Розділ XI. ПАРЛАМЕНТ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
Парламент – загальнонаціональний представницький орган держави. Виникнення й розвиток парламенту. Парламент і парламентаризм.
Різноманітність форм парламентів у сучасну епоху. Партійний і соціальний склад парламентів.
Порядок формування парламентів. Виборність, заміщення місць у порядку призначення і наслідування.
Правовий стан депутата. Зміст депутатського мандату. Відсутність імперативного мандата і права відкликання. Імунітет і індемнітет.
Структура парламентів. Двопалатні парламенти і особливості правового становища палат. Двопалатні парламенти з рівноправними палатами (сенат і палата представників конгресу США, сенат і палата депутатів парламенту Італії). Двопалатні парламенти з нерівноправними палатами (палата громад і палата лордів парламенту Великої Британії, палата представників і палата радників парламенту Японії, народна палата і рада штатів парламенту Індії). Специфічні риси двопалатної структури парламенту ФРН.
Загальна характеристика ролі верхніх палат у двопалатних парламентах.
Однопалатні парламенти (Фінляндія, Данія, Швеція, Греція, Нова Зеландія).
Компетенція парламентів і способи її закріплення. Парламенти з абсолютно необмеженою компетенцією (Велика Британія, Нова Зеландія). Парламенти з абсолютно обмеженою компетенцією (США, Франція), парламенти з відносно обмеженою компетенцією (Індія, Малайзія, ФРН).
|
|
Порядок діяльності парламентів, звичайні і надзвичайні сесії.
Колегіальні органи палат: бюро, президії. Партійні фракції та їх роль у законодавчій діяльності. Регламент палат (США, Велика Британія, ФРН, Франція, Італія, Індія).
Посадові особи палат і їх правове становище. Конгрес США: спікер, віце-президент, тимчасовий голова сенату, партійні лідери палат. Парламент Великої Британії: спікер, лорд-канцлер, партійні “батоги”.
Нормативні акти, які приймаються парламентами. Приватні й публічні біллі в парламентській практиці США, Великої Британії й Індії. Фінансові закони. Інші акти, що приймаються парламентами (резолюції та їх види, постанови, звернення тощо).
Законодавча процедура в парламентах. Основні стадії законодавчої процедури: внесення законопроекту і коло суб'єктів законодавчої ініціативи; обговорення законопроекту й регламентація дебатів; порядок внесення поправок, змін і доповнень до законопроекту; прийняття законопроекту й види голосування, розгляд законопроекту в іншій палаті та система подолання колізій між палатами в законодавчому процесі; затвердження законопроектів і надання їм чинності.
Комітети парламентів. Види комітетів і порядок їх формування. Класифікація законодавчих комітетів залежно від їх правового становища, спеціалізація й строки повноважень (американська, англійська й індійська системи). Особливості правового становища законодавчих комітетів італійського парламенту.
|
|
Контроль парламентів за діяльністю урядів у парламентарних країнах. Вотум довіри і недовіри (парламенти Великої Британії, Франції, Італії, Японії). Конструктивний вотум недовіри в парламентській практиці ФРН. Резолюція осуду, інтерпеляція. Парламентські запитання урядові. Слідчі комітети. Омбудсмени. Формальний характер парламентського контролю за діяльністю уряду.
Деякі форми парламентського контролю за діяльністю уряду, що застосовуються в президентських республіках (США).
Діяльність парламентів в економічній сфері. Прийняття бюджету, контроль за його виконанням. Участь парламенту в економічному плануванні. Контроль за державним сектором економіки.
Зовнішньополітичні повноваження парламентів.
Судові повноваження парламентів.
Сучасні теорії парламентаризму.
Розділ XII.УРЯД У ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
Місце уряду в системі вищих органів влади.
Види урядів: однопартійний, коаліційний, уряд меншості, “службовий” уряд. Порядок формування уряду і залежність його від форми правління.
|
|
Загальні й специфічні риси порядку формування уряду в парламентарній монархії (Велика Британія, Японія), в дуалістичній монархії, в парламентарній республіці (Італія, ФРН, Індія), в президентській республіці (США).
Повноваження урядів у сфері державного управління. Порядок діяльності уряду. Процедура прийняття рішень. Роль урядових комітетів та інших допоміжних органів (виконавчий апарат при президенті США, комітети кабінету Великої Британії). Керівництво державним апаратом з боку уряду.
Повноваження уряду у сфері законодавства. Взаємовідносини уряду і парламенту в парламентарних монархіях (Велика Британія, Японія), в дуалістичних монархіях, в парламентарних республіках (Італія, ФРН, Індія), в президентських республіках (США).
Регламентарна влада уряду (Франція, Італія). Співвідношення регламенту й закону.
Особливий характер взаємовідносин уряду й парламенту у Франції.
Делеговане законодавство, його суть, види, способи контролю над ним.
Методи й форми впливу уряду на законодавчу діяльність парламенту.
Повноваження уряду в сфері зовнішньої політики. Керівництво збройними силами й дипломатичним апаратом.
Надзвичайні повноваження уряду та їх використання в сучасних умовах.
Парламентська відповідальність уряду.
Теорії сильної виконавчої влади.
Розділ XIII.СУДОВА ВЛАДА
Поняття й роль судової влади в суспільстві. Судова влада в зарубіжних країнах як самостійна гілка державної влади.
Принципи правосуддя. Судові органи й судові системи. Основи судової системи відповідно до державного (конституційного) права зарубіжних країн.
Правовий статус суддів.
Конституційно-правовий статус окремих елементів судової системи.
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 567; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!