Стиль управління. Ситуаційний підхід до управління



Багатоманітність і складність розв’язуваних керівником завдань призводять до великих труднощів при описанні цієї діяльності. У кожного керівника складаються певні стереотипи управлінської діяльності, які називають стилем управління (керівництва).

Стиль керівництва - система принципів, норм, методів і прийомів впливу на підлеглих з метою ефективного здійснення управлінської діяльності та досягнення поставлених цілей.

До головних параметрів стилю належать: спосіб прийняття рішення, форми контролю, оцінка, розподіл відповідальності. За цими показниками були виокремлено три головні стилі управління: авторитарний, демократичний, ліберальний.

Авторитарний – його характеризують жорсткі методи управління, визначення стратегії діяльності групи, обмеження ініціативи і можливості обговорення прийнятих рішень, одноосібне прийняття рішення керівником. Даний стиль породжує нещирість, недовіру, напруженість у стосунках. Підлеглі змушені поводитись так як бажає керівник.

Керівникам із таким стилем управління властиві завищена самооцінка, агресивність, самовпевненість, безкомпромісне сприймання підлеглих та їх дій.

Демократичний – ґрунтується на колегіальному прийнятті рішень керівниками, широкій поінформованості управлінського апарату про розв’язувану проблему, цілі організації. Співробітники за даного стилю є не просто виконавцями чужих рішень, а сприймають цілі організації як власні цінності та інтереси.   

Основні його ознаки – колегіальність, заохочення ініціативи. Цей стиль активізується

ініціативністю співробітників, є передумовою нестандартних рішень, сприяє поліпшенню морально – психологічного клімату та загальної

задоволеності співробітників.

Ліберальний - його ха-зують невисока активність, небажання і нездатність керівника приймати будь - які рішення, намагання уникнути інновацій, перекладання відповідальності на інших кер-ків і підрозділи. За такого керівництва співробітники втрачають мотивацію, ініціативу і інтерес до справ організації. Кер-ник часто діє залежно від свого емоційного стану, не керує колективом. 

Для сучасного стану розвитку теорії і практики менеджменту визначальним є концептуальний підхід на основі взаємного погодження принципів управління. Сучасні концепції менеджменту зводять до трьох видів: процес ний, системний, і ситуаційний.

Ситуаційний підхід – визначає, що хоча загальний процес управління і є однаковим, але специфічні прийоми, які виконує керівник провинні змінюватись залежно від ситуації. Також засвідчує, що прийнята управлінська поведінка у конкретній ситуації залежить від особливих обставин. По різному сформульовану ефективну упр. поведінку в одній ситуації не завжди можна пристосувати до ін. ситуацій.

 

 

Контроль, оцінка, облік, ЗУН студентів.

Етапи контролю навчання.

· Стандартизація цілей навчальних, визначальних моделей, норм оцінювання обов‘язкове є прогнозування майбутньої діяльності, хоча б на найближчі 2 роки

· Вимірювання фактичного стану результатів роботи

· Порівняння стандарту і фактичного стану

· Оцінювання. Передбачає інтерпретацію результатів

· Відмітка. Формалізація навчання, в балах відповідної шкали (5 – ти чи 100 - бальна)

· Корекція в процесі навчання

В залежності від місця контролю в учбовому процесі виділяють види контролю: поточний, проміжний і підсумковий.

· Поточний контроль здійснюється в повсякденній праці і виражається в систематичному спостереженні вчителя за учбово-пізнавальною діяльністю учня. Головне призначення – оперативне отримання об’єктивних даних про рівень знань. Поточний контроль допомагає вчителю намітити раціональні методи, прийоми, оптимальні форми учбової роботи, правильно дозувати учбовий матеріал.

· Проміжний контроль має ціллю встановити на скільки успішно учні володіють системою знань, загальний рівень їх засвоєння, чи відповідає він вимогам програми.

· Підсумковий контроль проводиться за чверть (семестр), за весь учбовий рік. Його мета: дати правильну, об’єктивну оцінку успіхів учнів, рівню їх розвитку, перевірити логіку засвоєння матеріалу, розуміння взаємозв’язків ідей, понять, фактів. Формою є екзамени і заліки.

Результати учбово-пізнавальної діяль-ті учнів мають вираження в оцінках (хар-ках цінності, рівня або значення б-я процесів або об’єктів). Оцінка, як і контроль, має освітнє та виховне значення. Оцінка учбово-пізнавальної діяль-ті має вираження в оціночних судженнях і висновках вчителя, які можуть бути зроблені в усній або письмовій формі. Кількісним вираженням оцінки є відмітка. Об’єктивність точність виставлення відміток при оцінюванні учбової діяльності учнів забезпечуються відповідними критеріями: 5 балів ставиться за знання в повному обсязі вимог, 4 бала - за знання в обсязі вимог програми з невеликими відхиленнями, 3 бала - за знання, які дозволяють працювати з учнем далі по програмі, 2 бала ставиться тоді, коли рівень знань не дозволяє студенту просуватися далі по програмі. В вищіх учбових закладах прийнята така система оцінювання: «відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно», що відповідає цифровій відмітці.

Поруч з бальною системою для виявлення якості знань, умінь та навичок застосовується рейтингова система. Її сутність полягає в тому, що учні отримують визначену кількість балів за різні види робіт, які сумуються, і, таким чином, визначається рівень знань, вмінь та навичок учнів. Часто вимоги, що висуваються до рейтингової оцінки доводяться до відома учнів; їм роз’яснюють, скільки балів і за що виставляється. Рейтингові оцінки активізують учбову діяльність, творчу роботу, допомагають проявленню ініціативи, визивають інтерес до навчання.

Облік учбової роботи являє собою аналіз кількісних результатів учбової діяльності учнів за певний період. В основі даного методу лежить фіксація результатів всіх видів контролю, який виражається у вигляді відміток в класних (групових) журналах та інших формах документації, а також оціночні судження педагогів. Облік навчальної роботи учнів проводиться по темах, розділах програми, результатах чверті, півріччя (семестра) або навчального року.

Згідно з педагогічними вимогами психолого-педагогічний аналіз в поєднанні з кількісними та якісними хар-ками дає можливість аналізувати роботу як педагогів, так і учнів.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!