Поняття, предмет та метод конституційного права.



ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА

КУРС (КОНСПЕКТ) ЛЕКЦІЙ

для студентів спеціальності7.0506403 «Холодильні машини та установки» денної та заочної форм навчання

 

Київ НУХТ 2015
ТЕМА 1.
Вступ до курсу «Основи КОНСТИТУЦІЙНого ПРАВа УКРАЇНИ

1. Поняття, предмет та метод конституційного права

2. Система конституційного права України та його джерела.

3. Принципи та норми конституційного права

Поняття, предмет та метод конституційного права.

Термін “конституційне право” і “державне право”перебуває у дискусійному стані. У сучасній юридичній літературі вживання терміну “конституційне право” в переважній більшості пов’язується з наявністю в тій чи іншій країні конституційного ладу. Ця точка зору поділяється і у вітчизняній літературі.

Конституційне право є провідною галуззю системи права України. Така роль конституційного права обумовлена тим, що саме ця галузь права скла­дається з принципів і норм Конституції України, охоплює правові відносини, які виникають і розвиваються на основі цих норм. Конституційний статус людини і громадянина, загальні положення та принципи щодо організації державної влади і розвитку суспільства, визначення соціальної спрямованості та правового статусу кожної з ланок державного апарату України, закріплення статусу системи органів місцевого самов­рядування — всі ці та низка інших принципово важли­вих питань є об'єктом вивчення конституцій­ного права.

Зазначимо найважливіші риси предмета конституційного права. Суть їх в тому, що у демократичній, соціальній, правовій державі, якою згідно з Конституцією має стати Україна, серцевину предмета конституційного права становлять відносини у сфері сприяння розвитку та охорони прав і свобод людини і громадянина, позитивної діяльності державних і самоврядних структур у цій сфері, а також усі інші визначені Конституцією України суспільні відносини, що мають за мету подаль­ший розвиток демократичного суспільного та державного ладу України.

На захист людини, особистості, її демократич­ного статусу, на сприяння здійсненню її гуманістичних ідеалів спрямовані принципи і норми Конституції України, і зокрема, навіть ті, що безпосередньо визначають основи струк­тури та діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, їх кадрового складу. Саме від діяльності цих органів, усього кола державних і муні­ципальних службовців великою мірою залежить як саме будуть практично здійснюватися й захищатися права і свободи кожної особи, кожного громадянина нашої держави.

Предметом конституційного права є суспільні відносини, пов’язані з основами конституційного ладу України, конституційно-правовим статусом людини і громадянина, формами безпосередньої демократії, організацією та діяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування, національною безпекою та обороною країни. Переважна більшість суспільних відносин, що є предметом конституційного права, мають політичний характер. Вони закріплені в Конституції держави і спрямовані на конституційне закріплення політико-правового статусу людини і громадянина, шляхів його практичного здійснення і захисту, на визначення конституційних засад державного та су­спільного ладу України, організації та діяльності системи державних і громадських інститутів тощо.

Конституційне право має свій метод правового регулювання. Методом конституційно-правового регулювання є сукупність прийомів і засобів, за допомогою яких здійснюється вплив правових норм на ті чи інші суспільні відносини, упорядковуються суспільні відносини, що становлять предмет конституційного права. Методи поділяються на такі види: імперативний, диспозитивний, заборони, зобов’язання, дозволу, установлення тощо. Заборонні норми забороняють суб’єктам конституційного права здійснювати певні дії, азобов’язальні норми, навпаки, примушують здійснювати ті чи інші дії. Дозвільні норми дозволяють здійснювати певні дії. І дляконституційного права вони є найбільш характерними.

За співвідношенням основних регулятивних засобів впливу на поведінку суб’єктів правових відносин - дозволу, зобов’язання і заборони - з усієї багатоманітності методів правового регулювання найхарактернішим для конституційного права є метод імперативно-владного впливу на суспільні відносини. Основними рисами цього методу є підпорядкування, односторонність, беззаперечна обов’язковість, універсальність, установчий характер. На відміну від галузей приватного права (цивільного, господарського, сімейного), де використовується зазвичай диспозитивний метод регулювання (сторонам надається можливість вибору того чи іншого варіанта поведінки), в конституційному праві домінує імперативний (наказовий) метод. Він ґрунтується на засадах субординації суб’єктів права, підпорядкування одних суб’єктів іншим. Більшість норм конституційного права є імперативними. Конституційне право України – це провідна галузь національного права, норми якої визначають і регулюють політичні та інші найважливіші суспільні відносини в економічній соціальній, культурній та інших сферах життя та діяльності суспільства і держави.

На основі Конституції України та відповідних наукових розробок формується і навчальний курс "Основи конституційного права ". Глибоке засвоєння студентами положень конституційного права, конституційного законодавства України має важливе значення для формування належної правової свідомості та правової культури, а також професійної культури спеціаліста, його демократичного світогляду, для усвідомлення ним тих загальнолюдських цінностей, на яких базується Конституція України.

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!