Поняття та система місцевого самоврядування



Ст.140 КУ визначає, що «місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через ОМС: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

ОМС, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

 Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.

Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.»

 

У ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від21.05.1997 з останніми змінами від 09.12.11 у ст. 2. Надається поняття місцевого самоврядування

«1. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.»

В ст.5 ЗУ зазначається, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду, сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, районні та обласні ради, органи самоорганізації населення. А цю здатність громада може самостійно реалізувати тільки використовуючи різноманітні форми безпосереднього народовладдя. Тому законодавче визначення системи місцевого самоврядування є неповним і може розглядатися тільки як система суб’єктів місцевого самоврядування, або як система місцевого самоврядування в структурно-організаційному плані.

 

 

Билет №1

 

Депутатські фракції у ВРУ: формування, реєстрація та припинення діяльності

Діяльність деп.фракцій (ДФ) визначається гл.11 ЗУ «Про Регламент ВРУ» від 10.02.10р.

           Ст.57. Формування ДФ.

1. ДФ формуються на першій сесії ВР нового скликання до розгляду питань про обрання Голови ВРУ, створення органів ВР. Якщо цього не відбулося, головуючий на пленарному засіданні оголошує перерву для їх формування. Перед наступним пленарним засіданням Апарат ВР надає народним депутатам інформаційні матеріали, які були подані до Апарату ВР за день до початку зазначеного пленарного засідання, про сформовані відповідно до вимог цього Регламенту ДФ.

            Ст.58. Принципи формування ДФ

1. ДФ формуються на партійній основі народними депутатами, обраними за списком політичних партій, які за результатами виборів отримали депутатські мандати.

2. Політична партія має право формувати у ВР лише одну ДФ.

3. Принципи функціонування ДФ повинні бути демократичними і не суперечити вимогам КУ, ЗУ "Про статус народного депутата України" та цього Регламенту.

           Ст.59. Умови формування ДФ

1. Мінімальна кількість народних депутатів для формування ДФ має становити не менше ніж 15 народних депутатів.

2. Народний депутат може входити до складу лише однієї ДФ політичної партії.

3. Голова ВРУ, Перший заступник та заступник Голови ВРУ не входять до складу ДФ.

4. Народний депутат, якого виключено чи який вийшов зі складу ДФ, є позафракційним.

           Ст.60. Порядок реєстрації та припинення діяльності ДФ (депутатських груп - ДГ)

1. Кожна ДФ (ДГ) реєструється в Апараті ВР. Умовою реєстрації є надходження до Апарату ВР підписаного особисто кожним народним депутатом, який увійшов до складу ДФ/ДГ, письмового повідомлення про сформування ДФ/ДГ. У письмовому повідомленні зазначаються повна (та, за наявності, скорочена) назва ДФ/ДГ, її персональний склад та партійна належність членів ДФ/ДГ, а також прізвища голови ДФ/ДГ та заступників голови ДФ/ДГ з розрахунку не більше одного на 15 членів ДФ/ДГ. Повна та скорочена назва ДФ має збігатися з назвою відповідної політичної партії. Повна та скорочена назва ДГ не повинна співпадати з назвами зареєстрованих ДФ/ДГ.

2. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення ДФ/ДГ головуючий на пленарному засіданні інформує народних депутатів про реєстрацію такої ДФ/ДГ, її кількісний склад, голову ДФ/ДГ та заступників голови ДФ/ДГ. Інформаційні матеріали про ДФ/ДГ після її реєстрації надаються народним депутатам. У  такому ж порядку повідомляється про зміни в складі ДФ/ДГ.

3. Про вступ, вихід зі складу зареєстрованої ДФ/ДГ народний депутат повідомляє письмово головуючого на пленарному засіданні. Письмове повідомлення народного депутата про входження до складу тієї чи іншої ДФ/ДГ погоджується з головою цієї ДФ/ДГ. Повідомлення про виключення із складу ДФ/ДГ робить головуючий на пленарному засіданні за поданням голови ДФ/ДГ.

4. ДФ/ДГ склад якої стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, визначеної частиною першою статті 59 цього Регламенту, через 15 днів після дня настання такого факту оголошується Головою ВРУ розпущеною.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 544; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!