ДНК-маркери, які використовуються в свинарстві
Генетичні маркери багатоплідності. Підвищення багатоплідності свиноматок є однією з основних передумов зростання економічної ефективності галузі свинарства. Однак, методами традиційної селекції досягти прогресу в цьому напрямку дуже складно, зважаючи на те, що коефіцієнт успадкування даної ознаки у свиней дуже низький – 0,10…0,15.
В 90-ті роки ХХ століття M. Rotschild та T. Short розпочали пошук генів, які визначають генетичні відмінності рівня відтворювальних якостей у свиней. Враховуючи те, що значний вплив на організм самки здійснюють естрогени (гормони, які виробляються в яєчниках), вчені припустили, що вивчення структури генів, які кодують ці гормони забезпечить шлях до вирішення проблеми.
В 1996 році M. Rotschild зі співавторами виявили поліморфізм гена естрогенового рецептора (ESR) свиней. Було доведено, що гомозиготні свиноматки (напівкровні за китайською породою мейшан) з генотипом ВВ мали за результатами першого опоросу розмір гнізда на 2,3 поросяти більшим, ніж свиноматки з генотипом АА. В подальшому підвищена багатоплідність свиноматок – носіїв алелі В даного гена була доведена і іншими дослідниками на інших породах свиней.
Ліцензію на ESR-типування отримала фірма PIC&Roche Molecular System Inc.
Іншим геном-кандидатом, який впливає на багатоплідність свиней, є ген фолікулостимулюючого гормона (FSHB). Фолікулостимулюючий гормон обумовлює дозрівання та диференціацію фолікулів яєчника. У результаті проведеного статистичного аналізу було встановлено, що свиноматки з генотипом ВВ в середньому, за результатами першого опоросу за багатоплідністю переважали свиноматок з генотипом АА на 2,12 поросят.
|
|
На думку Л.К. Ернста та Н.А. Зинов’євої, використання даного маркера, в першу чергу, може бути рекомендовано в тих стадах, в яких відсутній бажаний алель В гена ESR або його частота дуже низька (свині м’ясних порід), а також в стадах, в яких вже досягли максимального генетичного потенціалу багатоплідності з використанням гена ESR.
Також широкого впровадження в практику племінної роботи зі свинями заслуговує використання даних поліморфізму гена коактиватора А1 ядерних рецепторів (NCOA1).
Комплекс NCOA1 взаємодіє з естрогеновим рецептором, стимулює його транскрипційну активність і, тим самим, обумовлює наступну фізіологічну відповідь.
За даними Л.К. Ернста та Н.А. Зинов’євої, аналіз взаємозв’язку генотипів маркера NCOA1 с багатоплідністю свиноматок породи йоркшир виявив перевагу свиноматок з генотипом А1А1 над тваринами з гетерозиготним генотипом, як за показником загальної кількості поросят при народженні (1,00 гол.), так і за багатоплідністю (1,32 гол).
|
|
Отже, проведення ДНК-діагностики маркерів багатоплідності є реальним важелем підвищення багатоплідності свиноматок різних порід. Відбір тварин з бажаним генотипом за даними маркерами дасть змогу в найкоротший термін сформувати лінії свиней різних порід, які будуть характеризуватися підвищеною багатоплідністю, переважне використання яких забезпечить підвищення економічної ефективності виробництва свинини.
Генетичні маркери м’ясної продуктивності свиней. Поряд з відтворювальними якостями свиней в сучасній технології виробництва продукції свинарства значна увага приділяється технологічним та смаковим якостям м’яса. Тому, одними з найважливіших селекційних ознак у свинарстві є м’ясна продуктивність та якість м’яса. Оскільки між цими ознаками спостерігається негативна кореляція, то переважна селекція свиней за м’ясність призводить до значного погіршення якості м’яса. До того ж, селекція свиней за показниками м’ясної продуктивності значною мірою ускладнюється низьким рівнем їх успадковуваності. У зв’язку з цим, виникає необхідність виявлення та використання в селекційній роботі генетичних маркерів безпосередньо чи опосередковано пов’язаних з кількісними та якісними показниками м’ясної продуктивності.
|
|
Одним з найбільш перспективних маркерів м’ясної продуктивності є ген інсуліноподібного фактора росту 2 (IGF-2). Дослідження проведені датськими вченими (Van Laere та ін.) виявили, що мутація в гені IGF-2 (q→Q) суттєво впливає на швидкість росту та відкладення жиру у свиней. Встановлено, що у нащадків проявляється дія лише тієї алелі, яка була успадкована від батька (патернальна дія). Така особливість даного гена суттєво полегшує розробку селекційної стратегії, оскільки для досягнення позитивного ефекту у нащадків достатньо проведення тестування та відбору лише кнурів-плідників.
Також в якості можливих маркерів м’ясної продуктивності та якості м’яса свиней розглядаються група генів білків, які зв’язують жирні кислоти (FABР). Одним із генів цієї групи є ген Н-FABР, який викликає значний інтерес в якості гена-кандидата вмісту внутрішньом’язового жиру – одного з найважливіших показників якості туші, а також в якості можливого генетичного маркера зниження вмісту жиру в тушах свиней.
Різними вченими було проведено численні дослідження впливу поліморфних варіантів гена Н-FABР на вміст внутрішньом’язового жиру в тушах свиней різних порід та міжпорідних поєднань. Однак, результати даних досліджень виявилися суперечливими. Тому, використання даного гена в якості генетичного маркера показників м’ясної продуктивності вітчизняного генофонду свиней може бути впроваджене в практику племінної роботи лише після проведення ґрунтовних наукових досліджень.
|
|
За кордоном в якості генетчиного маркера м’ясних якостей свиней широко використовується ген гіпофізарного транскрипційного фактора 1 (POU1F1). Поліморфізм даного гена обумовлений точковою мутацією, яка призводить до утворення двох алелей – С і D. Однак, існують протиріччя в літературних даних щодо бажаного з точки зору селекції генотипу даного гена. Тому, для широкого впровадження даного маркера в селекційно-племінну роботу необхідно попередньо провести додаткові дослідження з залученням значної кількості тварин різних порід, які розводяться в господарствах України.
В результаті підвищеного попиту населення на м’ясну свинину, використовуються селекційні програми, які спрямовані на розведення свиней зі значно розвиненими спинною частиною і окостом, а також з одночасним зменшенням вмісту жиру в туші. Виявилося, що селекція на м’ясність супроводжується певними негативними наслідками. Вони, в першу чергу, пов’язані з небажаною підвищеною чутливістю свиней до стресів і проявляються у вигляді зниження якості свинини та формування прояву специфічної вади, яка отримала назву PSE (pale – блідий, soft – м’який, exudative – ексудативний). Встановлена позитивна кореляція між низькою якістю свинини (PSE) та чутливістю свиней до стресів.
Під дією стресу внаслідок ускладненого дихання, підвищеної частоти пульсу, порушень кровообігу та серцевого шоку розвивається злоякісний гіпертермічний синдром – MHS (від англ. Malignant hyperthermia syndrome). Злоякісна гіпертермія характеризується тахікардією, гіпервентиляцією легень, вогнищевим ціанозом шкіри, підвищенням температури тіла до 42…45ºС, виникненням молочного ацидозу.
Fujii зі співавторами припустили, що причиною виникнення злоякісної гіпертермії є точкова мутація (Ц→Т) в гені ріанодинового рецептора (RYR1)(локус галотана). Мутація в локусі галотана є причиною того, що рецептори таких свиней стають в два рази чутливішими, в порівнянні з генетично незміненими рецепторами.
Виявлення даної мутації дало змогу розробити молекулярно-генетичний тест, який дозволяє чітко ідентифікувати генотипи свиней за геном RYR1: RYRNN – стресстійкі, не носії; RYRNn – стресстійкі, приховані носії; RYRnn – стресчутливі носії.
Численними дослідженнями встановлено, що у тварин з генотипами RYRnn спостерігаються вищі середньодобові прирости, краща структура туші та більш низький вміст жиру. Однак, поряд з цим, вони мали нижчу масу внутрішніх органів.
М’ясо, отримане від свиней з генотипами RYRnn за своєю якістю поступалося м’ясу, отриманому від свиней з генотипами RYRNN.
Крім того, кнури з генотипом RYRNN характеризувалися вищими показниками спермо продукції (об’єм та якість еякуляту) в порівнянні з тваринами, які мали генотипи RYRNn та RYRnn.
Завдяки цьому аналізу з’явилася можливість виявляти стресчутливих поросят в ранньому віці, а також здійснювати підбір тварин з метою отримання потомства з заздалегідь відомими генотипами.
Генетичні маркери схильності свиней до захворювань. Дуже важливе значення в свинарстві має ідентифікація тварин, які є генетично стійкими проти захворювань.
Одним з найбільш проблемних захворювань в свинарстві є колібактеріоз. Для ефективної боротьби з цією хворобою, крім відомої специфічної та неспецифічної профілактики, необхідно залучати додаткові, якісно нові засоби. Одним з таких засобів може бути маркер-залежна селекція, спрямована на відбір резистентних до колібактеріозу тварин.
Встановлено, що ген, який кодує рецептори F18 E. Coli (ECR18F), які мають значення в патогенезі захворювання тісно зчеплений з геном альфа-1-фукозилтрансферази (FUT1). В наш час встановлено послідовність гена FUT1 та виявлено точкову мутацію (A→G в позиції 307), яка обумовлює поліморфізм даного гена (алелі A та G). Ці дані стали основою для розробки метода непрямого аналізу варіантів гена ECR18F/FUT1. Припускають, що виявлений поліморфізм може бути причиною стійкості чи чутливості свиней до колібактеріозу. При цьому, алель А, яка обумовлює стійкість до колібактеріозу, є рецесивною.
Зведені дані щодо генів-маркерів продуктивних ознак, які використовуються в свинарстві наведено в таблиці 19.
Таблиця 19
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 740; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!