімн і герб.. Президентом було обрано А. Волошина, який після проголошення незалежності відразу ж звернувся з телеграмою особисто до Адольфа Гітлера з проханням про визнання Карпатської України під охороною Рейху та недопущення її захоплення Угорщиною. Гітлер відповів негативно.

В ніч з 13 на 14 березня 1939 р. Угорщина, за підтримкою Німеччини розпочала війну проти Карпатської України. Відб. Кровопролитні бої. 16 березня 1939 р. зазнавши значних втрат, ворог зумів захопити Хуст, а 18 березня, більша частина території Карпатської України була окупована угорськими військами.

У гірських районах Карпатської України загони «Карпатської Січі» продовжували боротьбу з угорськими регулярними частинами до кінця травня 1939 р. У кінці березня 1939 р. президент республіки А. Волошин і частина уряду на чолі з прем'єром Ю. Реваєм виїхала через Румунію в еміграцію.

Висновок: Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності без пролиття крові, конституційним шляхом. Найпомітнішим внеском чехословацького режиму на Закарпатті було культурне піднесення, розбудова європейського типу шкільництва, початок фахової освіти і піднесення життєвого рівня населення краю. Усе це привело до зростання національної свідомості. Сьогодні можна з певністю сказати: Карпатська Україна 1938–1939 рр. справді була прологом Української держави.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 319; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!