Поняття, види, функції конституції



У вітчизняній юридичній науці й практиці конституція розглядається як основний, головний закон держави, який регламентує найважливіші з суспільні відносини. До них належать засади суспіль­ного ладу й політики, правового становища особи, державного устрою, організації та діяльності органів держави. Конституція України також визначає державні символи.

Термін "конституція" походить від латинського слова "constitution", що означає "устрій", "встановлення". Так іменувалися деякі з актів, що видавалися римськими імператорами. Застосування терміна "конституція" в сучасному його розумінні пов'язане з епохою буржуазних революцій, коли інтереси нового класу, який прийшов до влади, вимагали скасування віджилих феодальних відносин і диктували нагальну потребу особливого правового захисту найважливіших інтересів молодої буржуазії. Юридичною формою вирішення цих проблем і стала конституція, яка згодом обернулася на невід'ємний атрибут суверенної держави.

Конституція єоднією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності.Першою конституцією в сучасному її розумінні була Конституція США, прийнята в 1787 р. і чинна дотепер. Це найстабільніша конституція в світі. За 228 років свого існування до неї внесено лише 27 поправок. Нині у світі діє більше 200 конституцій (в 2004 р. прийнята також перша наднаціональна Конституція — Конституція Європейського Союзу), а також існує понад 300 конституцій суб'єктів федерацій і автономних утворень. У багатьох країнахконституції нормативно закріпили перемоги у революціях, війнах за незалежність тощо. Для цих країн день прийняття конституції став найважливішим загальнонаціональним святом. Прийнята 28 червня 1996 року Конституція України стала символом консолідації Українського народу в розбудові України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної, правової держави. Вона є найважливішою категорією національного конституційного права, його серцевиною.Конституція Українимає свої власні сутність і зміст, структуру, функції, гарантії тощо.

Щодо сучасного визначення поняття «конституція» то зазначимо наявність різних підходів до цього. Для поглядів деяких сучасних вчених країн СНДхарактерний державницьких підходів в оцінці сутності та змісту конституцій як конституційно-правового явища. На їх думку,конституція має бути найважливішим правовим актом, який визначає оптимальну модель держави, що сприяє гармонійному розвитку суспільства.

Українські учені-конституціоналісти більш схильні сприймати положення історично сформованої національної конституційно-правової думки і основних положень західноєвропейських і американських теорій конституції. До них варто віднести В. Ф. Мелащенка, М. I. Козюбру, Ю. М. Тодику, О. Ф. Фрицького, О. В. Оніщенко та ін.Вітчизняні правознавці вважають, що конституція є найбільшим юридичним здобутком передусім суспільства, є основним законом держави і суспільства, який має найвищу юридичну силу, регулює найважливіші суспільні відносини, має особливий порядок прийняття, внесення змін та охорони, відзначається гуманістичним характером національної конституції, спрямованістю на забезпечення широкого кола прав і свобод людини та громадянина.

Конституція України — це єдиний, наділений найвищою юридичною силою нормативно-правовий акт, через який Український народ і Українська держава виражають свою суверенну волю, утверджують основні принципи устрою суспільства і держави, основи правового статусу особи і громадянина, визначає систему і функції органів державної влади й органів місцевого самоврядування, механізми реалізації державно-владних повноважень і територіальний устрій держави(Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України. Академічний курс Підруч.:У 2 т.–Т.1.– К.: Юридична думка, 2006.– С.371).

Вчені України схильніподіляти конституції на такі їх види.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 71; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!