Визначення раціональності асортименту продукції



 

Раціональність фактичного асортименту продукції визначають за формулою рангового коефіцієнту кореляції Спірмена, яка відображає взаємозв'язок структури асортименту та рівня рентабельності кожної асортиментної групи:

 

                                    ,          

 

де Cor – коефіцієнт раціональності асортименту продукції;

Соі – ранг випуску і –тої асортиментної групи в порядку убування величин;

Срі – ранг рентабельності і‑асортиментної групи в порядку убування величин;

n – кількість асортиментних груп;

6 – коригуючий множник.

Коефіцієнт кореляції категорій (Cor) змінюється від -1 (зі зростанням категорії одного з параметрів категорія другого параметру має тенденцію до зниження) до +1 (зі зростанням одного з параметрів категорія другого параметру має тенденцію до збільшення). За раціональної структури асортименту має місце суттєвий позитивний зв’язок між обсягом випуску асортиментних груп продукції та їх рентабельністю, тобто Соrопт > 0,6…0,7.

 


Приклад:

Ранговий аналіз асортименту продукції ВАТ «Завод ім. Фрунзе»

Асортиментна група Питома вага випуску, % Рентабельність, % Ранг випуску (Соі ) Ранг рентабельності (Срі ) Різниця рангів (Соі - Срі )
Сітки 12 10 3 5 -2
Решета для агроринку 37 20 1 3 -2
Стелажні системи 4 25 5 2 3
Полиці 4 25 5 2 3
Ємності для сміття 3 25 6 2 4
Скриньки почтові 4 25 5 2 3
Перфоровані полотна загального призначення 29 18 2 4 -2
Шафи 5 18 4 4 0
Лавки 2 39 7 1 6
Коефіцієнт рангової кореляції

 

Висновок: асортимент продукції ВАТ «Завод ім. Фрунзе» має низький рівень раціональності. Особливу увагу слід приділити продукції з асортиментної групи "Лавки", оскільки саме за цією групою спостерігається основний дисбаланс асортименту (у загальному обсязі випуску продукції "Лавки" займають лише 2 %, хоча їх реалізація забезпечує найвищій рівень рентабельності, який дорівнює 39 %). Лідером за обсягами виробництва є продукція асортиментної групи "Решета для агроринку" (37 %) при рівні рентабельності 20 %. Не зовсім логічно виглядає і розподіл обсягів виробництва за асортиментними групами "Стелажні системи", "Полиці", "Ємності для сміття", оскільки при рівні рентабельності 25 % вони займають лише 3-4 % в загальному обсязі виробництва.

 

Визначення збалансованості асортименту продукції за принципом Парето

 

Стосовно асортименту продукції підприємства правило Парето звучить так: надійний контроль 20 % позицій асортименту дозволяє на 80 % контролювати весь асортиментний ряд продукції.

Для визначення таких позицій асортименту продукції необхідно зібрати та проаналізувати дані, за якими буде класифікуватися продукція підприємства. Критеріями ранжування можуть служити обсяги реалізації продукції, маржинальний прибуток, кількість браку, змінні витрати та інше.

Управління асортиментом продукції в більшості випадках засновано на обліку витрат за маржинальною собівартістю. Подібний спосіб обліку передбачає віднесення на собівартість продукції тільки тих витрат, які змінюються пропорційно інтенсивності діяльності підприємства, тобто змінних витрат. Постійні витрати виключаються із собівартості нової продукції і, як правило, покриваються маржинальним прибутком від реалізації продукції, під яким розуміють різницю між виторгом і змінною частиною собівартості реалізованої продукції.

Для побудови діаграми Парето після сортування даних асортименту за маржинальним прибутком розраховуються суми часток асортиментних груп у відсотках (хi) та суми часток маржинального прибутку (yi) у відсотках за формулами:

 

                                 ,           

 

                            ,    

де Хi – координата вісі абсцис для діаграми Парето;

хi – i‑та позиція відсортованого за величиною маржі асортименту (хi = i);

Х0 – загальна кількість позицій в асортименті.

  Yj – координата вісі ординат для діаграми Парето;

yi – величина маржинального прибутку j‑позиції гістограми;

Y0 – маржинальний прибуток всього асортименту;

 – сума маржинального прибутку від 1‑ї до i‑ої позиції.

 

Наступним кроком є визначення точки асиметрії (точки Парето) з координатами (xp; yp), для яких виконується рівняння

 

                                                         xp + yp =100% .    

 

На будь-якій діаграмі Парето ця точка існує і єдина, що пояснюється опуклістю й безубуванням функції. Точка Парето дозволяє побачити асиметрію корисності асортименту на побудованій діаграмі: корисний асортимент зосереджений на частині діаграми, що має вертикальне зростання, а менш корисний – на частині діаграми, що має горизонтальне (пологе) зростання. Точки діаграми, кривизни яких максимальні, є точками переходу від більш корисної групи асортименту до менш корисної групи.

 

Приклад:


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 63; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!