Първи стъпки на новата българска икономика



Създаването на самостоятелна държава променя условията, в която се развива икономическата дейност на българите. Промени настъпват в отношенията на собственост (особено върху земята), в държавните граници, а оттам – и във възможностите за вътрешна и външна търговия, за развитие на занаятите и най-вече на зараждащата се промишленост. Българската държава се ангажира с националното икономическо развитие, като създава законови и административни механизми, за да го насочва и стимулира. Първата голяма промяна се осъществява едновременно с военните действия по време на Руско-турската война от 1877-1878г. Значителен брой от турските владетели на селскостопанска земя бягат пред настъпващата руска армия, а българските селяни се възползват от това и заемат останалите без стопани земи. След края на войната някои от турците се завръщат, за да си поискат земята, но новите български власти и в Княжество България, и в Източна Румелия правят всичко възможно, за да легализират създалото се ново положение. Властите определят благоприятни условия, за да могат българските селяни да изкупят земята от турските й собственици. Тази смяна на собствеността върху земята историците наричат аграрен преврат. След осъществяването му рязко се променя аграрната структура в българските земи – преобладават вече дребните и средните селски стопанства, от които се прехранват над 80 % от българските граждани. Прохождащата българска промишленост прави трудни първи стъпки, тъй като зачатъчното й състояние не й дава големи шансове да се конкурира успешно с вносните качествени и евтини европейски стоки. Това неблагоприятно положение, както и нуждата да се стимулира развитието на родна промишленост, кара българските правителства да тръгнат по пътя на протекционизма.

Развитие на индустрията

След началните политически сътресения българската държава се обръща към икономиката. Тя отделя специално внимание на индустрията, която в края на ХІХ и началото на ХХ в. изживява истински икономически подем, който се определя от наблюдатели и историци като “икономическо чудо”.

От присъствието си в Османската империя България наследява най-вече добре развита търговска и финансова прослойка. Но първите стъпки на тези хора в новата държава се затрудняват от ограниченията, наложени от Берлинския договор от 1878г., за ниски вносни мита за европейските стоки. Едва в началото на 90-те години на ХІХ в. България изработва самостоятелна митническа политика, която се утвърждава през 1904г. В нея митата на вносните стоки от 8 % се увеличават на 22 % от стойността им. Този рязък скок демонстрира ангажимента на държавата в защита на местното производство от външния внос, за да го стимулира и предпази от нахлуването на евтините европейски стоки. Тази протекционистка политика е характерна за почти всички новоиндустриализиращи се страни. Най-ярко държавната подкрепа за българското производство се проявява при управлението на Стамболов. За първи път по негово време икономическата политика е подчинена на обща стратегия, насочена към стабилизиране на стопанството и към ускорен капиталистически напредък. Благодарение на това правителството получава подкрепата на богатите търговци, промишленици и земевладелци. Стамболов залага на активния протекционизъм, като осигурява на българските предприемачи безлихвени заеми, пак с усилията на правителството през 1889-1890г. се сключват изгодни за България търговски договори със западноевропейските държави, а с получените външни заеми се осигуряват и свежи капиталовложения.

В духа на протекционизма през декември 1894г. Народното събрание приема специален Закон за насърчение на местната индустрия. Той дава широки привилегии за внос и снабдяване с машини и суровини на по-едрите български предприятия, които разполагат с капитал от 25 хил. златни лева и 20 наемни работници. Протекционизмът създава благоприятни възможности за леката промишленост, преди всичко текстилната, която се развива бурно в Сливен, Габрово, София, Трявна.

Протекционистката политика продължава и при следващите правителства. Следваща нейна стъпка е новият Закон за насърчаване на местната промишленост и търговията, гласуван през 1905г. Включването на България в европейския пазар донася и проблеми – преди всичко за традиционните български занаяти. При новите условия западат гайтанджийството, кожухарството, железарството, грънчарството, обслужвали огромния вътрешен пазар на Османската империя, които не могат да се конкурират с модерната европейска индустрия.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!