Сучасний стан психології у світі



Сучасна психологія являє собою дуже розгалужену систему взаємопов’язаних наук. Вона вміщує багато підгалузей, що є відносно самостійними напрямками наукових досліджень. Загальна психологія вивчає сутність і загальні закономірності виникнення, функціонування і розвитку психіки. Всі галузі психології можна поділити на фундаментальні (базові) і спеціальні галузі психологічної науки. фундаментальні галузі психології мають значення для розуміння і пояснення психології поведінки людей, незалежно від того, якою конкретною діяльністю вони займаються. Структура психології: психологія пізнавальних процесів, психологія індивідуальних розходжень, вікова психологія, соціальна психологія, зоопсихологія, психофізіологія.Вікова психологія вивчає розвиток свідомості, психічних процесів, діяльності, всієї особистості людини, що зростає, умови прискореного розвитку. Соціальна психологія вивчає соціально – психологічні прояви особистості людини, її взаємовідносини з людьми, з групою, психологічну сумісність людей. Зоопсихологія вивчає особливості психіки тварин. Спеціальні або прикладні галузі науки покликані досліджувати психологію і поведінку людей, зайнятих тим чи іншим видом діяльності. До них відносяться педагогічна психологія, військова, інженерна, політична, юридична. Педагогічна психологіявивчає закономірності розвитку особистості в процесі навчання та виховання. Інженерна психологіядосліджує закономірності процесу взаємодії людини й сучасної техніки з метою використання їх у практиці проектування, створення та експлуатації автоматизованих систем управління, нових видів техніки. Юридична психологіявивчає психічні особливості поведінки учасників карного процесу, психологічні проблеми поведінки і формування особистості злочинця. Військова психологіявивчає поведінку людини в умовах бойових дій. Останнім часом розвиваються такі порівняно молоді галузі психології, як психологія реклами, психологія бізнесу, психологія управління. Психологія торгівлівивчає психологічні умови впливу реклами, індивідуальні і вікові особливості попиту, питання психології моди та інше. А. Кедров відзначає, що психологія посідає центральне місце і як продукт всіх інших наук, і як можливе джерело пояснення їх формування і розвитку. Отже, для сучасної психології характерним є процес диференціації, що породжує значну розгалуженість галузей психології, які нерідко далеко розходяться й істотно відрізняються одна від одної, тому що різні галузі психології тяжіють до різних суміжних наук, хоча і зберігають загальний предмет дослідження – факти, закономірності, механізми психіки. Також у середині самої психологічної науки є можливість об’єднання раніше не пов’язаних між собою галузей.

 

Комунікація як система безпосередніх та опосередкованих зв’язків.

У постіндустріальному та інформац-му сусп-ві проблема комунікації є однією з найважливіших. Особливо це стосується освітньої сфери, яка покликана забещ=зпечити підготовку людини до життя у свті ріноманітних зв”язків, відносин, комунікаи-х можливостей.

Комунікація (з лат. – зв”язок, повідомлення) – це с-ма безпосередніх чи опосередкованих зв”язків, що реаліз-ся за допомогою верб-х та неверб-х засобів, засобів комп”ютерної комунікації з метою взаємообміну інформацією, моделювання й управління процесом комунікації, регулювання педагогічних відносин.

  Комунікація реаліз-ся як с-ма найрізноманітніших безпосередніх та опосередкованих зв”язків суб”єктів комунікації.

Особливістю безпосередніх зв”язків суб”єктів комунікації є їх прямі контакти ( з єдиними часовими і просторовими характер-ми): “учитель-учень”, “учитель-учитель”, “учитель- батьки учня” тощо . Нерідко безпосередні зв”язки суб”єктів комунікації постають як комбінація кількох їх типів. Н-д, учитель може розв”язувати певні комунікативні проблеми, пов”язані з організацією навчально-виховного процесу, як з колегами, так і з учнями.

Опосередковані зв”язки передбачать участь посередника як передавача інформації. Вони роз”єднані в часі й віддалені у просторі: комп”ютер ( “учитель-комп”ютер-учитель”, “учитель-комп”ютер- учень”, “учитель-комп”ютер” та ін ), листування, телефонні розмови суб”єктів як передавачів інформації та ін. Наявність посередника між суб”єктами комунікації впливає на зміст і призначення інформ-х потоків.

Прикладом опосередкованої комунікації є дистанційне навчання, що передбачає комунікацію між викладачем і студентами ( с-ма “людина-комп”ютер-людина”) за допомогою спец-х технічних засобів ( компакт-диски, комп”ютерні мережі, аудіографічна форма, відеоконференції та ін.).

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 285; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!