Україна в умовах радянських наступальних операцій .



Восени 1942р. на Волзі в районі Сталінграда розгорнулась одна з найбільших з початку Другої світової війни битв, яка тривала з 19 листопада 1942р. – 2 лютого 1943р. В ході цієї битви німецькі війська були оточені, 2 лютого 1943 р. вони капітулювали. За час Сталінградської битви ворог втратив – 800 тис.чол., 10 тис. гармат і мінометів, 2 тис. бойових і транспортних літаків. Перемога під Сталінградом змінила обстановку на фронті на користь Радянського Союзу. Захопивши стратегічну ініціативу, Червона армія утримувала її до кінця війни.

Перемога Червоної армії в Сталінградській битві створила умови для вигнання загарбників з України.

Червона армія Воронезького фронту розгорнула наступ з метою визволення України. Було звільнено Харків. Південно-Західний фронт, який наступав на Дон- бас, звільнив північну частину Ворошиловградської (тепер Луганської) області, у тому числі стратегічно важливий залізничний вузол станція Лозова (11 лютого).

Проте, невдовзі, наступ Червоної армії було зупинено. Не вистачало техніки, досвіду наступальних дій. А 19 лютого німецьке командування здійснило контрудар. 15 березня німці знову захопили Харків, а 18 березня Бєлгород.

З квітня по липень 1943р. на фронтах панувало відносне затишшя. Сторони готувались до нових операцій.

Німеччина, силами груп армій Центр і Південь прагнула розгромити Південно-Західний фронт у районі Курської дуги.

Курська битва розпочалась 5 липня 1943р. наступом німецьких військ і тривала 50 днів. У результаті важких, кровопролитних боїв кращі танкові дивізії Німеччини були знищені, було розгромлено 30 німецько-фашистських дивізій, противник втратив 500 тис.чол. Послабшав моральний дух фашистських армій, втрачена воля до перемоги.

Перемога під Курськом дозволила розпочати наступ Червоної армії під Харковом, який було визволено 23 серпня 1943р. У вересні 1943р. було звільнено Чернігів, Полтаву, весь Донбас.

Війська Степового і Південно – Західного фронту форсували Дніпро.

14 жовтня нічним штурмом вибили німців із Запоріжжя, а 25 нацисти залишили Дніпропетровськ і Дніпродзержинськ.

 Відступаючи, окупанти залишали після себе пустелю.

Міста, села, людей за розпорядженням рейхскомісара України Коха від 6 вересня 1943 р, все повинно було бути спаленим . Лише стрімкий наступ радянських військ врятував Україну від тотального спустошення.

20 жовтня 1943 р. Ставка перейменувала: Воронезький, Степовий, Південно – Західний і Південний фронти, відповідно на 1 – й, 2 – й, 3- й, 4 – й, Українські фронти.

6 листопада 1943 року було звільнено Київ. Взяття Київа коштувало Червоній армії 260 тис. життів. За успішне форсування Дніпра, звання Героя Радянського Союзу було присвоєно 2438 бійцям і командирам .

В грудні 1943 р. від Полісся до Чорного моря розпочався наступ радянських військ.

 

Основні події завершального етапу Великої Вітчизняної війни в Україні (1944 - 1945рр.)

Наступальні операції проходили по всьому фронту від Полісся до Чорного моря; в них взяли участь всі чотири Українські фронти.

Ці фронти провели такі бойові операції:

  1. Луцько-Рівненська операція, в результаті якої були звільнені Волинська, Рівненська області (в лютому)

2. В січні – лютому 1944 р. в районі Корсунь – Шевченківського радянські війська оточили і знищили 80-тисячне угрупування ворога.

3. В березні - Проскурівсько – Чернівецька, внаслідок якої були визволені від фашистів Хмельницька, Тернопільська і Чернівецька області. (Від міста Тернопіль залишилося 4 вулиці). 27 березня 1944 р. було визволено м. Кіцмань, 29 березня м. Чернівці.

4. В жовтні Карпато – Ужгородська, внаслідок якої було очищено від німецьких військ Карпати і Закарпатську область.

5. В липні – серпні - Львівсько – Сандомирська, внаслідок якої Україна повністю була очищена від фашистів. 27 липня був звільнений Львів.

   28 жовтня 1944р. всю територію України було звільнено від німецько – фашистських загарбників.

   Після завешення визволення від німецько – фашистських загарбників території СРСР, Червона армія продовжила наступ.

   В квітні 1945 р., здійснивши переможний похід через країни Східної Європи, радянські війська підійшли до Берліну. На початку травня Червона армія та армії союзників по антигітлерівській коаліції (США, Англії, Франції), завершили операцію по взяттю Берліна, що розпочалась 16 квітня.

  8 травня Німеччина капітулювала. 9 травня було знищене останнє угрупування німецьких військ під Прагою, що чинили опір після капітуляції. 9 травня – відзначається як День Перемоги.

  2 вересня 1945 року капітулювала Японія. Другу Світову війну було завершено.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 589; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!