ІІ. Варіант блокування страхувальної системи



Другим варіантом блокування системи можливе за допомогою вузла запропонованого Є.Б. Емільяновим (подвійний булінь) (рис. 3.14.). Система блокується за допомогою 5-ти метрового куска основної мотузки, краще м’якої. Вузол характерний тим, що має два «вуса» самостраховки: один в’яжеться на куску мотузки яка входе в петлі верхньої системи, а інший край в’яжеться на кінці мотузки яка входе в петлі нижньої системи (бесідки).

Вузол зручний тим, що можна не втрачаючи самостраховки, можна розблокувати нижню частину системи і навіть її зняти.

Рис. 3.14. Блокування страхувальної системи за допомогою вузла «Подвійний булінь»

 

Вісімка — пристосування для організації страховки і швидкісного спуску (дюльфером) в альпінізмі, скелелазінні і спелеології.

Як правило, це металева (сплави алюмінію або сталь) лита деталь, що повторює за формою цифру вісім. Два кільця нерозривно з'єднані одне з одним, одне менше іншого в півтора рази з діаметром внутрішнього кола до 50 мм.

Згідно з вимогами UIAA, вісімка повинна витримувати навантаження 2500 кг.

В промисловому альпінізмі зручніше використовувати вісімку з вусами (рогами, іклами) — на більшому кільці передбачаються ріжки, на які можна обв'язати мотузку у дві-три петлі. Це робиться для фіксації на / по мотузці. Вісімки без ріжок вважаються спортивними (швидкісними), вісімки з вусами застосовуються повсюдно (альпінізм, промисловий альпінізм і в інших областях).

Увага: спуск стрімкими схилами дюльферуванням на одній вісімці без застосування додаткової страховки є грубим порушенням техніки безпеки. Проте, згідно з останніми правилами, для змагань з техніки спортивного туризму, є допустимим.

При повільному спуску, спуску з рюкзаком або вантажем або при спуску важкого вантажу мотузка закидається через шийку вісімки, що посилює тертя і уповільнює спуск (рис. 3.15.1).

При швидкісному (спортивному) спуску мотузка проводиться через карабін (рис. 3.15.2).

Рис. 3.15. Використання вісімки для спуску

 

Жумар (правильніше - жюмар) — елемент спорядження альпіністів, спелеологів, рятувальників і скелелазів, застосовується для підйому по вертикальних перилах. Жумар являє собою механічний зажим кулачкового типу для підйому по мотузці (рис. 3.16.)

Правила використання жумарів:

· Завжди залишайте вільний простір від жумара до точки кріплення мотузки (10-20 см, при підйомі з двома затискачами достатньо 3-5 см);

· При русі по горизонтально або похило навішеній мотузці, блокуйте жумар карабіном, прощолкнути карабін у верхній отвір на жумарі (на малюнку карабін прощолкнути в нижній отвір), при цьому карабін повинен охоплювати мотузку. Такий прийом допоможе уникнути можливих відмов у роботі жумара при неправильному його положенні на мотузці, особливо при проходженні перегинів, карнизів та ін. нерівностей рельєфу, і, що не менш важливо, виключить можливість самовільного вистьобування жумара з мотузки (таке іноді буває). Але при підйомі по вертикальній мотузці, якщо використовуються одночасно два затискачі, таке блокування зайве.

· Не використовуйте жумар як основний засіб страховки, якщо є ймовірність сильного ривка при зриві. Зрив з висоти понад 2 м може перебити мотузку.

· При купівлі жумара зверніть увагу, для якої руки (лівої чи правої) він призначений;

· Жумари не рекомендується використовувати на динамічній мотузці через її швидкий знос;

· У жумарів фірми «Альтурс» для відведення кулачка великим пальцем при знятті жумара з мотузки використовується спеціальний важіль. При інтенсивному використанні цей важіль може викрутитися і впасти вниз, тим самим жумар стає або некорисним або вкрай незручним у використанні. Його зняття з мотузки буде становити серйозну небезпеку для рук.

· Зберігати жумар потрібно з заклацнутим кулачком, інакше пружина, що притискає кулачок до Мотузки, розтягнеться, і жумар буде прослизати.

· Під час просування по мотузці не нахиляйте жумар в площині рамки (корпусу), так як при цьому можуть статися прослизання.

· Під час просування по мотузці не слід допускати контакту рельєфу з кулачком жумара, так як це може призвести до його вистьобування.

Рис. 3.16. Жумар

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 606; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!