За порядком прийняття, зміни та відміни конституції поділяються на гнучкі та жорсткі.



Для прийняття гнучких конституцій достатньо простої більшості (50% + 1) голосів, тобто стільки, скільки для поточного закону, то для жорсткої конституції цього замало — необхідно зібрати кваліфіковану більшість (не менше як дві третиниголосів). Процедура прийняття, зміни та відміни жорстких конституцій суттєво ускладнена порівняно з усіма іншими законами. Крім потреби набрати більшість голосів депутатів потрібно ще й виконати низку додаткових процедур. Характерним прикладом цього може бути процедура щодо внесення змін до Конституції США. Тут поправки приймаються голосами двох третин членів палат Конгресу (парламенту) або спеціально скликаного Конституцій­ного конвенту. В обох випадках поправки мають бути ратифіковані законодавчими зборами або конвентами трьох четвертих штатів. У 1917 р. був встановлений строк для збору необхідної кількості голосів штатів. У разі його недодержання поправка вважається від­хиленою. Конституція України єжорсткою, про що засвідчує зміст її XIIIрозділу, присв’ячений внесенню змін до ОсновногоЗакону держави.

3. За рівнем втілення приписів конституцій у життя суспільства та держави їх поділяють на фіктивні та реальні. Фіктивними вважаються такі, положення яких не знаходять потрібної реалізації й підтвердження на практиці. Реальними конституціями вважаються такі, якщо суспільні відносини відповідають конституційним настановам.

4. Відповідно до державного устрою конституції поді­ляються на федеративні США, ФРН та ін.) та унітарні (Франція, Україна та ін.).

З викладеного вище випливає, Конституцію України можна визначити, як писану, жорстку, реальну, унітарну.

Конституція покликана закріплювати й регулювати найважливіші суспільні відносини, Це зумовлює її провідне місце в системі законодавства будь-якої країни. Всі інші закони маютьконкретизувати й деталізувати конституційні положення. Всі галузі законодавства маютьвиходитиз положень конституції, ґрунтуватися на них. У цьому переконує нас, наприклад, вивчення Цивільного, Господарського, Земельного, Сімейного та інших кодексів України, а також Законів України, що стосуються різних галузей права. Зокрема,трудове право, базується на статтях Конституції України, які закріплюють права на працю, відпочинок, підприємницьку діяльність тощо.

Конституція України посідає провідне місце в системі законодавства, щопідкреслюється її особливою, найвищою юридичною силою, яка знаходить свій вияв у низці таких положень:

1. Конституція України є базою для поточного законодавства. Всі нормативно-правові акти(закони та інші нормативні акти) мають випливати з конституції й не суперечити їй. Так, в ч. 2 ст. 8 Конституції України зазначається: "Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй".

2. Для Конституції України існує особливий порядок прийняття та зміни у порівнянні з іншими законами. Це стосується передусім її жорсткості, про щозасвідчує зміст розділу XIII Основного Закону держави.

3. За додержанням Конституції України здійснюєтьсяособливий контроль. Його здійснює єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні – Конституційний Суд України.Лишевін можевирішити питання про відповідність законів та інших нормативно-правових актів Конституції України.

4. Не можуть суперечити Конституції Україниміжнародні договори, які укладає держава. Міжнародний договір може бути ратифікований Верховною Радою України лише тоді, коли він не суперечить і відповідає конституції.

Конституція України здійснює свій вплив на суспільні відносини, на розвиток суспільства і держави, що в юридичній літературі визначається як функції Основного Закону держави. Під функціями конституції розуміються основні напрями її впливу на суспільні відносини, які обумовлені соціальним призначенням конституції. Їх розкриттю певну увагу приділили Кравченко В.В., Погорілко В. Ф., Тодика Ю.М.,Федоренко В.Л. та ін.

Конституція України, як зазначають вчені, єбагатофункціональною. Нею здійснюються такі галузеві та об'єктні функції, як політична, економічна, соціальна, культурна (духовна, ідеологічна) та інші, а також владні функції: установча, правотворча, контрольна, охоронна та інші власне конституційні функції. Вчені Погорілко В.Ф. і Федоренко В.Л. називають й інші види функцій конституції, серед яких загальносоціального регулювання і забезпечення балансу соціальних інтересів, політичні, геополітичні, організаційні, правозахисні функції, функції забезпечення рівних економічних умов господарського і соціального партнерства, обмежувальні, стабілізуючі функції; функцію верховної легалізації основ існуючого суспільного і державного ладу, певного правопорядку, розвиваючу функцію, стабілізаційну функцію, ідеологічну функцію та ін. Кравченко В.В. класифікує функції конституції дещо по-іншому. Він їх поділяє на юридичні, політичні та ідеологічні.

Суть юридичної функції конституції в тому, що вона є основним джерелом права, базою чинного законодавства,має найвищу юридичну силу і визначає всю систему правового регулювання в суспільстві;

Суть політичної функції конституції полягає в тому, що конституція встановлює засади організації публічної влади, визначає основні принципи політичної діяльності, функціонування інститутів політичної системи суспільства;

Суть ідеологічної функції полягає у виховній роботі конституції, яка встановлює взаємовідносини держави з людиною, інститутами громадянського суспільства на основі їх взаємної відповідальності. Формуванню духовних цінностей людини сприяють положення Конституції України про непорушність прав і свобод людини і громадянина, їхній гуманістичний та демократичний характер тощо(Кравченко В.В. Конституційне право України: навч. посіб.– К.: Атіка,2006.– С.53).

Деякі вчені, зокрема, Російської Федерації до найважливіших функцій конституції відносять також такі як: закріплення суверенітету, безперервність, спадкоємність державної влади, протидію лівому і правому радикалізму, протидію територіальному розпаду держави та ін.

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!