ХХІ. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939 - 1945)



План

1. Радянсько – німецький договір про ненапад і західноукраїнські землі .

2. Окупація України та окупаційний режим.

3. Розгортання руху Опору в Україні (1941 – 1942 р.р.)

4. Україна в умовах радянських наступальних операцій 1943 р.

5. Основні події завершального етапу Великої Вітчизняної війни в Україні 1944р. Втрати України в роки Другої світової війни.

6. Культура України в роки війни.

 

1.  Радянсько – німецький договір про ненапад і західноукраїнські землі

Друга світова війна – найтрагічніша подія ХХ ст. В ній брали участь понад 60 держав, в яких мешкало 90% населення Землі. Жертвами цього найбільшого військового конфлікту стали 65-67 млн. чоловік. В ході війни були знищені колосальні матеріальні і культурні цінності.

Друга світова війна розпочалась першого вересня 1939 року нападом Німеччини на Польщу. У влади в Німеччині знаходилась фашистська націонал – соціалістична партія, яка не приховувала своїх цілей - захоплення «життєвого простору» для вищої, арійської раси, до якої за твердженням фашистів, належали німці; знищення цілого ряду народів Європи.

Фюрер ( керманич, вождь, проводир) Німеччини Адольф Гітлер закликав солдат вермахту (назва збройних сил фашистської Німеччини) нещадно знищувати нижчі раси, беззаперечно виконувати накази в ім’я світлого майбутнього великої Німеччини.

У Другій світовій війні Німеччину підтримували Італія, Румунія, Угорщина, Фінляндія (а згодом і ряд інших країн).

В середині вересня 1939 року німецькі війська окупували значну частину Польщі, підійшли до Західної України, що входила до складу цієї держави.

СРСР ще 23 серпня 1939 року підписав з Німеччиною Пакт про взаємний ненапад протягом десяти років та 28 вересня «Договір про дружбу та державний кордон ». До Пакту «Молотова – Ріббентропа», додатково було підписано таємний протокол, згідно якого:

ü передбачалося розмежування сфер інтересів Німеччини і СРСР;

ü сфера інтересів Німеччини – західна Європа;

ü сфера інтересів СРСР – Західна Україна, Західна Білорусія, Бесарабія, Литва, Латвія, Естонія;

ü СРСР зобов’язувався постачати до Німеччини військово-стратегічні матеріали і продовольство.

Радянсько-Німецький договір розв’язав А.Гітлеру руки для агресії в Європі. Першого вересня 1939 року нацистські війська вторглися в межі Польщі. Великобританія і Франція, зв’язані з Польщею союзними договорами, оголосили Німеччині війну.

Ці події поклали початок Другій світовій війні.

Протягом 1939 – 1940 рр. Гітлер окупував Польщу, Данію, Норвегію, Бельгію, Нідерланди, Францію (яка капітулювала 22 червня 1940 року).

Сталін протягом 1939 – 1940 рр. приєднав до Радянського Союзу Литву, Латвію, Естонію, Західну Білорусь.

17 вересня 1939 року на територію Західної України Червона Армія ввела свої війська. Їх радо зустрічало населення, бо поляки, відступаючи, зривали свою злість на цивільному українському населенню, не зупиняючись перед вбивствами мирних жителів. Входження Червоної Армії кваліфікувалось як «визвольний похід», щоб запобігти окупації краю нацистами.

Західні українці прагнули приєднання до східної України. Тому, в жовтні 1939р., були скликані Народні збори Західної України, які прийняли Декларацію про приєднання Західної України до складу СРСР і обєднання з УРСР. На цій новій території було утворено шість областей: Львівську, Станіславську (пізніше Івано-Франківську), Волинську, Тернопільську, Рівенську, Дрогобицьку. А в листопаді ухвалили закон про включення її до складу СРСР і воз’єднання з УРСР .

В червні 1940 р. Радянський уряд звернувся з ультиматумом до Румунії, у якому була вимога передати СРСР Північну Буковину і Бессарабію. Румунія задовольнила цю вимогу.

У серпні 1940р. Верховна Рада СРСР прийняла закон про включення до складу УРСР Північної Буковини і частини Бессарабії (Бессарабію було поділено між Молдавською та Українською РСР), на цій території було організовано Чернівецьку область.

На приєднаних територіях Західної України, північної Буковини і Бессарабії почалась радянізація : формуються органи радянської влади, забороняються всі партії, крім комуністичної, вводяться безкоштовні медицина, освіта, здійснюється ліквідація неписьменності, вводяться репресії, здійснюється прискорена індустріалізація промисловості, колективізація сільського господарства.

Це об’єднання мало позитивне значення, бо вперше за кілька століть своєї історії українці опинились в межах однієї держави.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 856; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!