Втрати України в роки Другої Світової війни.



За роки війни Україна втратила 8 млн. чоловік – п’яту частину населення.

Промисловість, сільське господарсво, транспорт, було повністю зруйновано. (знищено 16 150 підприємств, 27 910 колгоспів, 872 радгоспи і 1300 машинно – тракторних станцій. Лише за неповні 1943, 1944 рр. німці вивезли з України 9200 тис. т. зерна, 622 тис. т. м’яса та м’ясних виробів, 950 тис. т. олії, 208 тис. т. вершкового масла, 400 тис. т. цукру, 2500 тис. т. фуражу, 3500 тис. т. картоплі ).

   Зруйновано 714 міст і селищ понад 28 тис. сіл, з яких 250 були спалені дощенту, 10 млн людей залишилися без житла.

   Збитки, завдані війною, склали астрономічну в тодішніх підрахунках суму – 285 млр карбованців (у довоєнних цінах).

 

Культура України в роки війни

За роки окупації і війни культурі України був нанесений колосальний збиток. На фронтах, а також від голоду, хвороб загинули тисячі діячів культури. Була ліквідована довоєнна система освіти.  

В роки війни значна частина шкіл і вищих навчальних закладів була зруйнована, знищена їх матеріальна база. На окупованих німцями територіях дозволялися тільки початкові і професійні школи, що працювали за програмами, розробленими німецьким чиновництвом. Вищі навчальні заклади були закриті.

70 вузів України продовжували працювати в евакуації. Вони підготували сотні фахівців.

Наукові заклади України, в т. ч. Академію наук було евакуйовано. В евакуації вчені продовжували працювати . Були розроблені численні відкриття і винаходи:

 

    В галузі оборони: 1. автоматичне зварювання корпусу танків Т-34 ( Інститут електрозварювання, очолюваний Є.Патоном); 2. метод виплавки броньованих сталей (лабораторія академіка М. Доброхотова ); 3. створення нового терміту для мін і снарядів; вдосконалення торпед, створення радіолокаторів, автоматичної системи пеленгації, пристрою для знешкодження морських мін (Фізико-технічний інститут АН УРСР).
В галузі медицини: 1. колектив лікарів під проводом В. Філатова, О.Палладіна, інститут клінічної фізіології АН України під проводом А. Богомольця розробили ефективні заходи лікування інфекційних, травматичних та ін. захворювань.  

В роки війни понад 300 чл. Спілки письменників України вступили до лав Червоної армії, багато загинуло на фронтах. Письменники і поети боролись з окупантами у партизанських загонах, підпіллі.

В тилу працювали : М. Бажан, П. Тичина, М. Рильський, В.Сосюра, М.Стельмах та ін., які виїжджали виступати на фронти.

Театри і кіностудії були евакуйовані, але в евакуації продовжували працювати.

Колективи театрів часто виїжджали на фронти з концертами.

Київська і Одеська кіностудії створили фільми «Олександр Парфоменко», «Як гартувалась сталь», «Партизани в степах України».

Були створені музичні твори композиторів Б.Лятошинського, О.Филипенка, Л.Козицького. У 1943 р. почав роботу український народний хор (який пізніше одержав назву ім. Г. Вірьовки).

 

Питання

1. Коли і як розпочалась і коли завершилась Друга світова війна? Назвіть причини Другої світової війни.

2. Коли і як розпочалась і коли завершилась Велика Вітчизняна війна? Охарактеризуйте Радянсько-німецькі договори в 1939 р.

3. Які країни були окуповані німецькими військами протягом 1939 - 1940 рр.? 

4. Які землі були приєднані Сталіним протягом 1939-1940 рр.?

5. Охарактеризуйте бойові дії на території України з червня 1941р. по червень 1942 р. Чому перші місяці війни для Червоної армії склалися так трагічно?

6. Чому провалився план «Барбаросса»?

7. За скільки місяців було захоплено Україну німцями? Охарактеризуйте окупаційний режим на території Укарїни.

8. Які історичні передумови виникнення двох течій руху опору в Україні?

9. Охарактеризуйте радянський партизанський рух України в роки війни.

10. Назвіть причини розколу в ОУН. Чому зазнала краху спроба ОУН проголосити незалежність України 30 червня 1941 р.?

11. Які умови сприяли створенню УПА та ОУН- УПА?

12. Охарактеризуйте бойові дії в районі Сталінграда та в районі Курської дуги.

13. Дайте характеристику основним подіям завершального етапу Великої вітчизняної війни.

14. Охарактеризуйте масштаби втрат України в роки війни з Німеччиною.

15. У якому стані в роки війни перебувала культура?

ХХІІ. ПОВОЄННА ВІДБУДОВА І РОЗВИТОК УКРАЇНИ (1945 -поч. 1953 р. )

План

 

1. Перехід до мирного життя.

2. Особливості відбудови промисловості.

3. Голод 1946 – 1947 рр. Відбудова сільського господарства.

4. Радянізація західних областей.

5. Культура України в др. пол. 40 –х поч. 50 – х рр.

 

Перехід до мирного життя

Перемога у війні, здобута ціною величезних жертв і страждань, породжувала в народі світлі надії і сподівання. Люди стали почуватися вільніше, впевненіше. Зміцніла комуністична партія України. В 1949 р. кількість комуністів України досягла довоєнної – 784 тис, збільшилась за рахунок українців – фронтовиків, простих людей, які по-справжньому воювали за свою національну честьі гідність, за свою рідну мову і культуру, відстоювали свою українську державність.

Партійно-державне керівництво УРСР, за вказівкою з Москви, частково змінило державну символіку республіки. У листопаді 1949 р. Президія Верховної Ради УРСР прийняла укази про Державний герб УРСР, Державний прапор і Державний гімн УРСР. Червоний прапор з написом «УРСР» замінено двоколірними: верхня частина на дві третини ширини полотна була червоною, а нижня – світло-блакитного кольору. У верхній частині прапора містилося зображення серпа і молота, а над ним п’ятикутної зірки. На початку 1950 р. було створено Державний гімн УРСР.

До 1949 р. І секретарем ЦК КП(б)У був М. Хрущов. У період голоду 1946 – 1947 рр. – в Україну замість Хрущова прислали 1 секр. ЦК КП(б)У Кагановича, який вів боротьбу проти «українського буржуазного націоналізму», це загострило і так напружену політичну обстановку і змусило центр звільнити Кагановича від обов’язків І секретаря УРСР і знову назад повернули М. Хрущова. У грудні 1949 р. Хрущова було відкликано до Москви і обрано секретарем Московського обласного і міського комітетів партії. Першим секретарем ЦК КП(б)У став Л. Мельников – інженер, який при Хрущові працював ІІ секретарем ЦК. Обидва вони були росіянами.

В повоєнний період Україна бере активну участь в міжнародній політиці як одна з держав – засновників ООН (Організація об’єднаних націй). Миролюбна політика України отримала визнання в світовому співтоваристві. Делегація України брала участь в Паризькій конференції 1946 – 1947 рр., Дунайській конференції 1948р. Ці конференції завершили процес повоєнного врегулювання, під час їх проведення було підписано мирні договори з нацистської Німеччини, визначено кордони європейських держав.

В 1945 – 1947 рр. внаслідок підписання договорів з Польщею, Румунією, Чехословаччиною було завершено об’єднання всіх українських земель.

ü 16 серпня 1945 р. було підписано радянсько-польський договір, за яким Польща визнала входження до складу України західних областей, що відійшли від Польщі у 1939-1941рр. Відповідно договору нова лінія кордону проходила за 5-6 км. від «лінії Керзона» на користь Польщі. Крім того до Польщі додатково                                                                        переходила тридцятикілометрова територія в районі р.Солонія і м. Крилов, тобто значна частина українських етнічних земель (Надсяння, Лемківщина, Холмщина, Підляшшя ).

У квітні – травні 1947 р. була проведена антиукраїнська акція польськими властями- операція «Вісла» (насильницике висилення українців), яка розпочалася 28 квітня 04-ій год. ранку. Приводом для здійснення цієї операції було убивство воїнами УПА 28 березня 1947р. віце – міністра національної оборони Польщі генерал – полковника К. Сверчевського. Операцію здійснювали 6 польських дивізій та міліція загальною кількістю 30 тис.осіб за підтримки чехословацьких військ. Для особливо непокірних було створено концтабір в Освенцімі. В результаті їхній дій було департовано140575 тис. українців, вбито 655, взято в полон 1466 вояків ОУН – УПА, 2274 українців було заарештовано, 3873 особи ув’язнено в концтабори. В 1947 р. до смертної кари було засуджено 372 українці. Операція «Вісла» здійснювалася з метою :

ü асимілювати українців , деукраїнізувати «Закерзоння», полонізувати ці землі;

ü ліквідувати бази діяльності ОУН-УПА.

ü 29 червня 1945 р. – підписано договір між Радянським Союзом і Чехославаччиною, за яким Чехословаччина визнала факт входження Закарпатської України до складу Радянської України.

ü 10 лютого 1947 р. підписано радянсько-румунський договір, були встановлені кордони з Румунією (юридично зафіксовано радянсько-румунську угоду від 28 червня 1940 р. про передачу СРСР Північної Буковини і Бессарабії).

Таким чином після закінчення війни вперше за багато століть всі Українські землі були об’єднані у складі Української СРСР.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 752; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!