Організація виробництва свинини на різних етапах технологічного циклу  



Організація технології відтворення поголів’я свиней

Утримання, годівля та використання кнурів-плідників.Статеве дозрівання і статева активність кнурів-плідників, інтенсивність сперматогенезу й запліднювальна здатність сперміїв значною мірою залежать від біологічної повноцінності годівлі, умов утримання та від індивідуальних особливостей кнурів.

У племінних господарствах молодих кнурів починають використовувати при досягненні 9…12-місячного віку і живої маси 135…150 кг, на товарних фермах при ручному паруванні у 10…11-місячному віці при живій масі 130…140 кг. Інтенсивність використання молодих кнурів у 2…3 рази менша, ніж дорослих. Раннє інтенсивне використання молодих кнурів призводить до погіршення їх розвитку і є причиною низької запліднювальної здатності сперми.

У деяких кнурів задовго до початку племінного використання проявляється порушення статевих рефлексів. Особливо часто його спостерігають при утриманні ремонтних кнурців великими групами без активного моціону. Це негативно впливає на розвиток молодих тварин, ускладнює їх використання. Тому дуже активних кнурців у 8…9-місячному віці потрібно використовувати для парування із свиноматками, що не становлять особливої цінності в племінному відношенні. При цьому нормалізується їх фізіологічний стан, вони добре розвиваються, поведінка їх стає значно спокійнішою.

Для того щоб одержувати повноцінний племінний або товарний молодняк, кнури-плідники повинні бути клінічно здоровими, енергійними в статевому відношенні, мати заводську кондицію, одержувати повноцінний раціон і мати активний моціон.

Залежно від проектного рішення, кнурів-плідників утримують у приміщенні для кнурів, розташованому в одному приміщенні з пунктом штучного осіменіння або в окремому приміщенні, але зблокованим з пунктом штучного осіменіння і свинарником для утримання холостих та умовно поросних свиноматок. Типовими проектами передбачається групове утримання перевірюваних і кнурів-пробників та групове або індивідуальне утримання основних кнурів-плідників (рис. 40).

Оптимальні характеристики мікроклімату в приміщенні для утримання кнурів такі: температура повітря 16°С, відносна вологість 40…75%, швидкість руху повітря 0,2…1,0 м/с, вміст аміаку 20 мг/м, сірководню 10 мг/м , вуглекислого газу 0,2%. Норма станкової площі для перевірюваних і кнурів-пробників 2,5 м2, для основних кнурів-плідників при індивідуальному утриманні 7,0 м2. Висота стінок станків повинна бути не нижче 1,4 м.

При груповому утриманні основних кнурів-плідників (2…5 голів) площа станка на одну голову становить 3,5…4,0 м2. У станках монтують напувалки та годівниці, які розділяють перегородками за кількістю тварин у станку з розрахунку, щоб фронт годівлі на одну тварину був не менше                   45 см.

Рис. 40. Схема пункту для отримання сперми кнурів з приміщенням

для їх утримання:

 

1 – лабораторія для роботи з спермопродукцією; 2 – приміщення для прийому сперми та зборки обладнання; 3 – коридор; 4 – манеж з кабінами для отримання еякуляту;                           5 – кімната для персоналу; 6 – мийна; 7 – кімната для кнурів перед садкою; 8 – кімната для персоналу; 9 – душова для персоналу; 10 – туалет; 11 – кладова; 12 – вигульні дворики для кнурів; 13 – станки для кнурів (5000×4800); 14 – приміщення для основних кнурів; 15 – щитова; 16 – приміщення для ремонтних кнурців; 17 – приміщення для збереження кормів; 18 – венткамера; 19 – вигульні дворики для кнурів.

 

На відтворювальну здатність кнурів, якість сперми, а також загальний стан здоров’я значною мірою впливає моціон. При сумісному утриманні на вигульних майданчиках, прогулянках або випасанні кнурам, яких утримують в окремих стаціонарних станках регулярно спилюють ікла.

Активний моціон забезпечується прогоном кнурів на відстань       1,5…3,0 км, при цьому швидкість руху повинна бути такою, щоб кнури не дуже втомлювалися. Кнурів-плідників необхідно регулярно купати. Для цього в приміщенні для кнурів або на пункті штучного осіменіння обладнують бокс з душовою установкою. Температура води для купання 24…30°С. Протягом року 3…4 рази оглядають стан копит і при необхідності їх розчищають.

Одержання високоякісної сперми від кнурів значною мірою залежить від повноцінної годівлі. У кнурів, порівняно з плідниками інших видів сільськогосподарських тварин, на утворення сперми витрачається найбільша кількість енергії та поживних речовин. У зв’язку з цим незбалансована годівля негативно впливає на спермопродукцію. Незбалансована годівля, а також неправильне утримання, призводять до ожиріння кнурів, що спричинює зниження статевої активності і надалі веде до імпотенції.

Зважаючи на значні індивідуальні відхилення в характері обміну речовин в організмі кнурів-плідників, основним критерієм оптимізації годівлі є стан вгодованості тварини та якість сперми.

Кнурам, схильним до ожиріння, раціон може бути зменшений на 10…20% від норми. Енергійних і активних тварин необхідно додатково підгодовувати концентрованими кормами та кормами тваринного походження з тим, щоб утримати їх в заводській кондиції, зберегти статеву активність і якість сперми. Особливістю годівлі кнурів є те, що кормова даванка повинна бути мінімальна за об’ємом. На 100 кг живої маси тварин, що ростуть, споживають близько 1,7 кг сухої речовини, дорослі 1…1,3 кг. Тому їх раціони повинні мати високу концентрацію обмінної енергії і поживних речовин в сухій речовині. У зв’язку з цим, кнурам не можна згодовувати у великій кількості корми із значним вмістом води, тобто необхідно обмежувати кількість зелених кормів до 3…4 кг на добу. У період інтенсивного статевого використання у кнурів значно зростає загальний обмін речовин. У результаті цього потреба в поживних речовинах підвищується. Це потрібно враховувати при складанні раціонів для кнурів.

Норми годівлі кнурів і концентрації енергії і поживних речовин в кормі приведені в таблиці 20.

В період інтенсивного статевого використання у кнурів значно підвищується обмін речовин, унаслідок чого зростає потреба в енергії і поживних речовинах. Потреба кнурів в енергії і поживних речовинах залежить від їх маси, віку, інтенсивності використання і умов утримання.

За температури навколишнього середовища нижче за 17°С норму енергетичного живлення підвищують в середньому на 1,5 Мдж на кожен градус. Якщо кнури знаходяться на перетримці, і не використовуються для парування, то норми годівлі знижують: кнурам живою масою 201…250 кг на 10% і живою масою 251…300 кг і більше – 20% залежно від їх вгодованості.

Таблиця 20


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 770; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!