Способи визначення поросності свиноматок



Спосіб При якому терміну поросності можливе використання
Кнур 17…115 днів
Ректальна пальпація 30…115 днів
Прилади для визначення поросності: - ультразвуковий прилад - 2-х мірний сканер   28…70 днів 22…115 днів

 

Кнури-пробники вважаються більш надійним способом контролю поросності свиноматок після осіменіння.

Цей спосіб характеризується тим, що кнура пускають перед свиноматками в цеху для поросних свиноматок. Якщо свиноматки не прийшли в охоту на 21 день, перевірку необхідно проводити щоденно на третій та шостий тиждень після осіменіння.

Ультразвукова діагностика. В стані поросності у свиноматок відбувається накопичення рідини, яка поступає з сечових міхурів ембріонів. Рідина, яка накопичується в матці, відбиває ультразвук, а ультразвуковий прилад перетворює його у світловий або звуковий сигнал. Перед тим як прикласти апарат до паху свиноматки, вище вимені між останнім і передостаннім сосками, звуковий сенсор необхідно змастити маслом. Існує ризик віддачі невірних сигналів з сечового міхура. Кожний тест продовжується 20 секунд. Близько 70% незапліднених свиноматок виявляється завдяки ультразвуку. Такий метод можливо використовувати тільки через 28 днів після осіменіння. 

Ректальна пальпація. Поряд з прямою кишкою свиноматки знаходяться дві кровоносні судини. По одній з судин кров надходить в кінцівки, інша судина постачає поживні речовини ембріонам (маточна артерія). Досвідчений спеціаліст відчує потік крові в маточній артерії поросної свиноматки з терміном поросності 30 днів. Для пальпації необхідно увести руку в гумовій перчатці в пряму кишку свиноматки і пальцями нащупують маточну артерію яка пульсує. Цей спосіб дає майже на 100% вірний результат при застосуванні через 30 і більше днів після осіменіння. Але цей спосіб не слід використовувати на перевіряємих матках, оскільки у них дуже вузький таз. Тривалість перевірки – 1…2 хв. Ректальну пальпацію необхідно проводити тільки після інструкції ветлікаря (рис. 57). 

Сканування. Сканер представляє собою двохмірний прилад, який направляє ультразвукові імпульси в середину свиноматки. На моніторі відбиті імпульси отримують двохмірне зображення. Тривалість тесту 30 секунд. Надійність цього методу – 99…100%, якщо сканування проводе досвідчений спеціаліст через 24 і більше днів після осіменіння (рис. 57).

1 2

Рис. 57. Способи визначення поросності:

1 ректальна пальпація для визначення супоросності;

2 – сканування за допомогою приладу «Ветскан».

 

Зовсім не виправдане утримання в господарствах поросних свиноматок великими групами. При цьому багато з них травмуються, внаслідок чого можливі порушення живлення зародків, і значна частина останніх гине. Зростає кількість мертвонароджених і слабких поросят живою масою менше 1 кг. У багатьох господарствах частка таких поросят становить 23…30%. Таким чином, утримання поросних свиноматок великими групами завдає значних економічних збитків і є однією з причин низької продуктивності.

У великих господарствах з цілорічним стійловим утриманням тварин особливу увагу слід приділяти завезенню з племінних господарств здорових ремонтних свинок міцної конституції, а також повноцінній годівлі поросних свиноматок. Щоб запобігти опоросу у групових станках, важко-поросних свиней переводять у приміщення для утримання підсисних свиноматок за 6…7 днів до опоросу. В комплексах потужністю 108 тис. свиней за рік у цех для опоросу свиноматок переводять на 112-й день поросності. У зв’язку з цим оператор перевіряє стан не лише свиней чергової групи, які підлягають переведенню в пологове приміщення, а й тих, що заплановані до переведення через 2…3 дні. Для цього він заходить у станок і спостерігає за поведінкою тварин. Тих, які непокояться і у яких виділяється молоко, в той же день переводять у приміщення для опоросу.

Проведення опоросу


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1818; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!