Окупація України та окупаційний режим



22 червня 1941 року без оголошення війни Німеччина вчинила напад на СРСР. Почалася війна, що увійшла в історію як Велика Вітчизняна .

За планом «Барбаросса» - «бліцкріг» - блискавичної війни, передбачалося загарбання України вже в перші тижні війни і створення плацдарму для прориву на Кавказ і Закавказзя.

За планом «Ост» німці мали намір виселити з України мільйони людей, заселивши її німецькими колоністами. Частину українських земель передбачалося передати союзникам.

Наступ на Україну здійснювала група німецьких армій «Південь». Для оборони України були створені Південно-Західний фронт на чолі з генералом Кирпоносом та Південий фронт на чолі з генералом Чередніченком.

В перші дні війни розгорнулися запеклі бої в районі : Луцьк- Броди – Рівне-Дубно. На початок 17 липня війська Червоної Армії зазнали серйозних втрат як особового складу ( солдат, офіцерів), так і техніки ( майже всіх танків, літаків), розпочався неорганізований відступ. Червона Армія відступала в трьох напрямах:

1. Житомир – Київ. Під Києвом великому угрупуванню Червоної Армії загрожувало оточення. Генерал армії Кирпоніс, перший секретар більшовицької партії України Микита Сергійович Хрущов просили Сталіна здати Київ, але Сталін заборонив це робити. Ця позиція Сталіна коштувала Червоній армії півмільйона вбитими, пораненими і полоненими. Загинув генерал Кирпоніс. Київ було здано після 72-денної облоги.

2. Вінниця – Умань – Черкаси - відступ Червоної Армії з боями.

3. Одеса – Крим – Кавказ.

Незважаючи на мужність і героїзм радянські війська зазнавали важких втрат, залишили Умань, підірвали греблю Дніпрогесу, відійшли на лівий берег Дніпра, незабаром залишили Дніпропетровськ (серпень 1941р.), в жовтні здано Одесу, яка оборонялась 73 дні, 25 жовтня гітлерівці захопили Харків, в листопаді Крим. В 50 км., від Ростова на Дону радянським військам вдалося протриматися до літа 1942р. До червня 1942р. продовжувалась оборона Севастополя. Героїчна оборона Севастополя тривала 250 днів.

Таким чином, протягом літа-осені 1941р. німецькі війська та їх союзники (Італія, Румунія, Угорщина, Фінляндія) захопили всю Правобережну і більшу частину Лівобережної України та Крим. Неокупованими в Україні залишились лише східні райони Харківської області, частина Донбасу і невеликий клаптик кримської землі з Севастополем.

1941р. був надзвичайно важкий для України. Урожай збирали під бомбами. Військові заводи працювали в 3 зміни, випускаючи військову продукцію. З України евакуювали військові заводи на Урал. За 45 діб демонтували завод – гігант Запорізсталь. Всього з України вивезли 550 заводів, 30 тис. тракторів, 125 млн. пудів зерна, 6 млн. голів великої рогатої худоби, 50 театрів, 70 вузів. Червона Армія підірвала 9 генераторів Дніпрогесу. Всього в Середню Азію було вивезено з України 3,5 млн.чол.Уряд України переїхав в м. Уфу (Башкирія).

22 липня 1942р. радянські війська залишили м. Свердловськ (Ворошиловградська, а нині Луганська обл.). Всю територію України було окуповано.

Україну фашисти захопили за 13 місяців. На окупованій території встановили нацистський «новий порядок». Україну було поділено на 4 частини:

ü Львівську, Дрогобицьку, Станіславську, Тернопільську області під назвою «дистрикт Галичина» приєднали до польського генерал-губернаторства, утвореного на території Польщі;

ü Буковину і Бесарабію – окупанти передали Румунії під назвою «трансністрія»;

üЧернігівська, Харківська, Сумська, Ворошиловградська області набули назви «Прифронтової зони» і контролювалась німецькою армією;

ü вся інша територія була названа рейхскомісаріат «Україна», комісаром був призначений кат українського народу Еріх Кох .

Окупаційна влада використовувала каральні органи: гестапо ( поліція), СС

( збройні загони ), СД ( служба безпеки ).

Була створена допоміжна адміністрація : бургомістри – в містах, голови – в районах, старости – в селах, допоміжна поліція.

Широко застосовувались репресії .

Діяли 150 концетраційних таборів, де загинуло 1,9 млн. військовополонених.

Українську націю оголосили неповноцінною, яка підлягає частковому фізичному знищенню і частковому перетворенню на рабів. В Німеччину з України вивозились тисячі юнаків і дівчат, як робоча сила, вивозились матеріальні і культурні цінності, сировина.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 612; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!