Ритмічність надходження товарів на протязі кварталу і місяця, порядок завозу товарів.



Поняття системи регулювання запасів

Система регулювання запасів – це сукупність заходів щодо регулювання обсягу збутових запасів, підтримці їх у певних оптимальних розмірах, по організації безперервного контролю за поставками й оперативному плануванню.

Параметрами цієї системи є:

– точка замовлення – мінімальний (контрольний) рівень запасів продукції, за умови досягнення якого необхідне їх поповнення;

– нормативний рівень запасів – розрахункова величина запасів, яка досягається під час чергової закупівлі;

– обсяг окремої закупівлі;

– частота здійснення закупівель – тривалість інтервалу між двома можливими закупівлями продукції, тобто періодичність поповнення запасів продукції;

– поповнювана кількість продукції, за рахунок якої досягається мінімум витрат на зберігання запасу згідно із заданими витратами на поповнення і заданими альтернативними витратами інвестованого капіталу.

Система планування і регулювання збутових запасів охоплює такі основні етапи робіт:

1. Аналіз запасів товарно-матеріальних цінностей у попередньому періоді.

2. Визначення цілей формування запасів.

3. Оптимізація розміру основних груп поточних запасів.

4. Оптимізація загальної суми запасів товарно-матеріальних цінностей, що включаються до складу оборотних активів.

5. Формування ефективних систем контролю за рухом запасів на підприємстві.

6. Реальне відображення у фінансовому обліку вартості запасів товарно-матеріальних цінностей в умовах інфляції.

Основними є наступні системи регулювання запасів:

– з фіксованим розміром замовлення (партії);

– з фіксованою періодичністю замовлення.

Система регулювання запасів з фіксованим розміром замовлення

Найбільш простою і розповсюдженою є система з фіксованим розміром замовлення. В ній розмір замовлень і партій, що надходять – величина постійна, а чергові поставки здійснюються через різні інтервали часу. Замовлення на поставку чергової партії дається при зменшенні розміру запасу на складі до встановленого критичного рівня - так званої "точки замовлення". Таким чином, інтервали між поставками чергових партій на склад залежать від інтенсивності споживання матеріальних цінностей. Регулюючими параметрами системи з фіксованим замовленням є "точка замовлення" – установлений мінімальний рівень запасу, при зниженні до якого подається замовлення на поставку чергової партії матеріальних цінностей, і розмір замовлення (партії поставки). Мінімальний розмір запасу в цій системі залежить від інтенсивності споживання товарів у проміжок часу між подачею замовлення й надходженням партії на склад. Умовно приймається, що інтервал часу між подачею замовлення на поставку й надходженням партії на склад (заготівельний період) є постійним. Недоліками даної системи є необхідність регулярного обліку руху залишків матеріальних цінностей на складі для того, щоб не упустити моменту настання "точки замовлення", а також вимога постійності заготівельного періоду. За наявності широкого асортименту товарів необхідною умовою застосування даної системи є використання технології автоматизованої ідентифікації штрих-кодів. На практиці система управління запасами з фіксованим розміром замовлення застосовується переважно в таких випадках:

– великі витрати внаслідок відсутності запасу;

– високі витрати на зберігання запасів;

– висока вартість товару, який замовляється;

– високий ступінь невизначеності попиту;

– наявність знижки ціни залежно від кількості, яка замовляється;

– накладання постачальником обмеження на мінімальний розмір партії постачання.

 

Система регулювання запасів з фіксованою періодичністю замовлення

У системі з фіксованою періодичністю замовлення продукція замовляється й надходить на склад через рівні проміжки часу, а розмір запасу регулюється за рахунок зміни обсягу партії. При кожному надходженні чергової партії запас поповнюється до певного максимального рівня. Регулюючими параметрами системи з фіксованою періодичністю замовлення є максимальний рівень, до якого здійснюється поповнення запасів, та інтервал між двома замовленнями або черговими надходженнями партій. У даній системі змінюється розмір замовлення (обсяг партії), що залежить від ступеня споживання продукції в попередньому періоді. Розмір замовлення дорівнює різниці між фіксованим максимальним рівнем, до якого здійснюється поповнення запасу, та його фактичним обсягом у момент замовлення.

Перевагою даної системи є відсутність необхідності вести систематичний облік запасів на складах. Недоліки системи полягають в необхідності робити замовлення іноді на незначну кількість матеріалу, а при непередбаченому інтенсивному споживанні товарів виникає небезпека витрачання запасу до настання чергового моменту замовлення. Тому систему з фіксованою періодичністю замовлення доцільно застосовувати при невеликих витратах на замовлення продукції, високій вартості матеріалів, що запасаються, і рівномірній їх витраті.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!